دیواره بزرگ مرجانی، یکی از بزرگ ترین عجایب طبیعی دنیا در استرالیا

دیواره بزرگ مرجانی استرالیا

دیواره بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef) استرالیا یکی از بزرگ ترین عجایب طبیعی و بزرگ ترین صخره های مرجانی دنیاست که حتی از فضا هم معلوم است. از هزاران سال پیش تا به حال این دنیای باشکوه زیر آب با رنگ های درخشانش پناهگاه موجودات جذاب اعماق اقیانوس است اما افزایش غیر طبیعی و سریع دمای زمین این اکوسیستم گسترده را در معرض تهدید قرار داده است. شخصی به اسم «پنی واکر» که سال های سال درباره حیات در زیر اقیانوس ها مطالعه کرده هر چیزی که درباره این دیواره لازم است بدانید را با شما در میان گذاشته است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا بیشتر بدانید.

دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی چیست؟

مطالب مرتبط:
استرالیا و پارک های ملی شگفت انگیز!
طبیعت استرالیا را در این مسیرها کشف کنید

این سیستم صخره ای منحصربفرد فقط یک حلقه بزرگ صخره ای نیست بلکه بیش از ۲۵۰۰ صخره است که در آن ها ۹۰۰ جزیره مختلف پراکنده شده است. با اینکه مرجان ها فقط ۶ درصد از اینصخره ها را در بر گرفته اند اما از عناصر اصلی این صخره ها هستند چون برای موجوات آبی کوچکتر پناهگاه درست کرده اند و برای موجودات بزرگ تر هم جایی را برای تغذیه به وجود آورده اند. این صخره مرجانی بیش از ۲۳۰۰ کیلومتر طول دارد و از آب های «هاروی بی» در «کویینزلند» تا زیر کشور «پاپوآ گینه نو» کشیده شده است به طوری که با رفتن به بیشتر سواحل کویین لندز این صخره مرجانی جایی در زیر آب به موازات ساحل پنهان شده است. برای اینکه بتوانید تصوری از بزرگی این دیواره به دست بیاورید کافیست به بریتانیا، سوئیس و هلند در نقشه نگاهی بینداید وسعت این دیوراه دقیقا اندازه ترکیبی از این سه ناحیه است. این دیواره نسبتا جوان است و به نظر می آید بین ۶ هزار تا ۸ هزار سال از عمرش می گذرد و بعد از آخرین عصر یخ به آهستگی شکل گرفته است.

مرجان های استرالیا

مرجان چیست و چطور ظاهر صخره را تغییر می دهد؟

برای اینکه بفهمید که چه اتفاقی برای صخره دریایی می افتد مهم است که اول زیرسازهای آن را درک کنید. در حالی که خیلی ها فکر می کنند مرجان ها کاشته می شوند اما آن ها در واقع موجودات بدون حرکتی هستند که برای زنده ماندن به جلبک ها متکی اند. دو نوع مرجان داریم: مرجان های سخت که برای اکوسیستم پیچیده اش پایداری و ثبات به وجود می آورد و مرجان های نرم که با تغییر جریان های اقیانوسی خم و راست می شوند و نورهای درخشانی را به وجود می آورند. این مرجان ها برای بقاء اکوسیستم، لازم و ضروری هستند اما موجوداتی مثل ستاره های دریایی بزرگ و عوامل محیطی مثل سفید شدن، مرجان ها را می کشد و صخره را نابود می کنند.

مرجان ها

سفید شدن مرجان ها چیست؟

تغییرات طولانی مدت دمای آب حتی در حد ۱ تا ۲ درجه می تواند به روی مرجان ها استرس و فشار وارد کند. این فشار و استرس باعث می شود که این مرجان ها از خودشان سمی را منتشر کنند که باعث بیرون رفتن جلبک های روی آن ها شود. از آنجایی که این جلبک ها هستند که برای مرجان ها رنگ به وجود می آورند برای همین با تغییرات دما مرجان ها سفید می شوند. با اینکه این مرجان ها با نرمال شدن شرایط می توانند به سرعت به وضعیت قبلی برگردند اما وقتی دو مرجان بزرگ در دو سال متوالی سفید می شوند (مثل همان اتفاقی که در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ اتفاق افتاد) درست شدن این شرایط کمی چالش برانگیز است و این احتمال وجود دارد که مرجان ها از گرسنگی بمیرند.

سفید شدن مرجان ها

سفید شدن مرجان ها چه تاثیری بر روی اکوسیستم می گذارد؟

اگر بخواهیم فقط درباره دیواره بزرگ مرجانی استرالیا حرف بزنیم حتی از فضا هم این مرجان های سفید کاملا مشخص هستند در زیر سطح آب مرجان ها به دلیل این واقعه کاملا سفید می شوند و اگر نتوانند به شرایط قلبل برگردند همه اکوسیستم از بین می رود. حدود ۹ درصد از ماهی های منطقه برای تهیه غذا و زندگی به این مرجان ها متکی هستند و حدود ۶۵ درصد از ماهی ها ترجیح می دهند تا بر روی یا در نزدیکی مرجان ها زندگی کنند. وجود و سلامت صخره مرجانی برای اکوسیستم منطقه خیلی مهم است.

صخره مرجانی

 آیا می توانید همچنان از صخره های مرجانی استرالیا دیدن کنید؟

بزرگ ترین خطر برای این صخره  مرجانی توریست و گردشگران هستند اما تا به حال از این عامل غافل شده است. وقتی غواص ها در بالای این دیواره مرجانی در حال شنا هستند ممکن است قسمت هایی از این مرجان ها را جدا کنند. اما در مورد این صخره به نظر می آید که گردشگران بیشتر از اینکه مضر باشند مفید هستند چون ۸۰ درصد از گردشگران به جایی می روند که فقط ۷ درصد مرجان ها در آنجا هستند و این ناحیه هم در بخش جنوبی است که پدیده سفید شدن مرجان ها اصلا جدی نیست اما شهروندان این ناحیه جنبش های بزرگی را به راه انداخته اند تا دنیا را برای نجات این دیواره مرجانی متحد کنند. تعدای از محققان طور دیگری فکر می کنند عده ای از آن ها وجود صنعت گردشگری را ضروری و مهم می دانند چون معتقدند برای تامین نیازهای مالی تحقیقات به این پول نیاز هست. بعضی از محققان هم باور دارند که بزرگ ترین خطری که دیواره بزرگ مرجانی را تهدید می کند تغییرات دمایی و نه گردشگران هستند. اما در برخی از مقاصد دنیا مثل جزیره تاچایی در تایلند نزدیک شدن به صخره های مرجانی ممنوع است چون باعث سفید شدن مرجان ها می شوند اما به نظرمی آید بدون پولی که از گردشگری به دست می آید نتوان تحقیقات بیشتری را برای پیدا کردن یک راه حل اساسی برای این مشکل مرجان ها پیدا کرد.

منبع: roughguides.com

معرفی هتل ایبیس وورلد سیدنی | ۳ ستاره
راهنمای سفر به استرالیا
مهاجرت نخستین انسان ها از آفریقا به استرالیا در ۵۰۰۰۰ سال پیش!
طبیعت استرالیا را در این مسیرها کشف کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code