پارک معروف گورکی در مسکو

پارک گورکی «Gorky Park» که در سال ۱۹۲۸ میلادی افتتاح شده است را می‌توان بزرگترین پارک در مرکز شهر مسکو معرفی کرد.

به تازگی و با هدف به روز رسانی و تجهیز این پارک، تغییرات زیادی در آن اعمال شده و بسیاری از سرگرمی ها و تجهیزات قدیمی آن با تجهیزات مدرن تعویض شده و در آن مکانی ویژه برای آموزش انواع ورزش، هنر و اجرای کنسرت های موسیقی طراحی شد. این پارک به دلیل جذابیت های ویژه و خاص خود در طول سال همواره میزبان خیل کثیری از اهالی شهر مسکو و گردشگران است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

gorky-park-entrance

ویژگی ها و شاخصه های منحصر به فرد

 

دروازه اصلی ورود به پارک: این پارک به عنوان یک جاذبه شهری در دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته شده و دروازه آن بسیار زیبا و دارای ویژگی های منحصر به فرد هنری است.  در ورودی پارک یک دروازه بسیار بزرگ که استادانه طراحی شده است و یک چرخ و فلک آسیب دیده که از دوران شوروی سابق باقی مانده به شما فرصتی ایده آل جهت انداختن عکس با پس زمینه متعلق به حکومت اتحاد جماهیر شوروی را می‌دهد.

اسکیت روی یخ : همه ساله در فصول سرد سال بخش عمده ای از پارک گورکی به میدان اسکیت روی یخ تبدیل می‌شود. در حقیقت مسئولان این پارک با کمک فناوری های مدرن و استفاده از فرصت طبیعی زمستان سرد و طولانی مسکو، این میدان اسکیت روی یخ را ایجاد کرده و به مدت ۵ ماه در طول سال مورد بهره برداری قرار می‌دهند. افرادی که در فصول سرد سال برای اسکیت روی یخ به این پارک می آیند می توانند از کافه ها و رستوران های متعدد موجود در این مرکز استفاده کرده و علاوه بر خوردن غذا یا یک فنجان چای یا قهوه داغ، کمی استراحت کرده و سپس به میدان بازی بازگردند.

رصدخانه پارک گورکی« Gorky Park’s Observatory» : نخستین مرکز رصدخانه‌ای پارک گورکی در سال ۱۹۲۹ میلادی تاسیس شد. این ساختمان در ابتدا بخشی از یک مجموعه ستاره شناسی محسوب می‌شد که امروزه تنها بخش باقی مانده از آن به شمار رفته و مابقی قسمت ها طی زمان طولانی تغییر کاربری داده و یا تخریب شدند. امروزه این رصدخانه دارای تجهیزات مدرن، یک گنبد جدید و تلسکوپ های ویژه ای است که بازدیدکنندگان می توانند با کمک آن ها به تماشای ستاره ها بپردازند.

gorky-park-observatory

هزینه ها: ورود به این پارک رایگان است اما برای بازدید از بخش های مختلف و استفاده از تجهیزات آن باید هزینه های مربوط را پرداخت کرد. قیمت بلیط بخش های مختلف پارک گورکی به شرح زیر است:

شرح خدمات هزینه و توضیحات
اجاره دوچرخه بزرگسالان ۱۵۰۰ روبل ودیعه که در پایان بازگردانده می شود. ۲۰۰ روبل برای ساعت نخست و ۱۰۰ روبل برای هر ساعت اضافه
اجاره دوچرخه کودکان ۱۰۰۰ روبل ودیعه که در پایان بازگردانده می شود. ۱۰۰ روبل برای ساعت نخست و ۵۰ روبل برای هر ساعت اضافه
اجاره قایق پدالی ۵۰۰ روبل ودیعه – ۲۰۰ روبل برای هر ساعت ۲ نفر و ۳۵۰ روبل برای ۴ نفر
اجاره اسکیت ۱۰۰۰ روبل ودیعه که در پایان بازگردانده می شود. ۲۰۰ روبل برای ساعت نخست و ۱۰۰ روبل برای هر ساعت اضافه
اجاره زمین تنیس ۱۱۰۰ روبل به همراه مربی برای هر ساعت و ۷۰۰ روبل بدون مربی
اجاره میز پینگ پونگ ۶۰۰ روبل به همراه مربی برای هر ساعت و ۱۵۰ روبل بدون مربی
اجاره زمین فوتبال ۲۰۰ روبل برای هر ساعت
اجاره زمین والیبال ساحلی ۶۰۰ روبل برای هر ساعت
اجاره زمین بدمینتون ۶۰۰ روبل برای هر ساعت
اجاره زمین فوتبال ساحلی ۳۰۰۰ روبل برای هر ساعت
اجاره زمین هندبال ساحلی ۱۰۰۰ روبل برای هر ساعت
map-of-gorky-park

حمل و نقل

ورودی اصلی پارک دقیقا در کنار پل کریمسکی « Krymsky » قرار دارد. امکان دسترسی به این محل از طریق ایستگاه متروی« Park Kultury » به سادگی امکان پذیر است. پس از خروج از ایستگاه به سمت راست پیچیده و از پل عبور کنید، ورودی پارک گورکی در سمت راست شما قرار دارد. طی کردن این مسیر با پای پیاده کمتر از ۵ دقیقه زمان می برد.

تاریخچه

این پارک به صورت رسمی با لقب «پارک مرکزی تفریحی فرهنگی یادمان ماکسیم گورکی » شناخته شده و به اختصار به آن پارک گورکی می گویند. این پارک در سال ۱۹۲۸ و با هدف تجلیل از ماکسیم گورکی نویسنده مشهور روسیه تاسیس شده و هدف آن ایجاد مکانی مناسب برای شهروندان مسکو برای استراحت، پیاده روی و … بود. این پارک در حاشیه رود مسکو امتداد داشته و تعداد زیادی جاذبه برای گروه های سنی مختلف از کودکان تا کهنسالان در آن وجود دارد. در سال های نهایی حیات اتحاد جماهیر شوروی و سال های نخستین فروپاشی این نظام، پارک گورکی با مشکلات فراوان ناشی از غفلت مسوولان روبرو بود و سرانجام پس از سال ها این پارک با نوسازی و به روز رسانی در سال ۲۰۱۱ بار دیگر در مرکز توجهات قرار گرفت. امروزه این پارک دارای فضایی وسیع، محیطی تمیز و دارای تجهیزات مناسبی است.  پارک گورکی به دلیل ساخت فیلمی با همین نام در سال ۱۹۸۳ میلادی در سطح دنیا معرفی شده و شهرت پیدا کرد. اما نکته جالب درباره فیلم فوق الذکر؛ این است که در سراسر فیلم هیچ صحنه ای که واقعا متعلق به این پارک باشد، وجود ندارد و به دلیل محدودیت های موجود در زمان جنگ سرد، تمامی این فیلم در فنلاند فیلمبرداری شده است.

منبع: overseasattractions.com

ترکیه، سرزمین هرم ‌های زمینی
ترکیه، سرزمین هرم ‌های زمینی
۵ نقطه مهم گردشگری گوا که نباید از دست داد!
۵ نقطه مهم گردشگری گوا که نباید از دست داد!
میدان نیمه دایره ای عجیب در سویل، شاهکار گردشگری
میدان نیمه دایره ای عجیب در سویل، شاهکار گردشگری
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code