بلیط هواپیما

متاسفانه حسادت باعث ساخته شدن این دیوار شده است!

دیوار حسادت ایرلند (Jealous Wall)

در منطقه ی کانتی وستمث در نزدیکی جایی به نام Mullingar در کشور ایرلند، چندین و چند جاذبه ی عجیب و عجیب معماری وجود دارد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین معماری های عجیب جایی به نام دیوار حسادت است. وقتی که به این سازه ی غیر عادی نگاه می کنید، اولین چیزی که به یادتان می اندازد، یک کلیسای گوتیک قدیمی است که حالا مخروبه شده است. دیوار حسادت ایرلند توسط شخصی به نام رابرت روچفورد (Robert Rochfort) ساخته شده است که حسادت و انتقام اصلی ترین سرمشق های زندگی او بوده اند! در ادامه می بینیم که واقعا دیوار حسادت ایرلند دقیقا چیست و چه هدفی پشت ساخته شدن آن وجود داشته و چرا معروف شده است. با الی گشت همراه شوید:

دیوار حسادت ایرلند
مطالب مرتبط:
کاخ ۳٫۵ میلیارد تومانی که تماما از سرامیک است!
نقاطی از زمین که در آن ها جاذبه ای وجود ندارد

رابرت روچفرد اولین نجیب زاده ی Belvedere و یکی از ۱۱ فرزند خانواده ی روچفردها  و دوست صمیمی نویسنده ی  معروف ایرلندی، جاناتان سوییفت بود. او یک مرد معمولی بود و یک سال بعد از اینکه ازدواج کرد، همسرش را در اثر بیماری آبله مرغان از دست داد. بعد از مرگ  همسر اولش، رابرت با خانم دیگری به نام ماری مولزورث ازدواج کرد و آن ها صاحب چهار فرزند شدند. اما بعد از مدتی رابرت متوجه شد که به این زندگی هم علاقه ندارد و به همین دلیل بیشتر اوقات خانواده اش را که در اسکاتلند زندگی می کردند، رها می کرد به لندن و دوبلین می رفت تا تنها باشد و کمی با خود خلوت کند.

بعد از مدتی که به اسکاتلند و کنار خانواده ی خود برگشت، به آن ها مشکوک شد و طبق گفته ی تاریخ دان ها، این موضوع ربطی به شک نداشت بلکه او می خواست از خانواده ی خود رها شود و به همین دلیل خانواده اش را در خانه زندانی کرد و بنا بر گفته های تاریخ دانان، خانواده ی بیچاره ی او ۳۱ سال کامل در آن خانه زندانی بوده اند. رابرت حتی تمام خدمتکاران خانه را از صحبت با آن آن ها منع کرده بود و هیچ کسی حق نزدیک شدن و یا صحبت با آن ها را نداشت و در یک دوره، حتی فرزندانش را از همسرش جدا کرد تا نتوانند یکدیگر را ببینند. این موضوع باعث شد تا خانواده اش شوک زیادی را تحمل کنند و دچار مشکلات روحی شوند.

خانه بلودر

این خانه به اندازه ای برای ماری کابوس شده بود و به اندازه ای او را از نظر روحی به هم ریخته کرده بود که با عکس های روی دیوار حرف می زد چرا که آن ها تنها چیزی بودند که به نظر ماری واقعی بودند. در سال ۱۷۷۴ و بعد از مرگ رابرت، ماری بالاخره از آن خانه رها شد اما به اندازه ای تعادل روحی اش را از دست داده بود که حتی دیگر فرزندان خود را هم نمی شناخت…

در دورانی که رابرت زنده بود بعد از اینکه به ایرلند برگشت، یک خانه  بسیار بزرگ قصر مانند ساخت تا در همان جا اقامت کنند. چندین سال بعد، برادر رابرت به نام جرج که در همسایگی او زندگی می کرد، عمارتی بزرگ تر از عمارت رابرت ساخت. رابرت که به شدت فرد حسودی بود، تصمیم می گرفت تا دیواری بسازد تا جلوی دید او به خانه ی برادرش را بگیرد و نتواند خانه ی بزرگتر او را ببیند! این گونه شد که این دیوار، دیوار حسادت ایرلند نام گرفت…

عکس دیوار حسادت ایرلند

در ۱۳ نوامبر سال ۱۷۵۴، بدن بی جان رابرت در نزدیکی خانه اش پیدا شد، ظاهرا جمجمه اش کاملا شکسته بود و همین موضوع باعث مرگ او شده بود و به همین دلیل بعضی ها بر ای باور شدند که رابرت به قتل رسیده است. اما بعضی ها هم گفتند که احتمالا در حین راه رفتن پایش سر خورده و به زمین خورده است و سر او به صخره خورده و جان خود را از دست داده است.

در هر صورت دلیل مرگ رابرت روچفرد هر چه که بود، بعد از آن، جرج همسرش را ماری را از آن خانه ای که در آن زندانی شده بود رها کرد و حتی آن خانه ی رابرت را خراب کرد و به جای آن خانه ی کوچک تری ساخت. با این وجود، ماری از اقامت در آن خانه هم امتناع کرد و به کشور فرانسه رفت تا بقیه ی عمرش را در تنهایی سپری کند.

تراژدی رابرت روچفرد و خانواده اش از آن داستان های غم انگیزی بود که در قرن هجدهم ایرلند بسیار مشهور شد. امروزه دیوار حسادت ایرلند ده ها هزار بازدید کننده دارد.

دیوار حسادت

منبع: amusingplanet.com

کشتی هایی که به تابوت های مرگ تبدیل شدند!
کشتی هایی که به تابوت های مرگ تبدیل شدند!
به تماشای تیپراری در ایرلند بنشینید + ویدیو
به تماشای تیپراری در ایرلند بنشینید + ویدیو
طبیعت مسحور کننده ایرلند + ویدیو
طبیعت مسحور کننده ایرلند + ویدیو
برای دیدن این جاذبه ها به دوبلین بروید
برای دیدن این جاذبه ها به دوبلین بروید