راهنمای سفر به چین

اطلاعات لازم برای سفر به چین

معمولا سفر به هر کشوری اصول و الفبایی دارد که اگر بدانید بهتر می توانید از تمام مزایا و لذت بردنی های آن بهره مند شوید. در این مطلب می خواهیم نکاتی را که بهتر است قبل از سفر به کشور چین بدانید برایتان بازگو کنیم. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید
قصر تابستانی پکن در چین
سفر به چین

زمان پرواز

مسیر رفت از تهران تا پکن با هواپیمای ایرباس ایران هفت ساعت و نیم و مسیر برگشت، شش ساعت و نیم می باشد و در داخل چین نیز از شهر پکن تا شانگهای با خط داخلی چین ۲ ساعت فاصله هوایی می باشد

اختلاف زمانی

در نیمه اول سال چینی ها سه ساعت و نیم و در نیمه دوم سال چهار ساعت و نیم جلوتر از ما هستند.

آب و هوا

ماه های سپتامبر و اکتبر، بهترین زمان سفر به کشور چین است. به دلیل اختلاف دمای زیاد بین روز و شب در پکن، شب ها ممکن است خنک باشد، بنابراین همراه داشتن ژاکت گرم خالی از لطف نیست.

تبدیل ارز

برخلاف اغلب کشورها، بهترین مکان برای تبدیل دلار به واحد پول چین، خود هتل ها هستند. رسپشن هتل هر روز به ازای هر اتاق ۲۰۰ دلار exchange  می کند که نرخ تبدیل آن بهتر از فرودگاه و فروشگاه های سطح شهر است. البته برخی بانک ها هم برایتان روی پاسپورت این کار را انجام می دهند. اسکناس های تقلبی زیادی در چین وجود دارد که باید به خصوص هنگام خرد کردن پول در تاکسی یا خرید از دست فروش ها مراقب آنها بود.

حمل و نقل

در پکن و شانگهای انواع وسایل نقلیۀ عمومی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. مترو و اتوبوس قطعاً ارزان ترین گزینه ها هستند اما به دلیل شلوغی مترو و پایین بودن نرخ کرایۀ تاکسی ها، استفاده از تاکسی گزینۀ بهتری است. تاکسی های پکن در رنگ های مختلف (قرمز و زرد، آبی و زرد، سبز و زرد و…) در شهر می چرخند که نرخ تمام شان یکسان است: ۱۰ یوآن به عنوان ورودی تاکسی تا مسافت ۳ کیلومتر و بعد از آن هم به ازای هر کیلومتر ۱ یوآن و به ازای هر ۵ دقیقه توقف در ترافیک هم ۱ یوآن از افراد گرفته می شود. کرایه تاکسی ما در بیشترین مسافتی که در پکن طی کردیم، یعنی از مرکز شهر تا پارک جهانی خارج شهر، چیزی حدود ۶۰ یوآن شد. اغلب مسیرهای کوتاه داخل شهر بین ۲۰ تا ۴۰ یوآن می شود که نسبت به کرایه های تهران بسیار پایین است. البته در شانگهای، ورودی تاکسی ها کمی بیشتر است یعنی برای ورود ۱۴ یوآن و به ازای هر کیلومتر سه یوان دریافت می کنند. البته ترافیک در شانگهای بسیار کمتر از پکن است.

حمل و نقل در چین

آدرس ها

از آنجا که اغلب راننده های تاکسی در پکن زبان انگلیسی بلد نیستند بهتر است همیشه کارت هتل را که اسم و آدرس هتل به خط چینی روی آن نوشته شده به همراه داشته باشید. اگر از جلوی هتل سوار تاکسی شوید، نگهبان و دربان هتل برای رسیدن به مقصد موردنظر به شما کمک می کنند و اسم و آدرس مسیر را به زبان چینی به راننده می گویند. اما اگر از جایی بخواهید سوار تاکسی شوید که کسی برای کمک وجود ندارد، حتما اسم و آدرس آن مکان را به خط چینی همراه خود داشته باشید تا به راننده نشان دهید.

خرید

قیمت اجناس در چین با آنچه در ذهن دارید تفاوت زیادی دارد. در پکن و شانگهای خبری از اجناس ارزان قیمت درجه ۳ نیست. فروشگاه ها یا فروشگاه های برند فروشی هستند، که قیمتشان بالاست و یا اجناس درجه ۱ و ۲ اروپایی و چینی‌ را به فروش می رسانند. در خیابان های وانگ فو جینگ (در پکن) و نانجینگ (در شانگهای) فروشگاه های زیادی وجود دارند که قیمت های مناسبی دارند. یعنی جنس خوب با قیمت خوب.
مراکز خرید Silk و Yasho پکن مملو از فروشنده ها و فروشگاه هایی است که اجناس تقلبی می فروشند. در این فروشگاه ها باید تا می توانید چانه بزنید و مثلاً پالتوی ۲۵۰۰ یوآنی را دست آخر ۲۵۰ یوآن بخرید! خرید از این مراکز حوصله و وقت زیادی می خواهد.

محل اقامت

در موقع ثبت نام در تور یا رزرو هتل، به محل هتل هم توجه کنید. چراکه اغلب نقاط دیدنی شهر در مرکز شهر قرار دارند. هتلی که در حلقه اول یا نهایتا حلقه دوم شهر باشد، هزینه های حمل و نقل شما را بسیار پایین می آورد. به عنوان مثال هتل ما – Marriot City Wall –  بسیار نزدیک به مرکز شهر بود و نزدیک به میدان تیان آن من، خیابان وانگ فو جینگ، شهر ممنوعه و مراکز خرید Henderson و Silk.

فرودگاه

به همراه داشتن و حمل هر گونه مایعات حتی آب که درب آن یک بار باز شده باشد ممنوع است. حتی نمی توان آنها را در چمدان گذاشت و تحویل بار هواپیما داد. هر گونه مواد غذایی که در آن باز شده باشد و فندک و کبریت نیز قدغن می باشد. البته اگر گاز فندک را خالی کنید می توانید آنرا تحویل بار دهید. همراه داشتن اسپری مو نیز حتی داخل چمدانی که تحویل بار می شود ممنوع می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد