بلیط هواپیما

قطب منار دهلی نو، بلندترین منار آجری جهان

آشنایی با قطب منار دهلی نو

هند جز کشورهای پر جمعیت آسیاست، که بین سواحل طلایی اقیانوس هند و قله های مرتفع پوشیده از برف رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است. با سفر به کشور هند می توانید مجموعه از اقوام مختلف را تماشا کنید که در کنار هم زندگی می کنند و همین تعامل سبب شده تا به آن کشور ۷۲ ملل گفته شود. در این کشور بیش از ۳۲ اثر به ثبت رسیده در سازمان جهانی یونسکو وجود دارد و همین خود دلیلی شده تا مسافران زیادی هند را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. آنچه در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، قطب منار دهلی نو است. این منار آجری یکی از پربازدیدترین جاذبه های این سرزمین است و از آن به عنوان یکی از معجزه های معماری اسلامی یاد می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با قطب منار دهلی نو آشنا شوید.

بازدیدکنندگان قطب منار
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به هند از زبان مسافرها
نقشه کامل هندوستان + توضیحات
راج گات، بنای یادبود مهاتما گاندی در دهلی

قطب منار دهلی نو بلندترین منار آجری در سراسر دنیا است که در این شهر هندی قرار گرفته و یکی از منحصر به فردترین دیدنی های بناهای اسلامی هم یاد می شود. در معماری این بنای تاریخی به اندازه ای ریزه کاری و دقت نظر صورت گرفته است که ساعت ها بازدیدکنندگان را به خود جذب خواهد کرد. نام قطب منار و مجموعه های تاریخی اطرافش در فهرست جهانی یونسکو می درخشد.

سالانه مسافران زیادی که به سمت شهر دهلی سفر می کنند از قطب منار دیدن می کنند و اگر هم با تورهای هند الی گشت به سمت این کشور بروید بازدید از قطب منار دهلی نو یکی از گشت های شهری است که همراه با راهنما به بازدید از آن ها خواهید رفت. اگر بخواهیم از آمار کسانی که سالانه به بازدید از این قطب می روند عددی را بیان کنیم، ۲٫۹ میلیون بازدیدکننده را می توان یاد کرد.

نمایی از قطب منار

دهلی یکی از بهترین شهرهای هند برای تماشای آثار تاریخی به شمار می رود، قطب منار دهلی نو یکی از بهترین آثار تاریخی این شهر است که در منطقه مهراولی قرارگرفته است. به طور کلی ۲۷ معبد در مهراولی وجود دارند که خوشبختانه امروزه می توانید به راحتی از آن ها دیدن کنید. مجموعه منار قطب مهم ترین بخش از این منطقه تاریخیست که مناری به نام قطب در میان آن به چشم می خورد.

قدمت قطب منار دهلی نو  تقریبا به ۸۰۰ سال پیش برمی گردد، همواره در سال سازه های اسلامی ما شاهد ریزه کاری هایی هستیم که سبب شده اند جذابیت ویژه ای به این بناها داده شود. قطب منار دهلی نو هم با الهام از سبک معماری اسلامی توانسته بنایی با جذابیت های منحصر به فردی را خلق کند.

در برخی از کتب تاریخی آمده است که این مناره قسمتی از مسجد قوه الاسلام بوده که به مرور زمان بخش های اصلی آن از بین رفته و در حال حاضر تنها مناره های آن برای بازدید باقی مانده است. مسجد قوه الاسلام در حقیقت اولین عبادتگاه اسلامی در شهر دهلی بوده که در سال ۱۱۹۲ میلادی ساخته شده است و در حال حاضر از آن به عنوان قدیمی ترین مسجد هند یاد می شود.

نمایی از قطب منار در دهلی

جالب است بدانید که در پیرامون مدت زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود داشت که عده ای پایان ساخت آن را سال ۱۲۳۰ میلادی و برخی هم سال ۱۳۱۶ میلادی را عنوان می کنند. اما جدای از این اختلاف نظرها، آنچه که شکی در آن وجود ندارد، دلیل ساخت منار است؛ می گویند قطب منار ساخته شد تا پیروزی و سلطه مسلمانان را بر هند نشان دهد و سمبلی برای این اتفاق باشد.

برای ساخت قطب منار دهلی نو از آجر، ماسه، مرمر و سنگ سرخ نیز استفاده شده است و به همین خاطر این بنا به رنگ قرمز و آجری دیده می شود. ارتفاع این منار ۷۳ متر و قطر آن در پایه ۱۴٫۳ متر و در بالای منار به ۲٫۷ متر کاهش می یابد. با تصور این ابعاد به عظمت و شکوه منار پی خواهید برد. به طور کلی قطب منار دهلی نو به ۵ طبقه مجزا تقسیم می شود که هر سطح از بیرون با یک برجستگی کمربند مانند از دیگر قسمت های آن جدا شده اند. هر یک از این برجستگی ها توسط پتکانه (۱) در جای خود محکم شده اند. نمای خارجی منار هم با تزیینات اسلامی و آیه هایی از قرآن کریم پوشانده شده است؛ اما قطب منار تنها همین بنایی که از بیرون می بینید نیست؛ بلکه پله های زیبا و مارپیچی را در خود جای داده که شمارشان به ۳۷۹ عدد می رسد.

قطب منار

قطب منار و بناهای تاریخی اطرافش

در مطالب بالا سعی کردیم بیشتر درباره معماری این بنا و متخصری درباره تاریخچه آن صحبت کنیم. اما قطب منار دهلی نو بناهای دیدنی جذابی را هم در اطراف خود دارد. در ادامه درباره آنچه که در نزدیکی های قطب منار دهلی نو تماشا خواهید کرد اشاره می کنیم.

این بناها و محل قرارگیری هر یک مطابق تصویر زیر است:

۱- مسجد قوه الاسلام

در ظلع شمالی شرقی قطب منار دهلی نو بنایی تاریخی و ارزشمند به نام مسجد قوه الاسلام قرار دارد که از آن به عنوان اولین عبادتگاه مسلمانان هندی یاد می شود. این عبادتگاه نخستین مسجد جامع هند است که آن را بین سال های ۱۱۹۳ تا ۱۱۹۷ ساختند. اگرچه این بنا در طول تاریخ دچار آسیب های جدی شده است اما همچنان جذابیت خاص خودش را دارد و از آن عنوان یکی از دیدنی های منطقه قطب منار یاد می شود.

مسجد قوه الاسلام

۲- آیرون پیلار

در صحن اصلی مسجد قوه الاسلام یک ستون عجیب دیده می شود که قدمت آن مطابق با بررسی های صورت گرفته به قرن چهارم و پنجم بر می گردد. بر روی این ستون کتیبه هایی مربوط به دوران امپراتوری گوپتا دیده می شود، این امپراتوری سلسله ای هندی بودند که قرن چهارم در بیهار هند تشکیل شد و تا قرن پنجم بر این کشور حکمرانی می کردند.

۳- دروازه آلای

دروازه کهنی در مجموعه تاریخی قطب منار دهلی نو وجود دارد که به نام آن آلای مشهور است. این بنای تاریخی در قرن ۱۳ به دستور علاالدین خلجی پادشاه وقت هند و دومین پادشاه دودمان خلجی ساخته شده است. این سازه تاریخی حدود ۲۵ متر ارتفاع دارد و بعد از مرگ علاالدین خلجی رها شد و هیچ وقت تکمیل نشد.

قطب منار دهلی نو

۴- منار آلای

بنای نیمه کاره منار آلای در اطراف قطب منار قرار دارد و گفته می شود که علاالدین یکی از پادشاهان هند بوده که به منظور نشان دادن قدرت خود شروع به ساخت این سازه کرده است. منار آلای ۲۷ متر ارتفاع دارد و هنوز هم به همان شکل و ارتفاعی که بوده نیز باقی مانده است.

۵- مقبره ایلتُتمِش

یکی از معروف ترین فرماندهان هند ایلتتمش نام داشته و آرامگاه وی نیز در نزدیکی قطب منار و غرب مسجد قوه الاسلام به چشم می خورد. در بین سال های ۱۲۱۱ تا ۱۲۳۶ وی بر سرزمین های هند حکمرانی می کرد و جالب است بدانید که مقبره وی در سال ۱۲۳۵ و پیش از مرگش در این منطقه ساخته شد. مقبره ایلتُتمِش مربع شکل است و در میانه آن یک گنبد زیبا به چشم می خورد که پیکر ایلتتمش زیر همین گنبد قرار دارد و با سنگ مرمر درخشانش به خوبی جلوه گری می کند. به طور کلی مساحت این بنا ۹ متر مربع است.

قطب منار در دهلی

دسترسی به قطب منار دهلی نو

برای دسترسی به قطب منار دهلی نو می توانید از طریق مترو، اتوبوس و تاکسی اقدام نمایید.

زمان دسترسی: ۷:۰۰ صبح تا ۱۷:۰۰

مدت پیشنهادی بازدید: ۲ تا ۵ ساعت

هزینه برای اتباع هندی: ۳۰ روپیه هند (معادل ۵,۴۹۰ تومان ) | گردشگران خارجی: ۵۰۰ روپیه هند (معادل ۹۱,۶۲۰ تومان )

آدرس: Qutub Minar, Mehrauli, Seth Sarai, Mehrauli, New Delhi, Delhi, India

۷ جاذبه ناشناخته رم
۷ جاذبه ناشناخته رم
چند و چون سفر به گوا، جزیره ای در هند(بخش سوم)
چند و چون سفر به گوا، جزیره ای در هند(بخش سوم)
آشنایی با برج تایپه ۱۰۱ کشور تایوان
آشنایی با برج تایپه ۱۰۱ کشور تایوان
کاروانسرای سنگی صائین، جاذبه ای تاریخی در استان اردبیل
کاروانسرای سنگی صائین، جاذبه ای تاریخی در استان اردبیل