آشنایی کامل با سیستم حمل و نقل دهلی

راهنمای حمل و نقل دهلی

دهلی پایتخت و شهر معروف هند است که به خاطر آثار و جاذبه هایی که دارد، هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. یکی از دغدغه های گردشگران هنگام ورود این است که چگونه خود را به هتل یا جاذبه های دهلی برسانند؟ از چه وسیله نقلیه ای استفاده کنند؟ با تاکسی مسیرشان را طی کنند یا اتوبوس سوار شوند؟ آیا دهلی مترو دارد و اگر دارد چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ در این مطلب مجله ی گردشگری الی گشت درباره سیستم حمل و نقل دهلی صحبت نموده و تک تک آن ها را معرفی می کنیم. اگر محدودیت زمانی در این شهر برای بازدید دارید، اتوبوس های هاپ آن هاپ و کارت گردشگری مترو را به شما پیشنهاد می دهیم. در غیر این صورت اتو ریکشاو و ریکشاوهای دوچرخه یا اتوبوس های قرمز دهلی از بهترین وسایل حمل و نقل در دهلی هستند.

راهنمای حمل و نقل دهلی و انواع آن

اتوبوس

مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به دهلی چه فصلی است؟
قطب منار دهلی نو، بلندترین منار آجری جهان
راج گات، بنای یادبود مهاتما گاندی در دهلی

یکی از راه های خوبی که می توان برای رفت و آمد و استفاده از حمل و نقل دهلی استفاده کرد و مناطق شهر دهلی را به یکدیگر متصل می کند، اتوبوس است. اتوبوس از ارزان ترین راه های حمل و نقل دهلی است که بیشتر مردم هند از آن استفاده می کنند و به همین دلیل، این وسیله نقلیه عمومی دهلی، بسیار شلوغ می شود. مخصوصا اگر در ساعات اوج شلوغی و پیک بخواهید از آن ها استفاده کنید! اکثر اتوبوس ها در این شهر، دولتی هستند و توسط شرکت حمل و نقل دهلی نو با نام اختصاری DTC اداره می شوند. رنگ این اتوبوس ها با به رنگ قرمز هستند یا با رنگ سبز مشخص شده اند.

از نکات جالبی که در مورد اتوبوس هاس هند وجود دارد این است که شما با نگاه کردن به رنگ آن ها متوجه امکانات درون اتوبوس می شوید. اتوبوس های رنگ قرمز تهویه مطبوع دارند اما اتوبوس های رنگ سبز بدون تهویه مطبوع هستند.

اتوبوس های دهلی-حمل و نقل دهلی

اگر در سفر هند خود و با ورود به دهلی می خواهید تا از اتوبوس برای جابه جایی و دسترسی به جاذبه های شهر استفاده کنید، به سختی می توانید مسیر اتوبوس ها را بیابید. در واقع سیستم حمل و نقل اتوبوسی در این شهر هنوز به خوبی با تکنولوژی همراه نشده است. در تمام ایستگاه های اتوبوس، نقشه مسیرها به درستی نشان داده نشده اند و اگر می خواهید از مسیر اتوبوس ها مطلع شوید، باید به روش های دیگری رجوع کنید. اگر می خواهید از مسیر اتوبوس ها مطلع شوید، بهترین راه پیدا کردن مسیر با برنامه هایی است که روی گوشی خود نصب می کنید و آنلاین از آن ها مطلع می شوید. می توانید از مردم هم راجع به مسیرها پرس و جو کنید.

در میان حمل و نقل دهلی حدود ۸۰۰ اتوبوس دولتی وجود دارد که از ۲۵۰۰ ایستگاه در این شهر می گذرند. سوخت اتوبوس ها گاز طبیعی فشرده CNG است ، اتوبوس هایی که در هر خیابان دهلی دیده می شوند.

اتوبوس های سبز برای حمل و نقل دهلی
  • انواع اتوبوس های دهلی

سیستم اتوبوس رانی و حمل و نقل دهلی، در طی سال های اخیر و پس از سال ۲۰۱۱ ارتقا یافته و اتوبوس های خطوط آبی قدیمی خود را کنار گذاشته و به سراغ اتوبوس های نارنجی رنگی به «کلوستر باس» رفتند. این اتوبوس های جدید هر چند که تهویه مطبوع ندارند اما تمیز بوده و زیر نظر گروه های خصوصی در میان اتوبوس های دولتی فعالیت می کنند. تمام این اتوبوس ها زیر نظر اتحادیه سیستم حمل و نقل دهلی با نام اختصاری (DIMTS) فعالیت می کنند و همگی آن ها از سیستم ردیابی جی پی اس پشتیبانی می کنند. پس از اینکه چنین اتوبوس هایی روانه خیابان های دهلی شدند، مردم و از جمله توریست های بیشتری در این شهر، از آن ها استفاده کردند.

در این میان دیگر اتوبوس های قدیمی شهر هم با اتوبوس های قرمز و سبز جایگزین شدند. اگر در فصول گرم به دهلی سفر کردید، از اتوبوس های قرمز که تهویه مطبوع دارند استفاده کنید. اتوبوس های سبز بدون تهویه هستند و در گرمای روز بهاری و تابستان، طاقت فرسا می شوند.

  • ساعات حرکت اتوبوس های دهلی

در سیستم حمل و نقل دهلی اتوبوس ها از ساعت ۰۵:۳۰ صبح تا ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱ هر شب در طول شهر حرکت می کنند. پس از این زمان، اتوبوس های شب ساعات کاری خود را شروع می کنند. بسته به مسیری که می خواهید طی کنید و ساعت روز زمان رسیدن اتوبوس ها به ایستگاه متفاوت خواهد بود. از ۵ دقیقه تا نیم ساعت، شاید هم بیشتر باید برای اتوبوس ها منتظر بمانید. با این وجود، در بیشتر مسیرهای شهر، اتوبوس ها هر ۱۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه به ایستگاه ها می رسند و بیشتر از این معطل نخواهید شد.

اتوبوس سبز دهلی-حمل و نقل دهلی
  • مسیرهای اتوبوس

مسیر مودریکا سوا (The Mudrika Seva) و بحری مودریکا سوا (Bahri Mudrika Seva) دو مسیر اصلی شهر هستند که به صورت حلقه ای دور تا دور شهر را می چرخند و از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های دهلی می گذرند. مسیر اتوبوس بحری مودریکا سوا (The Bahri Mudrika Seva) نزدیک به ۱۰۵ کیلومتر طول دارد و طولانی ترین مسیر اتوبوس های شهری دهلی است. در بیرون از ایستگاه های مترو نیز، خط جدیدی برای اتوبوس قرار داده اند.

  • هزینه بلیط اتوبوس دهلی: ۱۰ روپیه تا ۲۵ روپیه متغیر است.
خدمات سریع السیر فرودگاهی دهلی

یکی از خدمات اتوبوسی در این شهر، سرویس اتوبوس هایی است که فرودگاه دهلی را به دیگر نقاط شهر متصل می کند. ترمینال شماره ۳ فرودگاه دهلی، مسافران را به مقصدهایی مانند ایستگاه قطار دهلی نو و شهرک کوناقت پلیس (Connaught Place) می رساند. همچنین مسافران را به دیگر شهرک های اطراف و محله های دیگر می رساند.

اتوبوس های گردشگری هاپ آن هاپ آف دهلی

یکی از بهترین وسایل حمل و نقل دهلی، این اتوبوس ها هستند که با هزینه بلیط ۱۰۰۰ روپیه برای گردشگران خارجی، دسترسی به تمام جاذبه های دهلی را امکان پذیر می کنند. یکی از مزیت هایی که این اتوبوس ها برای گردشگران و جهانگردان دارند، کارکنان انگلیسی زبان است. کارکنانی که به زبان انگیسی راجع به جاذبه های شهر توضیح می دهند و گردشگران را راهنمایی می کنند.

این اتوبوس ها که به اتوبوس های هو هو (The Ho Ho Buses) نیز معروف هستند، شما را به تماشای بیش از ۲۰ جاذبه دهلی می برند. جاذبه هایی همانند سایت های میراث جهانی یونسکو، بازارهای محلی، یادمان ها، بناهای تاریخی و بازارها را در میان ایستگاه های اتوبوس هاپ آن هاپ آف دهلی خواهید یافت که دسترسی را برای شما آسان می کنند.

فرودگاه بزرگ دهلی از حمل و نقل دهلی

اتوریکشاو دهلی

یکی از سریع ترین روش ها برای رسیدن به مقصد در میان سیستم حمل و نقل دهلی استفاده از اتو ریکشاو است. اتو ریکشاوها را در دهلی و البته کل هند با نام توک توک هم می شناسند. تعداد اتو ریکشاوها همانند تاکسی در پایتخت هند زیاد است و به راحتی می توانید یک اتو ریکشاو بگیرید. در واقع به هر گوشه خیابانی که نگاه کنید، صفی از توک توک ها را خواهید دید که در کنار یکدیگر پارک شده اند. آنچه که باید به خاطر داشته باشید، قیمتی است که برای کرایه باید بپردازید.

رانندگان ریکشاو تاکسی متر ندارند یا از تاکسی مترهای خراب استفاده می کنند.

بهترین راه این است که قبل از سوار شدن به اتو ریکشاوها با راننده در مورد قیمت مورد نظر خود به توافق برسید؛ و گر نه ممکن است سرتان کلاه برود! اگر می خواهید که زودتر به مقصد برسید یا در ترافیک گیر نکنید، اتو ریکشاو برای شما بهترین است. در ضمن سوخت این ریکشاوها گاز CNG است و در نتیجه هوا را هم، آلوده نمی کنند.

اتوریکشاو برای حمل و نقل دهلی

ریکشاوهای دوچرخه

یکی از انواع ریکشاوهایی که در دهلی خواهید دید، ریکشاوهایی هستند که با دوچرخه حرکت می کنند. این نوع حمل و نقل دهلی برای مواقعی مناسب است که مقصد شما آنقدر دور هست که نتوانید پیاده روی کنید، از طرفی برای گرفتن تاکسی یا اتوریکشاو هم مسیر کوتاهی باشد. از آنجایی که ریکشاو دوچرخه تاکسی متر ندارد، باید قبل از سوار شدن در مورد کرایه آن، با راننده صحبت کنید.

این وسیله را بیشتر در دهلی قدیم و دیگر بخش های کوچکتر دهلی می بینید که مسیرها، کوچه ها و خیابان های باریک و شلوغی دارد و وسایل نقلیه ای مانند تاکسی یا اتوریکشاو نمی تواند وارد آن شوند.

این وسیله نقلیه در میان حمل و نقل دهلی برای گردشگران و توریست ها بسیار جذاب بوده و تجربه ای جالب است. اگر در تور هند شرکت کرده اید یا به دهلی رفته اید، پیشنهاد می دهیم که سوار شدن به ریکشاوهای دوچرخه را تجربه کنید.

ریکشاو دوچرخه در حمل و نقل دهلی

تاکسی

جدای از اتو ریکشاوها می توانید از تاکسی استفاده کنید. کرایه تاکسی ها بسیار بیشتر از اتو ریکشاو بوده و تاکسی تلفنی هم در دهلی وجود دارد. برای تاکسی ها نیز حتما از قبل راجع به کرایه خود صحبت کنید. با این وجود به دلیل راحتی که تاکسی ها دارند، بیشتر گردشگران دهلی ترجیح می دهند از آن ها به جای دیگر وسایل حمل و نقل دهلی استفاده کنند. تنها به یک نکته اشاره می کنیم که اگر دیدید تاکسی متر بیشتر از آن مقداری که برای کرایه راه با راننده صحبت کرده اید، نشان می دهد، حتما همان لحظه کرایه راه را با راننده دوباره هماهنگ کنید.

انواع تاکسی در از حمل و نقل دهلی
  • اما انواع تاکسی ها

در دهلی دو رنگ تاکسی را خواهید دید. اولین تاکسی به رنگ مشکی و زرد است که معمولا ۱۵ درصد بیشتر از اتو ریکشاوها کرایه می گیرند. تاکسی متر این ماشین ها نیز، ابتدا قبل از شروع حرکت ۱۵ روپیه محاسبه می کنند و در نهایت برای هر کیلومتری که تاکسی طی می کند، مبلغ ۸٫۵ روپیه می اندازد. این تاکسی ها را در ایستگاه های تاکسی پیدا خواهید نمود.

جدای از این تاکسی ها، می توانید از تاکسی تلفنی هم استفاده کنید. تاکسی های تلفنی دهلی در هر ۲۴ ساعت شبانه روز در دسترس هستند و GPS دارند. در نتیجه کرایه حمل و نقل بالایی دارند اما از امنیت بالایی هم برخوردارند. اگر می خواهید با تاکسی های مگا که نوعی تاکسی بی سیمی هستند، تماس بگیرید باید شماره تلفن ۴۱۴۱۴۱۴۱-۰۱۱ را شماره گیری کنید.

تاکسی های سریع هم با شماره گیری تلفن ۴۵۳۳۳۳۳۳-۰۱۱ قابل دسترسی هستند.

تاکسی تلفنی و انواع تاکسی در سیستم حمل و نقل دهلی

مترو دهلی

مترو دهلی یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای رفت و آمد است. به همین دلیل، افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. مترو دهلی خلوت نیست؛ بلکه برعکس بسیار شلوغ است اما مزیت هایی که دارد باعث می شود که همچنان در میان سیستم حمل و نقل دهلی محبوب باشد. حتی گردشگران و توریست های بسیاری نیز از آن استفاده می کنند. مترو دهلی، سریع، تمیز، ارزان و محیطی بسیار دوستانه دارد. ساخت و ساز برای مترو همچنان ادامه دارد و در آینده مقصدهای بیشتری را با مترو دهلی می توانید بروید اما تا آن موقع مترو دهلی همچنان شما را از ترافیک و گرمای خیابان های دهلی دور نگه می دارد.

متروی این شهر، دهلی قدیم را به مرکز دهلی و دهلی نو متصل می کند. در مجموع ۶ خط مترو وجود دارد که هر یک با یک رنگ مشخص شده اند. خط مترو قرمز، زرد، آبی، سبز، بنفش و خط مترو فرودگاه را می توانید در نقشه خط متروی دهلی ببینید. هر چند که می توانید برای سفرهای یک مسیره یا دو مسیره بلیط هایی با قیمت های ۸ تا ۳۰ روپیه را خریداری کنید اما هوشمندانه ترین راه، خریدن کارت هوشمند مترو است.

اگر برای چند روز در دهلی هستید و می خواهید از سیستم حمل و نقل دهلی استفاده کنید، کارت هوشمند مترو بسیار به کارتان می آید. این کارت به شما ۱۰ درصد تخفیف در قیمت های کرایه مترو می دهد و شما را از انتظار در صف خرید بلیط مترو می رهاند.

توریست ها و گردشگران می توانند کارت گردشگری بگیرند. کارت گردشگری برای استفاده یک روزه، با مبلغ ۱۰۰ روپیه و برای استفاده در ۳ روز با مبلغ ۲۵۰ روپیه قابل خریداری هستند. همانند متروهای ایران، مترو دهلی، واگن های ابتدا و انتهایی را مخصوص راحتی بانوان طراحی نموده است.

مترو دهلی-سریع ترین سیستم حمل و نقل دهلی

پیاده روی در دهلی

اگر در بلوارهای لوتین دهلی (boulevards of Lutyen’s Delhi)، مرکز دهلی، دهلی قدیم یا بخش هایی از جنوب دهلی هستید، می توانید با کمی پیاده روی اطراف خود را بگردید. یکی از بهترین مسیرها برای پیاده روی در دهلی، مسیر دروازه هند تا خیابان معروف راجپاث (Rajpath) در مرکز شهر، مسجد جامع تا قلعه سرخ در دهلی قدیم و مجموعه حوض خاص (the Hauz Khas Complex) است؛ جایی که می توانید دریاچه و بناهای تاریخی را ببینید.

نکاتی برای استفاده از حمل و نقل دهلی

  • در زمستان ها تا جایی که می توانید اتو ریکشاو نگیرید. چرا که از سرما یخ می زنید.
  • خطوط مترو تنها از ساعت ۵ صبح تا ۱۱ شب فعال هستند. این موضوع را در نظر بگیرید.
  • یک خط مترو وجود دارد که فرودگاه بین المللی دهلی را به ایستگاه قطار دهلی متصل می کند. مترو سریع السیر برای گردشگرانی که می خواهند پس از ورود به این شهر، به دیگر شهرهای هند آن هم با قطار سفر کنند، بسیار کارآمد است.
  • اگر تنها برای چند روز کوتاه در دهلی هستید، برای تماشای تمام جاذبه ها، از اتوبوس های هاپ آن هاپ آف استفاده کنید.

منبع: tripsavvy.com

راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر
راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر
چطور از فرودگاه بخارست به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بخارست به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه لیورپول به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه لیورپول به مرکز شهر برویم؟
رفت و آمد در اطراف پاتایا
رفت و آمد در اطراف پاتایا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code