راهنمای سفر به قشم

سفر به قشم

جزیر قشم بزرگ ترین جزیره ایران و از شاخته شده ترین جزیره های کشورمان است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است. مدت زیادی است که این جزیره ی جنوبی به مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی ها و توریست های خارجی تبدیل شده است. اگر قصد دارید تا سفر به قشم کنید اطلاعاتی درباره ی این که چه زمانی  برای رفتن مناسب تر است، از چه جاهایی باید دیدن کرد و چه هزینه هایی را باید متقبل شد داشته باشید که در این نوشتار الی گشت می خواهد این اطلاعات را در اختیارتان قرار بدهد پس با ما باشید.

سفر به قشم

موقعیت جغرافیایی

مطالب مرتبط:
ژئوپارک قشم جهانی شد
مهمان جزیره ی قشم، در معرض خطر انقراض!

جزیره ی قشم در جنوب ایران و در استان هرمزگان واقع شده است و بزرگ ترین جزیره ی تنگه  ی هرمز محسوب می شود. از آن جایی که این جزیره در جنوب بندرعباس قرار گرفته است، از شمال به بندرعباس، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزیره ها ی ابوموسی و تنب بزرگ و تنب کوچک محدود می شود.

مختصری از تاریخ

همان طور که در بالا هم گفته شد قدمت این جزیره به دوران ساسانیان می رسد و در آن دوران به آن ابرکاروان می گفته اند. گفته می شود که از دوران قب از اسلام و حتی از دوران پادشاهان ماد در  این جزیره سکونت می شدهاست، با پیدایش اسلام، مسلمانان جزیره را فتح کرده و اینگونه بود که کم کم همه چیز رنگ و شکل دیگری به خود گرفت. کم کم حکومت های مختلفی بر این جزیره حاکم بودند که از میان آن ها می توان به آل بویه اشاره کرد و در دورانی هم تحت تاثیر حمله  ی مغولان و حکومت ایلخانیان بود. کم کم اروپایی ها پایشان به اینجا باز شد و مدتی مخصوصا پرتغالی ها به آن حکومت کردند و این سلطه تا جایی در دوران قاجار شکل رسمی به خود گرفت تا اینکه دوران بعد از حکومت قاجار دوباره این جزیره به ایران برگردانده شد.

اطلاعات کلی مهم قبل از سفر به قشم

زبان قشمی ها زبان فارسی با گویش بندری و کد این شهر ۰۷۶ است. فاصله ی جزیره قشم تا تهران تقریبا ۱۲۷۶ کیلومتر است و از راه های مختلف می توان به آن ها سفر کرد که از آن ها می توان به سفر زمینی، سفر هوایی و سفر با قطار اشاره کرد اما از بین این ها خرید بلیط هواپیما راحت ترین روش است، خود قشم دارای فرودگاه است.

بهترین زمان سفر به قشم

آب و هوای قشم و بهترین زمان سفر به قشم

از آن جا که قشم در جنوب ایران قرار دارد پس آب و هوایی گرم و مرطوب دارد، به طور میانگین، بیشترین و کمترین دماهای ثبت شده در آن ۴۶ و ۱۴ درجه ی سانتیگراد است و همان طور که مشخص است، فصل تابستان گرم ترین فصل این جزیره است پس بهترین زمان سفر به آن را می توان ماه آخر سال و فصل بهار دانست.

هزینه های سفر به صورت کلی

هزینه اقامت: یکی از خوبی های سفر به قشم متنوع بودن اقامت گاه های آن است به طوری که می توان در رنج متنوعی از آن ها از هتلهای لوکس تا هتل های متوسط و ارزان اقامت کرد و در نتیجه می توان این نتیجه را گرفت که رنج متفاوتی از قیمت ها را شامل می شود. برای یک شب اقامت در هتل های ارزان باید هزینه ای معادل ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بپردارید، اگر بخواهید در هتل های لوکس قشم اقامت کنید، باید هزینه ی بیشتر ی بپردازید. اقامت در هتل های ارزان قشم هم به ازای یک شب حدود ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود. گزینه ی جالبی که در پیش رو دارید، اقامت گاه های بوم گردی این جزیره است که مطمئنا برایتان جذاب خواهد بود.

هتل های قشم

هزینه خورد و خوراک: برای صرف کردن یک وعده غذای کامل و خوشمزه در رستوران های این جزیره باید حدود ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه کنید.

هزینه حمل و نقل: در جزیره ی قشم نه خبری از اتوبوس است و نه مترو، در نتیجه اگر ماشین همراهتان برده باشید مجبورید تا با تاکسی جابه جا شوید. البته نگران نباشید چون هزینه ی رفت و آمد در تاکسی در این جزیره گران نیست.

شکم گردی در مقصد

ماهی برشته: از آن جایی که قشم جزیره است، بهترین گزینه ی غذایی آن در غذاهای دریایی اش است. آن ها شکم ماهی هایی مثل سرخو و سنگسر را خالی می کنند و بعد با مخلفاتی مثل گشنیز، شوید، پیاز خرد شده، ادیه و فلفل پر می کنند.

ماهی برشته

کلمبا: از دیگر غذاهای مخصوص قشم است که از گندم، ماهی و سبزی های معطر درست می شود. در این غذا اول گندم را در داخل آب می اندازند و بعد ماهی ای را که با سبزی مخلوط کرده اند به گندم اضافه می کنند.

برنج دیشو: قشمی ها این غذا را از محلول شیره ی خرما درست می کند  آن را می جوشانند و بعد برنجی که درست کرده اند را در این محلول می ریزند و می گذارند تا آب آن بخار شود و در آخر هم آن برنج را به همراه ماهی سرو می کنند.

جاذبه های مهم گردشگری

ژئوپارک قشم: این ژئو پارک تنها ژئوپارکی در خاورمیانه است که ثبت جهانی شده است و در آن گونه های مختلفی از پرنده ها، جانوران چهارپا وخزنده ها زیست می کنند و به همین دلیل یکی از مهم ترین اکوسیستم ها را در ایران دارد.

تنگه چاهکوه: نمی توان از سفر به قشم گفت و نامی از این تنگه نبرد. تنگه چاهکوه در واقع دو دره  ی عمود بر هم با دیوارهای حفره دار است، حفره هایی که اندازه های مختلفی دارند و وجود آن ها باعث عجیب شدن شکل این دره شده است.

بام قشم: یکی از زیباترین چشم اندازهای این جزیره را در بلندترین جای آن یعنی بام قشم می توانید داشته باشید. از آن بالا چشم اندازی فوق العاده به جنگل ها و سواحل شمالی خلیج فارس خواهید داشت.

دره ستاره ها: این دره از هفت عجایب قشم محسوب می شود و به خاطر شکل خاصی که دارد، وزش باد در آن باعث ایجاد صداهایی عجیب می شود و شاید به  همین دلیل است که به آن دره ستاره ها می گویند.

  1. mohammad aghaei

    قشم برای من قابل مقایسه با کیش نیست. اصلا دو تا مقصد مختلفه. کیش واسه خرید و تفریح خوبه، اما قشم واسه جاذبه های طبیعی که داره

  2. حسام

    سلام.من اولین بار سال ۷۵به قشم اومدم.بار دوم دوسال پیش بود که واقعا کیف کردم از تمیزی جزیره و فضای سبز داخلی جزیره که باید دست مریزاد و خسته نباشید بگم به شهردار قشم و پرسنل زحمت کش و از همه مهمتر برخورد بسیار خوب ساکنین جزیره است و این بار هم میخوام آخرای تیر برم کاری به گرمای هوا ندارم چون واقعا سفر و گردش تو پاساژهای قشم رو دوست دارم .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد