بلیط هواپیما

این کارها را در مسکو انجام ندهید!

باید ها و نبایدهای سفر به مسکو

یکی از اهالی روسیه با نام جنا ماکووسکی خط قرمز جاذبه‌های مسکو را شرح می‌دهد و در عوض می‌گوید بهتر است چه کاری انجام دهید. با الی گشت همراه باشید تا با مرور این مطلب اطلاعات دقیق تری از سفر به روسیه به دست آوریم.

مطالب مرتبط:
مسکو - کرملین و میدان سرخ
مسکو و مراکز خرید رنگارنگ آن
مسکو

۱. وقت‌تان را زیاد در میدان سرخ صرف نکنید

میدان سرخ، مرکز و نماد مسکو است. گنبدهای کلیسای سن باسیل (St. Basil) و دیوارهای عظیم کاخ کرملین، واقعاً ارزش دیدن را دارند. اما تمام زمان خود را در آنجا صرف نکنید. بهتر است بدانید فضای میدان سرخ که مملو است از گردشگران و دست فروشان خیابانی برای فروختن سوغاتی، اصلاً نماد مسکو نیست.

در عوض… به گردش در کیتای گورود (Kitai Gorod) و دانشگاه ایالتی مسکو بپردازید

ناحیه کیتای گورود از لحاظ زیبایی معماری، همتای میدان سرخ است با این تفاوت که جمعیت زیادی در آن حضور ندارند. با پیاده ‌روی در طول خیابان واروارکا (Varvarka) به کلیساهای قدیمی در خیابان کیتای گورود می‌رسید. در برنامه خود یک پیاده ‌روی از سولیانسکی پرویزد (Solyanskiy Proyezd) به سمت خیابان زابلینا (Zabelina) و صومعه ایوانوسکی (Ivanovsky) را هم بگنجانید. این صومعه یک کافه هم دارد که نان‌های تازه به همراه سوپ خانگی سرو می‌کند.
در قسمت جنوبی شهر نیز دانشگاه ایالتی مسکو واقع شده و دارای محوطه‌ای سرشار از درختان سبز است. این محوطه در طی ماه‌های گرم سال، برای دوچرخه‌ سواری یا پیک ‌نیک گزینه‌ای ایده ‌آل است. بازدید از ساختمان به شکل کیک عروسی در مرکز محوطه دانشگاه را هم از دست ندهید. این بنا یکی از هفت ساختمان مشابهی است که توسط استالین ساخته شده و سبک دوران شوروی آن در تقابل مستقیم با معماری قبل از انقلاب کیتای گورود قرار دارد.

Moscow State University

۲٫ از موزه پوشکین دیدن نکنید

درست مانند موزه لوور، می‌توانید روزها در تالارهای موزه پوشکین وقت بگذرانید و تنها به کلیات بسنده نمایید. جمعیت موجود در این موزه، حواس شما را هم پرت می‌کنند.

در عوض… سراغ گالری ترتیاکوف (Tretyakov) یا یک خانه ادبی بروید

کلکسیون موجود در گالری ترتیاکوف، شامل آثار هنرمندان روسی است و به ترتیب زمانی مرتب شده است؛ به طوری که با قدم زدن در میان موزه، می‌توانید از سه قرن تاریخ هنر روسیه دیدن کنید. ساختمان‌های مجزا، میزبان آثار هنری قرن ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ می‌باشند. بلیط ورودی، ۳۰۰ روبل یا نزدیک به ۱۰ دلار است. در دو قرن گذشته، جهان شاهد شکوفایی ادبیات روسیه بوده است. بسیاری از نویسندگان روس در مسکو زندگی می‌کرده‌اند و امروزه محل زندگی آنها به‌عنوان موزه نگهداری می‌شود. خانه لئو تولستوی که وی آخرین سال‌های زندگی خود را در آنجا سپری می‌کرد و به نوشتن رمان رستاخیز می‌پرداخت، شامل مجموعه‌ای از اسباب و اثاثیه قدیمی اوست. خانه نیکولای گوگول (Nikolai Gogol) نیز شامل نمایشگاهی از زندگی این نویسنده است.
هزینه ورودیه به هر دو موزه، ۱۰۰ روبل یا ۳ دلار است. هر دوی آنها موزه‌های کوچکی هستند و در عرض چند ساعت می‌توان از آنها بازدید کرد.

Tretyakov Gallery

۳٫ در هنگام بازدید از کاخ کرملین، هیچ برنامه دیگری نریزید

تور کاخ کرملین تمام روز شما را پر می‌کند؛ چرا که باید از شش کلیسا و موزه دیدن کنید و در فضای وسیعی هم به پیاده‌ روی بپردازید. پس سعی کنید برای کار دیگری برنامه ‌ریزی نکنید.

در عوض… صبور باشید

ورود به کاخ کرملین احتمالاً یک صف طولانی خواهد داشت. هزینه ورودیه برای افراد غیرروسی کمی گران است و بلیط ‌فروش‌ها هم احتمالاً انگلیسی نمی‌دانند و بنابراین ممکن است کمی کلافه ‌کننده باشد. پس یک نفس عمیق بکشید.
برای خرید بلیط موزه آرموری (Armory) به تحمل بیشتری نیاز دارید. این موزه در کرملین واقع است و شامل طلا، نقره، الماس، و سایر جواهرات سلطنتی است. ورود به این بخش تنها در ساعت‌های مشخصی از روز انجام می‌شود (۱۰، ۱۲، ۲:۳۰ و ۴:۳۰) و بلیط‌ها باید ۴۵ دقیقه قبل از ورود خریداری شده باشند. من دو بار تلاش کردم ولی شکست خوردم چون افراد به سمت شیشه بلیط فروشی هجوم می‌بردند و من از مسابقه جا می‌ماندم! اما بار سوم موفق شدم.

Kremlin

۴٫  رانندگی نکنید

مسکو شهر پر از ترافیک است. اجاره کردن اتومبیل بسیار سخت و پرهزینه است و این احتمال وجود دارد که پلیس جلوی شما را بگیرد و از شما رشوه درخواست کند.

در عوض… از مترو استفاده کنید

مسکو دارای یکی از بزرگ ترین سیستم‌ های مترو در جهان است. هر گوشه از شهر به یکی از ۱۸۲ ایستگاه متروی آن منتهی می‌شود و در هر کدام از آنها هم آثار هنری دیده می‌شود. طاق‌های کلیسامانند در ایستگاه کومزومولسکایا (Komsomolskaya) بسیار زیبا هستند. در اوج شلوغی روز، هر ۴۰ ثانیه تا ۱ دقیقه، یک قطار از ایستگاه‌ها عبور می‌کند.

traffic jams

۵٫ در رستوران‌هایی با پیش ‌خدمت‌های لباس سنتی غذا نخورید

رستوران‌هایی همچون تالاس نوبلا کورچاما (Taras Bulba Korchma)، بسیار گران ‌قیمت هستند و پیش ‌خدمت‌ها لباس‌هایی رنگی و سنتی بر تن دارند. اما تجربه غذا خوردن در این رستوران‌ها، اصلاً حال و هوای غذاهای سنتی مسکو را ندارد.

در عوض… در استولووایا غذا بخورید

این کافه رستوران، از یادگارهای محبوب زمان شوروی سابق است و غذای تازه در آن آماده می‌شود. گزینه‌های ناهار عبارتند از سوپ، کتلت یا ماهی، سیب‌زمینی و آبمیوه. همگی اینها غذاهای روزانه روسیه بوده و ارزان ‌قیمت می‌باشند. برای صرف یک دسر عصرانه هم، به دنبال دکه‌هایی بگردید که بلینی (blini) سرو می‌کنند. بلینی پنکیک نازکی است که داخل آن ماهی و شکلات است.

food

۶٫ کور رنگ نشوید!

در مسکو هرجا را که نگاه کنید، رنگ سیمان خاکستری می‌بینید. اگر چند روز در مناطق مسکونی مسکو پیاده‌ روی کنید، ممکن است با خودتان فکر کنید که کور رنگ شده‌اید!

در عوض… از پارک‌های رنگارنگ مسکو دیدن کنید

پارک‌های زیادی در سرتاسر این شهر وجود دارند و هریک مسیرهای پیاده‌ روی خاص خودشان را دارند که از جنگل‌های سرسبز عبور می‌کنند. دو پارک بسیار زیبا عبارتند از کولومنسکایا (Kolomenskaya) و تزاریتسینو (Tsaritsino). هر دوی این پارک‌ها، امارت‌های تزاری بوده‌اند و دارای کلیساها و کاخ‌های قدیمی می‌باشند. آنها به ویژه در طی فصل بهار بسیار رنگارنگ هستند.

Kolomenskaya

۷٫ سوغاتی‌های معمول را نخرید

وقتی که در خیابان‌های مرکزی مسکو قدم می‌زنید، دست فروش‌های خیابانی به شما اصرار می‌کنند که از آنها یک عروسک معمولی بخرید.

در عوض… یک شیء آنتیک منحصربه فرد بخرید

یک فکر بکر برای خریدن هدیه، خریدن لوازم آنتیک از بازارهای محلی همچون بازار پارک اسماعیلوفسکایا (Izmailovskaya) است. می‌توانید به قسمت پشتی این بازار و جایی که هنرمندان به عرضه آثار خود می‌پردازند، بروید و سوغاتی موردنظرتان را خریداری نمایید. بابوشکا (Baboushka) هم فروشگاه بسیار جالبی است. مجموعه پنج اتاقی این فروشگاه شامل هر چیزی هست؛ از نقره آلات گرفته تا اشیاء تزئینی مربوط به کریسمس و قاب‌های عکس مربوط به دهه‌های ۳۰ تا ۸۰ میلادی. هر چیزی هم که در این فروشگاه می‌بینید، فروشی است.

Izmailovsky
Marina Bay Sands ، گران ترین پروژه ساختمانی در قرن ۲۱
Marina Bay Sands ، گران ترین پروژه ساختمانی در قرن ۲۱
شمال اسپانیا و جزایر شگفت انگیز آن
شمال اسپانیا و جزایر شگفت انگیز آن
هرکولانیوم، شهری که در زیر گدازه های آتشفشان مدفون شد + تصویر
هرکولانیوم، شهری که در زیر گدازه های آتشفشان مدفون شد + تصویر
قلعه مهرپادین در مهریز، بنایی از قرن هشتم که در حال ویرانیست
قلعه مهرپادین در مهریز، بنایی از قرن هشتم که در حال ویرانیست