در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید

مکان هایی در ارمنستان که نباید از دیدنشان محروم ماند

ارمنستان کشوری زیبا و تاریخی، با مردمی متفاوت است. در سفر به این کشور هرگز حوصله تان سر نخواهد رفت، زیرا جاذبه های فراوانی وجود دارد که از دیدن آن لذت ببرید. با الی گشت همراه باشید و با چند جاذبه مهم این کشور آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
جاذبه منحصر به فردی در ارمنستان
شهرهای دیدنی ارمنستان
tatev monastery

مکان مقدس تاتو (Tatev Monastry)

مکان مقدس تاتو با ایروان ۴ ساعت فاصله دارد (۲۵۳)، اما پیمودن این راه ارزشش را دارد. بازدید از این مکان مقدس یک اتفاق به یاد ماندنی است. این مکان مقدس قرون وسطایی (قرن ۹ پس از میلاد)، در لبه یک دره عمیق ساخته شده است و اطراف آن را چشم اندازهای زیبای کوهستانی احاطه کرده اند. برای رسیدن به صومعه می توانید از تله کابین ( که در کتاب گینس به عنوان طولانی ترین تله کابین جهان ثبت شده است) استفاده کنید. به مدت ۲۰ دقیقه از روی دره عمیقی عبور می کنید و از مناظر زیبا لذت خواهید برد.

گردنه سلیم (Selim Pass)

در بین راه سوان به ایروان، می توانید توقف کنید و از دیدن یکی از زیباترین مناطق طبیعی ارمنستان یعنی گردنه سلیم لذت ببرید. این گردنه زمانی بخشی از جاده معروف ابریشم بوده، که اروپا را به  خاور دور متصل می کرده است. کاروان سرای تاریخی (که زمانی محل استراحت بازرگانان در جاده ابریشم بوده) هنوز هم پابرجاست. منظره دره سرسبز زیر آن نیز بسیار دیدنی است.

karahunj

کاراهونج (Karahunj)

در منطقه سیونیک که در فاصله ۲۰۰ کیلومتری ایروان قرار دارد، یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین سایت های سنگی ارمنستان که کاراهونج (Karahunj) یا ارتش سنگ ها (Army of Stones)  نام دارد، قرار گرفته است. این سایت در دشتی در ارتفاع ۱۷۷۰ متری واقع شده که متشکل از ۲۰۰ سنگ مختلف است که روی آنها سوراخ هایی به قطر ۵ سانتی متر وجود دارد. دانشمندان هنوز از راز وجود این سازه ها با خبر نشده اند و حدس می زنند از این سنگ ها، که قدمت آن به قرن ۶ میلادی باز می گردد، برای رصد ستارگان استفاده می شده است.

شهر غاری خنزورسک (Khndzoresk)

روستای خنزورسک که درهمان منطقه سیونیک قرار دارد، یکی دیگر از جاذبه های توریستی ارمنستان است. اینجا سکونت گاه خاصی است که انگار زمان در آن متوقف شده است. بخش قدیمی روستا متشکل از غارهایی است که تا سال ۱۹۵۰ میلادی مردم در آن زندگی می کردند. پل جدیدی هر دوبخش روستا را به هم متصل می کند و چشم انداز اطراف از روی آن فوق العاده است.

symphony of stones

سمفونی سنگ ها

در منطقه کوتایک (Kotayk) ارمنستان، دره ای به نام گارنی وجود دارد که شهرت آن به دلیل وجود ستون های خاص بازالتی است. در اثر یک فرایند ژئولوژیکی، این ستون های متقارن طبیعی شکل گرفته اند، که امروزه به «سمفونی سنگ ها» شهرت دارند. اگر از دور به دره نگاه کنید، صخره ها شبیه اعضای غول پیکرند.

آبشارمامروت قار

علاوه بر این سایت های پرطرفدار، جاذبه های دیگری هم وجود دارد، که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در این میان آبشار زیبای مامروت قار یا زونتیکر (چترها) یکی از آنهاست. این سایت طبیعی زیبا در ناگورنو کاراباخ (Nagorno-Karabakh) در شرق ارمنستان قرار دارد. این آبشار که از دره Jrduz سرچشمه می گیرد، به شکل دائمی جاری است و آبشاری شبیه یک چتر که با خزه پوشیده شده است، ایجاد کرده است. بازدید از این جاذبه طبیعی زیبا را از دست ندهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد