دسرهای خنک و تابستانی در کشورهای مختلف!

دسرهای کشورهای مختلف

در گرمای طاقت فرسای تابستان هیچ چیز به اندازه یک دسر خوشمزه و خنک و یخی نمی چسبد. وقتی در مورد دسرهای کشورهای مختلف در تابستان فکر می کنیم اول از همه به بستنی فکر می کنیم. بله، بستنی محبوب ترین دسر خنک و تابستانی است اما در سرتاسر دنیا دسرهای دیگری هم وجود دارند که با یا بدون بستنی تهیه می شوند و بسیار خوشمزه هستند. امروز می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که مردم کشورهای مختلف دنیا برای فرار از گرمای تابستان چه دسرهایی می خورند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد دسرهای کشورهای مختلف در فصل تابستان سرتاسر دنیا صحبت کنیم و کمی خنک شویم!

دسرهای کشورهای مختلف

فیلیپین: هالو-هالو | Halo-Halo

مطالب مرتبط:
معروف ترین و خوشمزه ترین دسرهای ایتالیایی
خوشمزه ترین دسرهای فرانسوی!
۱۰ دسر خوشمزه اروپایی

دسر هالو هالو معروف ترین و خوشمزه ترین دسر فیلیپینی است و بهترین راه حال مردم فیلیپین برای رهایی از گرمای تابستان است. وقتی این دسر را می بینید در نظر اول شبیه به بستنی است، اما به هیچ وجه این طور نیست. هالو هالو در واقع از ترکیب مواد مختلف یخ زده تهیه می شود که شاید برایتان عجیب باشد. یخ تراشیده شده را با شیر تغلیظ شده یا همان شیر عسلی و چیزهای مختلف و عجیب مثل لوبیا قرمز، نخود، میوه تازه، سیب زمینی هندی بنفش و پودر کاکائو ترکیب می کنند تا یکی از زیباترین و خوشمزه ترین دسرهای کشورهای مختلف به وجود بیاید. البته ترکیبات این دسر بسیار متنوع است و گاهی از ژله های رنگی هم در آن استفاده می شود. هالو هالو علاوه بر این که خوش طعم و خوشمزه است ظاهر بسیار زیبایی هم دارد و ترکیبی هنرمندانه از رنگ ها و طعم های مختلف است.

دسر هالو هالو فیلپین

هند: کولفی | Kulfi

اکثر بخش های هند جزء مناطق گرمسیری هستند و در تمام طول سال آب و هوای گرمی دارند، چه برسد به این که تابستان هم باشد! هندی های دسرهای تابستانی زیادی برای فرار از گرمای هوا دارند، اما از بهترین و معروف ترین دسرهای کشورهای مختلف در هند، بدون شک کولفی است! اگر در تابستان به هند سفر کنید در اکثر شهرها غرفه های سیاری را می بینید که به فروش کولفی مشغولند و دور و برشان هم حسابی شلوغ است. کولفی شباهت های زیادی با بستنی دارد اما ترکیباتش غلیظ تر و خامه ای تر است. جالب است بدانید که کولفی در روش سنتی با شیر بوفالو تهیه می شود که چربی به مراتب بیشتری از شیر گاو دارد. کولفی به شیوه های مختلفی سرو می شود اما اغلب آن را در قالب می ریزند و به صورت چوب دار مثل بستنی کیم آماده می کنند.

دسر کولفی هندی

دانمارک : کلدسکال | Koldskål

کلدسکال در زبان دانمارکی به معنای کاسه سرد است و به خوبی معرف این دسر است: این دسر در واقع یک سوپ سرد و شیرین است که از باترمیلک به همراه بیسکوئیت شیرین، غلات مختلف و میوه های تازه تهیه می شود و بسیار خوشمزه است. کلدسکال یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین دسرهای تابستانی دانمارک است و تحمل گرمای هوا را راحت تر می کند. اگر در تابستان به دانمارک سفر کردید یک کاسه کلدسکال سفارش بدهید و حسابی خنک شوید.

دسر کلدساکال دانمارک

ژاپن: بستنی موچی | Mochi Ice Cream

اگر تا به حال به ژاپن سفر کرده باشید حتما در منوی رستوران ها و کافه ها با موچی مواجه شده اید. موچی یک نوع بستنی است اما به سبک و سیاقی کاملا ژاپنی! این دسر در واقع یک کیک برنج است که به شکل های مختلفی درآمده و بافتی نرم و صاف مثل فوندانت کیک دارد. در فصل تابستان این خمیر برنجی را دور اسکوپ های بستنی می پیچند و به این ترتیب یکی از لذیذترین دسرهای کشورهای مختلف در فصل تابستان به وجود می آید. موچی بسیار خوشمزه است و بافت نرم و هموار کیک در کنار بستنی خنک و شیرین داخل کیک ترکیبی بسیار عالی ایجاد می کند. معمولا کیک برنجی دور بستنی را با حداقل طعم و بو تهیه می کنند تا طعم بستنی بهتر احساس شود.

بستنی موچی ژانی

ایتالیا: آفوگاتو | Affogato

ایتالیا به غذاها و دسرهای خوشمزه اش شهرت دارد اما مطمئنا یکی از بهترین دسرهای تابستانی ایتالیا، آفوگاتو است. آفوگاتو طرز تهیه ای ساده دارد و از ترکیب یک شات اسپرسو با یک اسکوپ بستنی جلاتو ایتالیایی وانیلی تهیه می شود؛ اما نتیجه دسری فوق العاده خوشمزه و خوش عطر است که در ایتالیا محبوبیت زیادی هم دارد. ترکیب عطر و طعم قهوه با شیرینی بستنی، دسری بسیار خوشمزه و هیجان انگیز را به وجود می آورد که شما را حسابی خنک هم می کند.

آفوگاتو ایتالیایی

مکزیک: پالتاس | Paletas

دسر پالتاس در کشور مکزیک یکی از دسرهای کشورهای مختلف دنیا است. اگر در فصل تابستان و آب و هوای گرم به مکزیک سفر کردید حتما با بستنی فروش های زیادی را می بینید که پالتاس می فروشند. این دسر در واقع بستنی یخی به سبک مکزیکی است و تفاوتش با بستنی یخی های معمول این است که در ترکیبش علاوه بر میوه، از موادی مثل مغزیجات، ادویه، گل های خوراکی و تکه های واقعی میوه هم استفاده می شود.

در شهرهای مکزیک پالتاس را اغلب از بستنی فروش های دوره گرد می توان خرید. با این حال، شهرهای مهم و بزرگ مکزیک فروشگاه های بزرگی دارند که به فروش این دسر مکزیکی اختصاص پیدا کرده است. در این فروشگاه می توانید ده ها طعم، رنگ و شکل مختلف از این بستنی یخی های خوشمزه را ببینید. پالتاس بدون شک یکی از بهترین دسرهای تابستانی مکزیک است و به سرعت شما را خنک و سرحال می کند.

پالتاس مکزیکی

فیلیپین: ذرت بستنی یخ زده | Mais con Yelo

این دسر فیلیپینی یکی از پرطرفدار ترین دسرهای تابستان است که دارای شیر، یخ های میکس شده و ذرت شیرین است. به این ترکیب گاهی خامه هم اضافه می کنند. این دسر را به راحتی می توانید حتی در خانه درست کنید، با این حال امتحان کردن آن در گرمای شرجی فیلیپین و در مکان های اطراف این کشور زیبا حال و هوایی دیگر دارد.

دسر فیلیپینی

مکزیک: موز یخ زده شکلاتی | Chocolate Frozen Bananas

یکی از خوشمزه ترین دسرهای کشورهای مختلف که در تمام دنیا هم مشهور شد و طرفداران فراوانی پیدا کرد، موز یخ زده شکلاتی در کشور مکزیک بود. این دسر کم کم با ورود به آمریکا توانست جای خود را در میان دسرهای تابستانی باز کند. در این دسر موزی را کامل درون مایع شکلاتی غرق کرده و درون فریزر می گذارند تا یخ بزند. سپس روی آن را با مواد دیگری تزئین می کنند.

موز شکلاتی

کره جنوبی: پاتبینگسو | Patbingsu

پاتبینگسو نام یک دسر کره جنوبی است که شاید در ابتدا از مزه آن خوشتان نیاید اما بعد از امتحان کردن، آن را در لیست دسرهای تابستانی مقوی خود قرار می دهید. این دسر تابستانی از تیکه های لوبیا قرمز پخته شده به همراه خرده یخ است. در این دسر، طعم هایی از شربت میوه ای، لوبیا قرمز، خرده های ریز شده یخ برفکی و شیر غلیظ شده را با هم ترکیب می کنند. اسم پاتبینگسو به زبان کره ای به معنی لوبیا قرمز با یخ است.

دسر کره ای

چینی: بائوبینگ | Baobing

دسر بائوبینگ از دسرهای تابستانی کشور چین است که در کشورهایی ماند تایوان، ویتنام و مالزی نیز استفاده می شود. قدمت این دسر یخی چینی به اوایل قرن هفتم بر می گردد و انواع مختلفی از آن تاکنون وجود دارد. با این حال اصلی ترین و قدیمی ترین دستور تهیه این دسر از تیکه های برفکی یخ و میوه به همراه شربت میوه تهیه می شود. دسرهای کشورهای مختلف ممکن است باعث سفر شما به این مکان ها شود.

دسر یخی میوه ای- دسر چینی

برزیل: آکای نا تیگلا | Açaí Na Tigela

اگر چه در دیگر کشورهای آمریکای لاتین با طعم های مختلفی تهیه می شود اما در واقع یک دسر برزیلی است که از میوه آکای درخت پالم تهیه می شود. میوه این درخت را به همراه تکه های ریز یخ و برفک به صورت بستنی یخی در آورده و در کاسه سرو می کنند. گاهی نیز به شکل اسموتی در آورده و به همراه سریال صبحانه یا مغزیجات سرو می شود.

دسر برزیلی- دسرهای تابستانی

ایتالیا: سمیفردو | Semifreddo

سمی فردو یک دسر یخی ایتالیایی است که از خامه زده شده، ژله و بستنی تهیه می شود. طعم و بافت این نوع دسر همانند موس و خامه یخ زده است. ایتالیایی ها این نوع دسر را به اشکال مختلف تزئین کرده و در اکثر کافه ها و رستوران ها بعد از غذای اصلی سرو می کنند.

دسر ایتالیایی

ترکیه: اسکینیفردو | Skinnifereddo

از دسرهای کشورهای دنیا که ظاهری بسیار زیبا و اشتها برانگیز دارد، اسکینیفردو است که در واقع نوعی سمی فردو ایتالیایی اما از نوع رژیمی است و در ترکیه تهیه می شود. این دسر سرد از میوه های طبیعی تمشک یا توت فرنگی و بلوبری بوده که مخلوط و له می شوند، سپس به مواد بستنی اضاه شده و عصاره گل رز نیز به آن اضافه می شود. یک دسر موچای یخی کم چرب!

دسر ترکیه

بلغارستان:  مارمالاد گلابی یا گلابی کره ای | Pear Butter

از ساده ترین دسرهای تابستانی در کشورهای شرقی اروپا مانند بلغارستان است که از تنها ۳ ماده غذایی تهیه می شود. گلابی، آب و شکر. برای خنک شدن این دسر به آن تیکه های یخ نیز اضافه می کنند یا اینکه برای مدتی درون یخچال قرار می دهند. گلابی را چه در ماکروفر و چه بر روی گاز می پزند تا له شود، سپس به آن آب و شکر اضافه کرده و در یخچال می گذارند تا سرد شود. در گرمای تابستان یک لیوان از گلابی کره ای حسابی می چسبد. از این مارمالاد سرد در کنار دیگر غذا نیز استفاده می شود.

مارمالاد گلابی

تایلند: بستنی رولی شده | Thai rolled ice cream

یکی از محبوب ترین دسرهای کشورهای مختلف در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام دسر تایلندی بستنی رولی است که در این سواحل این کشور بسیار طرفدار دارد. این نوع دسر ابتدا با طعم هایی مانند طعم چای و توت فرنگی تهیه می شد. روی این نوشیدنی سرد را با یخ پودر شده می پوشانند و امروزه طعم های دیگری نیز به آن اضافه می کنند. این نوع دسر در واقع همان بستنی یخی یا آلاسکای ما ایرانی هاست.

بستنی رولی تایلندی

دبی: نوشیدنی خیار و زنجبیل گاز دار | Cucumber and Ginger Fizz

این نوشیدنی با طبع خنکی که دارد در فصل تابستان و گرمای داغ دبی طرفداران بسیاری دارد و بسیار سریع به فروش می رسد. برای تهیه این نوع نوشیدنی سرد گاز دار از ترکیبات آب گازدار به همراه خیار، زنجبیل، لیمو و نعنا استفاده می کنند تا طعمی خنک را برای شما بسازند. تیکه های یخ نیز در ون این آبمیوه سرد قرار داده می شود.

نوشیدنی سرد در دبی

ایران: بستنی زعفرانی

در مورد دسرهای کشورهای مختلف دنیا در فصل تابستان صحبت کردیم، اما جا دارد به کشور عزیز خودمان هم اشاره ای بکنیم. بستنی سنتی زعفرانی یکی از مشهورترین دسرهای تابستانی ایران است که در سرتاسر دنیا هم شناخته شده است. بستنی سنتی از تریکب، شیر، تخم مرغ، شکر و موادی مثل گلاب، زعفران، وانیل و پسته تهیه می شود. استفاده از پسته و زعفران در تهیه بستنی سنتی آنقدر متداول است که اغلب آن را بستنی پسته ای یا بستنی زعفرانی هم می نامند. هرچند در ایران دسرهای تابستانی دیگری هم داریم اما مطمئنا هیچ کدام به اندازه بستنی سنتی زعفرانی محبوبیت ندارد. بستنی زعفرانی را گاهی همراه با فالوده هم سرو می کنند که به آن فالوده بستنی می گویند.

منبع: plated.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد