دیوالی؛ جشن ملی مردم هند

جشن دیوالی هند

مردم هند مردم شادی اند و شاید دلیل اصلی شاد بودن آن ها جشن های ملی زیاد این کشور باشد که به بهانه های مختلف مردم را در کنار همدیگر قرار می دهد، یکی از آن جشن ها جشن دیوالی است که نماد آن روشن کردن هزاران چراغ است با الی گشت همراه باشید تا با این جشن بیشتر آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
سفر من به هند
راهنمای سفر به هند
جشن دیوالی

دیوالی، جشن ۵ روزه هندی ها و بزرگ ترین جشن تقویم این کشور است که در روزهایی از اکتبر و نوامبر برگزار می شود و سمبل فرهنگ قدیمی هند است که غلبه بر جهل و تسلط انسانیت بر تاریکی را نشان می دهد. دیوالی، جشن نورها حتی در دنیای مدرن امروز هم نشان دهنده گذشته باشکوه و پربار هند است. هر سال درروز دیوالی، صدای آتش بازی ها خبر از جشن مورد علاقه هندی ها می دهد، خانه ها را تزئین کرده و با پخش شیرینی و روشن کردن هزاران چراغ و شمع دنیایی خیالی و زیبا را بوجود می  آورند. دیوالی از همه جشن هایی که در هند برگزار می شود باشکوه تر و مهمتر است، مردم با شور و شوق از هر دینی که باشند این روزرا جشن می گیرند و فضای سرزنده و جادویی این جشن همه را غرق در شادی و خوشی می کند.

دیوالی یا دیپاوالی به معنی ردیف های نور است که قدمت آن به دوران باستان برمیگردد، درباره این جشن افسانه های زیادی گفته اند که شاید مهمترین آن ها این باشد که لرد لاما و همسرش سیتا ۱۴ سال را در تبعید بودند لاما به شهر آیودها برمی گردند و پادشاه راوانای ده سر را که همسرش را دزدیده بود شکست می دهد پس از آن مردم در شهر جشن برپا کرده و ردیف هایی از چراغ ها را روشن کردند و به همین خاطر بعد از آن چراغ روشن کردن به معنی پیروزی خیر بر شر شد.

نور

در روز جشن در ورودی جلوی همه خانه ها تزئینات برگ های انبه و گل همیشه بهار قرار می دهند، پارچه هایی با پودرهای رنگی مختلف نقاشی می شود تا جلوی پای مهمانان انداخته شود که در آن ها نقوش سنتی با نمادهای خوش شانسی در هم آمیخته می شود. چراغ ها و شمع ها را در داخل و دور اتاق می چینند و به دلیل سوسوی این چراغ ها است که نام این جشن را دیوالی گذشته اند. در این روز مردم یا برای خانه وسیله ای می خرند و یا به زنان خانه جواهرات هدیه می دهند و خریدن چیزهای فلزی مثل نقره خوش یمن و فرخنده است.

تزئینات دیوالی

همه مردم در این روز شیرینی و شکلات پخش می کنند و لباس های جدید و جواهرات می پوشند و چون برای برگزاری این جشن همه به خرید شیرینی، شکلات، وسایل آتش بازی و هدیه می روند این جشن تبدیل به فعالیتی تجاری شده و بازارها در این چند روز بسیار شلوغ می شود اما با همه این ها، نماد اصلی این جشن چراغ روشن کردن و نور است. سنت هدیه دادن و خرید کردن در مدت این جشن بسیار محبوب است و بسیاری از فروشندگان محصولات خود را با زرق و برق بسیار جلوی دید مردم قرار می دهند تا آن ها را جذب کنند، هدیه دادن در این جشن برای زیاد کردن احساس عشق و محبت بین یکدیگر است و مردم با هدیه دادن احترام، عشق، آرزوهای خوب و تحسین خود را به عزیزانشان نشان می دهند و از آنجاییکه دیوالی یک جشن مذهبی است هدیه دادن نشان دهنده دعای خیر به خدا برای رفاه و سعادت فرد هدیه گیرنده است.

منبع: diwalifestival.org

سامویی، جزیره کهن تایلندی (بخش اول)
سامویی، جزیره کهن تایلندی (بخش اول)
از بزرگترین اکتشافات باستانی در اعماق دریا چیزی شنیده اید؟
از بزرگترین اکتشافات باستانی در اعماق دریا چیزی شنیده اید؟
سفر به تایوان و ناشناخته هایش + ویدئو
سفر به تایوان و ناشناخته هایش + ویدئو
موزه های شهر اصفهان نصف جهان
موزه های شهر اصفهان نصف جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code