بلیط هواپیما

راهنمای سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور

سفارت آلمان

در این سری از راهنماهای سفر سفارت تصمیم گرفتیم تا دانستنی های سفارت آلمان و چگونگی اخذ ویزای این کشور را در اختیارتان قرار دهیم. برای این که بتوانید به آلمان سفر کنید باید ویزای این کشور را داشته باشید، اما چه مدارکی نیاز دارید؟ باید چه مراحلی را پشت سربگذارید؟ چطور وقت بگیرید؟ الی گشت به تمام این سوالات در راهنمای سفارت آلمان جواب می دهد.

سفارت آلمان

اطلاعات کلی از سفارت آلمان

مطالب مرتبط:
جاذبه های دیدنی آخن در آلمان
۷ جاذبه ی دیدنی در شمال آلمان

برای اینکه بتوانید به آلمان سفر کنید اول از همه باید ویزای این کشور را داشته باشید.

آدرس: سفارت کشور آلمان در تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۲۰-۳۲۴ قرار دارد.

تلفن تماس سفارت: ۳۹۹۹۰۰۰۰

صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵

شماره فکس: ۳۹۹۹۱۸۶۰

ساعات کاری: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه

بخش حقوقی و کنسولی سفارت

در صورتی که آلمانی ها در کشورهایی خارج از آلمان باشند و بخواهند با آلمان در ارتباط باشند باید از طریق بخش کنسولی اقدام کنند و در واقع این بخش مانند پلی ارتباطی بین آلمان و این افراد در خارج از آلمان است. در این بخش خدمات گوناگونی ارائه می شود.

ساعات کاری باجه ها

ساعت کاری بخش حقوقی کنسولی: ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰

ساعت کاری تحویل مدرک تحصیلی برای تایید: ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰

ساعت کاری دریافت مدارک: ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ که البته در ماه های ژوئیه تا اوت این زمان تغییر می کند و بین ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۳۰ می شود.

ساعت دریافت گذرنامه: ۱۰:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰

ساعت کاری دریافت تایید مدارک: این دفتر در سفارت آلمان روزهای یکشنبه تا پنجشنبه در ساعت های ۷:۰۰ صبح تا ۱۴:۳۰ بعدازظهر به همه ی مراجعان خدمات ارائه می کند و در ضمن نیازی به گرفتن وقت قبلی هم نیست.

راهنمای سفارت آلمان

چطور وقت سفارت آلمان بگیریم؟

برای گرفتن وقت سفارت می توانید آنلاین و از طریق ارسال ایمیل اقدام کنید. این کار باعث می شود تا نیازی به انتظارهای طولانی مدت در پشت درب های سفارت نباشد و دقت داشته باشید که این کار رایگان است و هیچ هزینه ای را برای شما در بر ندارد. در صورتی که وقت بگیرید و زودتر از وقت در جلوی سفارت باشید مجبورید تا آن زمان را منتظر بمانید و اگر دیرتر از وقتتان هم به سفارت بروید، باعث می شود تا وقتتان باطل شود.

برای این که بتوانید وقت سفارت آلمان را بگیرید حتما باید پاسپورت داشته باشید و بعد از اینکه بصورت آنلاین وقت را گرفتید باید در روز موعد برای مصاحبه به این سفارت بروید تا بتوانید ویزای آلمان را بگیرید.

مدت زمان اخذ ویزا

از آن جا که سفارت آلمان محدودیت در دادن ویزا دارد و از طرفی تعداد مراجعه کننده ها هم زیاد است تعیین وقت چندین هفته و یا چندین ماه بسته به نوع ویزایی که می خواهید ممکن است متغیر باشد، بنابراین این نکته را مد نظر قرار بدهید. دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای آلمان باید تمام مدارکتان کامل  باشد  در صورت ناقص بودن، نقص مدرک می خورید و درخواستتان رد می شود. اگر شخصی که خواستار ویزای آلمان است زیر۱۶  سال داشته باشد باید هم پدر و هم مادر او امضا کنند. البته اگر برگه ی راهنمای سفارت را بخوانید به راحتی می توانید ببینید که چه مدارکی لازم است و نیاز دارید، حواستان باشد که قوانین زود به زود تغییر می کنند پس حتما خودتان را در این مورد به روز نگه دارید.

چند نکته از سفارت آلمان

 • در اطراف سفارت موسسه ها و حتی افرادی دیده می شوند که ادعا می کنند با سفارت ارتباط دارند و می توانند شما را کمک کنند، دقت کنید که سفارت هیچ ارتباطی با افراد و موسسه های خارج از سفارت ندارد.
 • فرم تعیین وقت و درخواست ویزا رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه ای ندارد.
 • مدارک باید کاملا درست و صادقانه باشند و هیچ ادعای دروغی در آن ها نباشد در غیر این صورت هیچ ویزایی برای شما صادر نخواهد شد.
 • در صورتی که وقت بگیرد نمی توانید آن را باطل کیند بنابراین بهتر است در این مورد دقت کنید و زمانی مراجعه کنید که مطمئن هستید در وقت تعیین شده می توانید به سفارت بروید.
اخذ ویزای آلمان

هزینه ی ویزای آلمان

برای ای که بتوانید هزینه ی ویزا را پرداخت کنید باید آن را به صورت نقدی و به یورو بپردازید و پیشنهاد می کنیم که مبلغ را دقیقا همراه داشته باشید و پرداخت کنید. در ضمن این هزینه را فقط با اسکناس می توانید بپردازید و نمی توانید آن را با سکه پرداخت کنید.

ویزای ترانزیت نوع A

پایین ۶ سال: رایگان

بین ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو

بالاتر از ۱۲ سال: ۶۰ یورو

ویزای شینگن نوع C

پایین ۶ سال: رایگان

بین ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو

بالاتر از ۱۲ سال: ۶۰ یورو

ویزای طولانی مدت برای اقامت

پایین ۱۸ سال: ۳۰ یورو

بالای ۱۸ سال: ۶۰ یورو

چه مدارکی برای اخذ ویزای آلمان نیاز داریم؟

برای این که بتوانید ویزای توریستی آلمان را داشته باشید باید مدارکی که در پایین گفته می شود را همراهتان داشته باشید، توجه کنید که حتما از مدارک کپی تهیه کنید چون باید به سفارت تحویل دهید با این وجود درآخر هم اصل مدرک و هم کپی ها به شما تحویل داده می شود.

 • ترجمه ی مدارک به زبان انگلیسی
 • شناسنامه
 • پاسپورتی که حتما اعتباری بیشتر از ۶ ماه داشه باشد.
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت که در آن ها مهر ویزا خورده است به علاوه ی صفحات اول تا پنجم
 • ۳ قطعه عکس رنگی با زمینه ی سفید، تمام رخ و با سایز ۴*۶
 • برگه ای که نشان دهد شما در مدتی که در آلمان هستید هتلتان را رزرو کرده اید و یا اینکه در آلمان صاحب خانه هستید.
 • منبع مالی: باید امکانات مالی تان در سطح مناسبی باشد (مقدار آن را حتما چک کنید) همچنین لازم است تا پرینت حساب بانکی تان را روی سربرگ انگلیسی و بصورت مهر شده تحویل سفارت بدهید.
 • بلیط هواپیمای رفت و برگشت
 • بیمه ی مسافرتی که در کشور آلمان نماینده ی معتبر داشته باشد با حداقل پوشش ۳۰ هزار یوور برای هر شخص.

سخن آخر

تمام ایمیل هایی که به سفارت آلمان می فرستید باید به زبان آلمانی و یا انگلیسی باشد، به ایمیل هایی که به زبان دیگری مثلا فارسی باشد جواب داده نمی شود.

۱۰ جاذبه ی معروف و دیدنی شهر لایپزیگ در آلمان
۱۰ جاذبه ی معروف و دیدنی شهر لایپزیگ در آلمان
گشت و گذار در شهر زیبای برلین + ویدئو
گشت و گذار در شهر زیبای برلین + ویدئو
۹ مورد از بهترین جاذبه های شهر کلن
۹ مورد از بهترین جاذبه های شهر کلن
ساختمان جدید شهرداری مونیخ، بنایی متحیرکننده در میدان مارین پلاتز
ساختمان جدید شهرداری مونیخ، بنایی متحیرکننده در میدان مارین پلاتز