راهنمای سفر به ازبکستان

راهنمای مسافرتی ازبکستان

کشورهای آسیای میانه چندان برای گردشگران آشنا نیستند و همین ناشناخته بودن این کشورها می تواند آن ها را برای گردشگران ماجراجو جذاب کند. در سراسر این کشور به خصوص در شهر خیوه می توانید نمونه های خیره کننده از معماری را پیدا کنید، بناهایی که تماشای سبک معماری بی نظریشان برای هر هنردوستی لذت بخش است. الی گشت را با راهنمای سفر به ازبکستان همراهی کنید.

ازبکستان

درباره ازبکستان

مطالب مرتبط:
۵ دلیل برای سفر به ازبکستان
این کارها سفر به ازبکستان را فوق العاده می کنند

ازبکستان از کشورهای آسیای میانه است و با کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و ترکمنستان مرز مشترک دارد. این کشور ۱۲ استان دارد، تاشکند پایتختش است و شهرهای خیوه، سمرقند و بخارا از قدیمی ترین و مهمترین شهرهای این سرزمین هستند. ازبکستان حدود ۲۸ میلیون نفر جمعیت دارد و ۸۰ درصد آن ها را ازبک ها تشکیل می دهند.

کشور تاریخی ازبکستان

آب و هوای ازبکستان

آب و هوای این کشور از نوع قاره ای است و بارندگی کمی دارد. تابستان های گرم و طولانی و زمستان های ملایم از ویژگی های آب و هوایی این منطقه است.

اطلاعات کلی درباره ازبکستان

فرودگاه: فرودگاه بین المللی تاشکند سومین فرودگاه بزرگ آسیای مرکزی است و در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر تاشکند قرار دارد.

زبان: زبان رسمی ازبکستان، ازبکی است و ۳۰ تا ۴۰ درصد آن ها، فارسی زبان (زبان تاجیکی) هستند.

واحد پول: واحد پول ازبکستان، سم (Som) است که با UZS نشان داده می شود

اختلاف ساعت با ایران: ازبکستان یک ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

شهرهای مهم ازبکستان

تاشکند: پایتخت مدرن و بزرگ ترین شهر ازبکستان است.

تاشکند

بخارا: این شهر ۲۵۰۰ ساله، پایتخت افسانه ای جاده ابریشم است. مرکز تاریخی آن در لیست یونسکو قرار دارد و پر از آثاری با معماری خیره کننده است.

سمرقند: دومین شهر بزرگ ازبکستان، تمام شهر در لیست یونسکو قرار دارد و جاذبه های معروفی از جاده ابریشم در آن وجود دارد.

سمرقند

خیوه: شهری که با  قلعه ایچان شهرت جهانی پیدا کرده است.

جاذبه های ازبکستان

شهر قدیم سمرقند: گشت و گذار در شهر قدیم سمرقند که از مناطق محافظت شده یونسکو است تجربه ای با حس و حال متفاوت را برایتان رقم می زند. گذشته باشکوه این شهر آن را به مراکز مهم جاده ابریشم تبدیل کرده بود و در گوشه گوشه آن می توانید آثار معماری و تاریخی بی مانندی را به تماشا بنشینید. نمی شود به سمرقند رفت و از بناهایی مثل ریگستان مرکزی و آرامگاه شاه زند دیدن نکرد جاذبه هایی که هر کدامشان هویتی درخشان را برای این شهر به وجود آورده اند.

قلعه ایچان (Itchan Kala): قلعه ایچان شهرکی در احاطه دیوارهای بلند است و با رفتن به آنجا ۵۰ اثر تاریخی و ۲۵۰ خانه قدیمی که به قرن های ۱۸ و ۱۹ برمی گردند را می بینید. در این قلعه چیزی که بیشتر از همه توجهتان را جلب می کند دیواره های آجری و چهار دروازه است.

قلعه ایچان

شهر مدرن تاشکند: با قدم زدن در این شهر و تماشای آثاری که در گوشه و کنار آن می درخشند تاریخ طولانی این دیار را به خوبی احساس می کنید. این شهر که در گذشته در مسیر جاده ابریشم و عبور کاروان ها قرار داشته به سرعت در حال طی کردن پله های رشد و توسعه است. تاشکند جایی است که در آن تاریخ و مدرنیته دست در دست هم شهری تماشایی را به وجود آورده اند، در آن هم می توانید به پارک های آبی با امکانات بروید و هم از مساجد و آثار تاریخی دیدن کنید.

مدرسه تاریخی باراک خان (Barak-khan): این مدرسه تاریخی و اسلامی در قرن ۱۶ ساخته شد و در آن دست نوشته های ارزشمندی نگهداری می شود. قرآن مشهور خلیفه عثمان که اولین نسخه کتاب اسلامی است با ۳۵۳ ورق پوست آهو در این محل قرار دارد.

مدرسه تاریخی باراک خان

هزینه های کلی در ازبکستان

هزینه غذا: در اینجا به طور کلی قیمت غذا و خورد و خوراک نسبتا ارزان است. می توانید با ۵ دلار در رستوران های ارزان قیمت غذایی مناسب میل کنید و برای غذاهای فست فودی هم باید حدود ۲٫۵ دلار پول خرج کنید

هزینه حمل و نقل: برای سوار شدن در وسایل حمل و نقل عمومی اگر بخواهید بلیط یک طرفه بخرید قیمتش ۰٫۲ دلار است. هزینه ورودی تاکسی ۱ دلار و هر ۱ کیلومتر ۰٫۲۵ دلار به آن اضافه می شود.

غذاهای معروف ازبکستان

سوپ لاگمن (Lagman): سوپ لاگمن همان رامن (غذای ملی ژاپنی) است ولی به شیوه آسیای مرکزی پخته شده! برای پخت این سوپ پرگوشت و تند از گوشت بره، سبزیجات و نودل استفاده می شود.

سوپ لاگمن

پلو بخارا: پلو بخارا از غذاهای معروف ازبکستان است که در ایران هم طرفدار دارد. این غذا، پلویی خوشمزه است که در آن گوشت، هویج، پیاز و کشمش وجود دارد.

میدان تیمور لنگ، اولین پادشاه گورکانی
میدان تیمور لنگ، اولین پادشاه گورکانی
این کارها سفر به ازبکستان را فوق العاده می کنند
این کارها سفر به ازبکستان را فوق العاده می کنند
چرا سمرقند را جواهر فرهنگ شرق میدانند؟
چرا سمرقند را جواهر فرهنگ شرق میدانند؟
۱۰ جاذبه دیدنی شهر تاشکند
۱۰ جاذبه دیدنی شهر تاشکند
 1. Avatar
  علی

  تاجیکستان هم ۴۰درصدش ازبک هستند
  زبان ازبکی جزوی از ترکی هست
  و در این کشور تاجیک هم زندگی میکند که فارسی زبان هستند
  و در کشور تاجیکستان هم ازبک زندگی میکند که بیشترش ازبک هستند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code