بلیط هواپیما

آگوادا، قلعه پرتغالی ها در گوا، هند!

دژ آگوادا در گوا

دژ آگوادا یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین دژهای نظامی در تاریخ گوا می باشد. برجستگی این دژ از این حقیقت برخواسته است که محل جغرافیایی آن جایی فوق العاده برای معماری نظامی را نشان می دهد زیرا دسترسی حیاتی به دریا از قلب قلمرو پرتغال در آن وجود دارد و همچنین آن را یک بنای ایده‌آل برای حفاظت و ارتش دریایی می کند. دژ آگوادا در فاصله ۱۸ کیلومتری از پانجی قرار گرفته است. پرتغالی ها این قلعه را برای دفاع در برابر دشمنانی چون هلندی ها ساختند. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا در مورد این دژ باستانی اطلاعات بیشتر و جامع تری کسب کنید.

دژ آگوادا
مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به گوا
۷ ساحل مخفی در گوا!

دژ آگوادا در بالای تپه‌ای در نزدیکی دهانه رودخانه ماندویو واقع شده است. آگوادا به معنی آب در پرتغالی است که به دلیل حضور سه چشمه آب در اینجا نام گرفته است. این قلعه در سال ۱۶۱۲ ساخته شد که در زمانی که از آن استفاده می شد، کشتی ها در پایین آن برای گرفتن منابع و آب پهلو می گرفتند. دژ آگوا یک سیستم دفاعی سنگین دارد و در زمان حکمرانی پرتغالی ها بسیار کاربردی بوده است. با توجه به موقعیت استراتژیک آن، این دژ منظره ای زیبا از دریا و روستاهای همسایه دارد. قلعه دارای جبهه شیبدار در امتداد دریا و یک حلقه در طرف مقابل زمین است. توپ های جنگ افزاری نیز زمانی در اینجا دیده می شدند. دیوار قلعه را می توان دو جداره نامید و این دژ دارای دو دروازه است تا در صورت شکستن دیوار بیرونی توسط مهاجمین، یکی به عنوان دروازه ای ایمنی عمل کند. قصد اصلی ساخت قلعه این بود که گوا را علیه هلندی ها و مارات‌ها محافظت کند. قلعه به عنوان نقطه مرجع برای کشتی هایی که از اروپا می آمدند، به کار می رفت. دژ آگوادا پرطرفدارترین و مهم ترین قلعه پرتغالی بود.

دژ آگوادا در گوا هند

این دژ دارای یک فانوس دریایی ۴ طبقه بود که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده و قدیمی ترین نوع آن در آسیا می باشد. دیگر از این فانوس دریایی استفاده نمی شود و اخیرا یک فانوس دریایی جدید جایگزین آن شده است. نور این فانوس دریایی می تواند حتی از مکان های دوری مانند ماپوسا و آلدونا در شب دیده شود.  از بین بردن تهدید مارات ها و کسب فتح جدید، افتخارهای بیشماری بود که تا پایان قرن ۱۸ در زمانی که مرزهای آینده گوا ایجاد شده بود، توسط این دژ رقم خورد. مهمترین ویژگی آن، استواری اش در زمان حملات دشمن بود که از طریق زمین یا دریا یا به طور همزمان از طرف هر دو طرف صورت می گرفت.

این دژ، مانند دیگر دژهایی که توسط پرتغالی ساخته شده، به شکل یک مربع با سه گوشه برای توپخانه درست شده و گوشه چهارم توسط دروازه اصلی اشغال شده است. هر یک از سه گوشه به شدت توسط دیوارهای بسیار ضخیم محافظت می شوند؛ در حالی که چهارمین گوشه در سطحی شیب دار به طرف رودخانه قرار گرفته است. سوراخ های سنگرها به اندازه کافی گسترده هستند تا فضای گسترده ای از آتش را برای توپ ها به وجود بیاورند. زمانی، ۲۰۰ توپ بخشی از این قلعه بود که می توان آن را یک توپخانه بسیار عظیم دانست. همچنین سنگرهای دژ گوادا مانند نیزه با گوشه های گرد هستند.

دژ آگوادا در گوا

یکی از ویژگی های خاص این منطقه همان طور که گفته شد فانوس دریایی آن است. قبل از آنکه این فانوس دریایی ساخته شود، کشتی ها معمولا با چراغ دریایی های آتشی راهشان را به اینجا پیدا می کردند. اولین فانوس دریایی تا سال ۱۹۷۶ کار می کرد که بعد از آن با یک فانوس دریایی مدرن تر و مربعی شکل در نزدیکی دیوارهای سیتادل جایگزین شد. این مورد برای گردشگرانی که می خواهند از فضای زیبای آن جا لذت ببرند، باز می باشد. ساختار شگفت انگیز فانوس دریایی دارای برجکی است که در آن روی پلاکی مس ساخته شده و مجسمه های ویکتوریا، همراه با معمار و مهندس، در آن دیده می شود. زنگ بزرگی از کلیسای آگوستینین در اینجا وجود داشت قبل از آنکه به کلیسای پنجیم منتقل شود.

فانوس دریایی در اطراف جاذبه های باشکوهی پوشیده شده، جایی که پنجیم در آن قرار گرفته است. در اطراف این فانوس دریایی رودخانه زواری و بندر مورموگائو و جزیره سنت جرج وجود دارد. در قسمت غربی سواحل شمالی باگا و کالانگوت دیده می شود. یک جنبه مهم دیگر دژ آگوادا، کلیسای کوچکی است که به خاطر کشتی هایی که از مسیرهای بسیار دور به اینجا می آمدند و زمان های زیادی را در اینجا می گذراندند، نام گذاری شده است. یک اسکله به سمت دریا در سمت شمالی است که در آن گروه هتل های تاج محل واقع شده است.

فانوس دریایی دژ آگوادا

جاذبه های نزدیک دژ آگوادا

اگر قصد بازدید از این دژ را دارید می توانید با جاذبه های دیگری این بازدید را کامل کنید. در فهرست زیر برخی از آن ها برایتان آورده شده است.

ساحل سینکوریم | Sinquerim Beach

ساحل سینکوریم، ساحلی است که گردشگران می توانند از تفریحات آبی نظیر ماهیگیری، اسکی روی آب و … استفاده کنند. این ساحل در نزدیکی دژ آگوادا واقع است که از خود دژ نیز دیده می شود. هتل ها و اقامت‌گاه های زیادی در این منطقه هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. این جاذبه با فاصله ۱٫۵ کیلومتری از دژ وجود دارد.

ساحل سینکوریم

ساحل کندولیم | Candolim Beach

ساحل کندولیم ۲ کیلومتر از دژ آگوادا و ۱۵ کیلومتر از پنجیم فاصله دارد. این ساحل یکی از طولانی ترین سواحل این منطقه شناخته می شود که محیطی بسیار آرام و پر آرامش دارد. همچنین فروشگاه ها و رستوران های زیادی در اطراف آن دیده می شوند که می توانید برای خرید و صرف غذا از آن ها بازدید کنید.

کلیسای بانوی معصوم | Church of Lady Immaculate Conception

مسافت بین دژ آگوادا و کلیسای بانوی معصوم تقریبا ۱۶ کیلومتر می باشد. این کلیسا توسط پرتغالی ها در سال ۱۵۴۱ ساخته شد که بعدها توسط یک بنای بزرگتر جایگزین شد. معماری داخلی این بنا بسیار جذاب می باشد و محراب آن به مریم مقدس اهدا شده است. دو محراب دیگر در اطراف محراب اصلی آن دیده می شوند. یکی از آن ها مجسمه عیسی مسیح را در خود جای داده است و در دیگری مجسمه حضرت مریم دیده می شود.

آشنایی با منطقه فاتح در استانبول
آشنایی با منطقه فاتح در استانبول
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری جیپور
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری جیپور
آشنایی با محله اسکودار استانبول
آشنایی با محله اسکودار استانبول
جاذبه‌های گردشگری خور و بیابانک
جاذبه‌های گردشگری خور و بیابانک