راهنمای سفر به چین

راهنمای مسافرتی به چین | Travel Guide To China

چین کشور پهناور و تاریخی است که سفر به آن می تواند دنیای دیگری را برای شما نمایان کند. نکته جالبی که در این کشور وجود دارد سنت و مدرنیته است که در کنار هم قرار گرفته اند و شما در هر کجای این کشور که سفر کنید می توانید این تلفیق زیبا را مشاهده کنید. شاید همین موضوع دلیلی بر توسعه صنعت گردشگری در این کشور شده است. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. در راهنمای سفر به چین الی گشت قصد دارد تا این قبیل از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به شهرهای کشور پهناور چین همراهی کنید.

مراکز خرید در چین

موقعیت جغرافیایی کشور چین

مطالب مرتبط:
اطلاعات پرواز ایران به چین
چطور ۳ روزه، پکن پایتخت کهن و رمزآلود چین را بگردیم؟

چین از جمله کشورهای پهناور جهان است که مساحت آن حدودا ۹٫۶ میلیون کیلومترمربع است. و پس از روسیه دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی است. از نظر مساحت کل کشور هم سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا به‌ شمار می‌آید. کشور چین با ۱۴ کشور هم مرز است و از شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آب‌های آزاد احاطه شده ‌است. جمعیت کشور چین در سرشماری سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیارد و ۴۰۳ میلیون نفر بوده‌ است.

راهنمای سفر به چین

اطلاعات ضروری کشور چین

زبان رسمی: زبان ماندارین

واحد پول رسمی: یوان

نوع برق شهری: ۲۲۰ ولت – ۵۰ هرتز

شماره های ضروری:

  • پلیس: ۱۱۰
  • آمبولانس: ۱۲۰
  • آتش نشانی: ۱۱۹

اختلاف ساعت: چهار ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

فرودگاه های چین: 

فرودگاه بین‌المللی پکن
فرودگاه پکن نانیوان
فرودگاه بین‌المللی چنگچینگ ییانگبی
فرودگاه بین‌المللی فوژو چنگل
فرودگاه بین‌المللی بایون گوآنگجو
فرودگاه بین‌المللی گایلین لیانگ‌جیانگ
فرودگاه بین‌المللی لانگ‌دونگ‌بائو گوئی‌یانگ
فرودگاه بین‌المللی شانگهای هنگقیو
فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودنگ

راهنمای سفر به چین

آب و هوای کشور چین

چین کشور پهناور و بسیار وسیعی است، به همین دلیل تنوع آب و هوایی بالایی در این شهر وجود دارد و ممکن است در نواحی از این کشور باران بیاید و برخی دیگر از نواحی هوا گرم و آفتابی باشد، کشور چین دارای آب و هوای اقلیمی و فصلی است؛ یعنی اکثر قسمت های آن، معتدل و برخی مناطق جنوبی آن گرمسیری و یا نیمه گرمسیری و البته قسمت‌های شمالی آن بسیار سرد هستند.میانگین دمای هوا در فصل های بهار و پاییز بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد متغیر است و بهتر است که یک سویشرت یا کت معمولی همراهتان که اگر هوا سرد شد بپوشید و اگر گرم بود آن را در بیارید و دستتان بگیرید.

بهترین زمان سفر به چین

برای اینکه بخواهیم بگوییم بهترین زمان سفر به کشور چین چه زمانی است بستگی به این دارد که هدف از سفر چه چیزی می خواهد باشد، اگر به منظور خرید می خواهید به این کشور بروید باید در فصل سال نو چینی برای سفرتان را تنظیم کنید. اما اگر به منظور تفریح و گشت و گذار می خواهید بروید فصل پاییز و بهار بهترین زمان است زیرا نه گرما و شرجی بودن هوا در تابستان خبری است و نه از سرمای زمستان!

راهنمای سفر به چین

تبدیل ارز

برخلاف اغلب کشورها، بهترین مکان برای تبدیل دلار به واحد پول چین، خود هتل ها هستند. رسپشن هتل هر روز به ازای هر اتاق ۲۰۰ دلار exchange  می کند که نرخ تبدیل آن بهتر از فرودگاه و فروشگاه های سطح شهر است. البته برخی بانک ها هم برایتان روی پاسپورت این کار را انجام می دهند. اسکناس های تقلبی زیادی در چین وجود دارد که باید به خصوص هنگام خرد کردن پول در تاکسی یا خرید از دست فروش ها مراقب آنها بود.

حمل و نقل

در پکن و شانگهای انواع وسایل نقلیۀ عمومی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. مترو و اتوبوس قطعاً ارزان ترین گزینه ها هستند اما به دلیل شلوغی مترو و پایین بودن نرخ کرایۀ تاکسی ها، استفاده از تاکسی گزینۀ بهتری است. تاکسی های پکن در رنگ های مختلف (قرمز و زرد، آبی و زرد، سبز و زرد و…) در شهر می چرخند که نرخ تمام شان یکسان است: ۱۰ یوآن به عنوان ورودی تاکسی تا مسافت ۳ کیلومتر و بعد از آن هم به ازای هر کیلومتر ۱ یوآن و به ازای هر ۵ دقیقه توقف در ترافیک هم ۱ یوآن از افراد گرفته می شود. کرایه تاکسی ما در بیشترین مسافتی که در پکن طی کردیم، یعنی از مرکز شهر تا پارک جهانی خارج شهر، چیزی حدود ۶۰ یوآن شد. اغلب مسیرهای کوتاه داخل شهر بین ۲۰ تا ۴۰ یوآن می شود که نسبت به کرایه های تهران بسیار پایین است. البته در شانگهای، ورودی تاکسی ها کمی بیشتر است یعنی برای ورود ۱۴ یوآن و به ازای هر کیلومتر سه یوان دریافت می کنند. البته ترافیک در شانگهای بسیار کمتر از پکن است.

حمل و نقل در چین

آدرس ها

از آنجا که اغلب راننده های تاکسی در پکن زبان انگلیسی بلد نیستند بهتر است همیشه کارت هتل را که اسم و آدرس هتل به خط چینی روی آن نوشته شده به همراه داشته باشید. اگر از جلوی هتل سوار تاکسی شوید، نگهبان و دربان هتل برای رسیدن به مقصد موردنظر به شما کمک می کنند و اسم و آدرس مسیر را به زبان چینی به راننده می گویند. اما اگر از جایی بخواهید سوار تاکسی شوید که کسی برای کمک وجود ندارد، حتما اسم و آدرس آن مکان را به خط چینی همراه خود داشته باشید تا به راننده نشان دهید.

محل اقامت

در موقع ثبت نام در تور یا رزرو هتل، به محل هتل هم توجه کنید. چراکه اغلب نقاط دیدنی شهر در مرکز شهر قرار دارند. هتلی که در حلقه اول یا نهایتا حلقه دوم شهر باشد، هزینه های حمل و نقل شما را بسیار پایین می آورد. به عنوان مثال هتل ما – Marriot City Wall –  بسیار نزدیک به مرکز شهر بود و نزدیک به میدان تیان آن من، خیابان وانگ فو جینگ، شهر ممنوعه و مراکز خرید Henderson و Silk.

فرودگاه

به همراه داشتن و حمل هر گونه مایعات حتی آب که درب آن یک بار باز شده باشد ممنوع است. حتی نمی توان آنها را در چمدان گذاشت و تحویل بار هواپیما داد. هر گونه مواد غذایی که در آن باز شده باشد و فندک و کبریت نیز قدغن می باشد. البته اگر گاز فندک را خالی کنید می توانید آنرا تحویل بار دهید. همراه داشتن اسپری مو نیز حتی داخل چمدانی که تحویل بار می شود ممنوع می باشد.

مراکز خرید در کشور چین

قیمت اجناس در چین با آنچه در ذهن دارید تفاوت زیادی دارد. در پکن و شانگهای خبری از اجناس ارزان قیمت درجه ۳ نیست. فروشگاه ها یا فروشگاه های برند فروشی هستند، که قیمتشان بالاست و یا اجناس درجه ۱ و ۲ اروپایی و چینی‌ را به فروش می رسانند. در خیابان های وانگ فو جینگ (در پکن) و نانجینگ (در شانگهای) فروشگاه های زیادی وجود دارند که قیمت های مناسبی دارند. یعنی جنس خوب با قیمت خوب.
مراکز خرید Silk و Yasho پکن مملو از فروشنده ها و فروشگاه هایی است که اجناس تقلبی می فروشند. در این فروشگاه ها باید تا می توانید چانه بزنید و مثلاً پالتوی ۲۵۰۰ یوآنی را دست آخر ۲۵۰ یوآن بخرید! خرید از این مراکز حوصله و وقت زیادی می خواهد.

مراکز خرید در چین

جشنواره های محبوب در کشور چین

  • جشنواره فانوس یوانشیا جی

زمان برگزاری: پانزدهمین روز اولین ماه قمری چینی

  • جشنواره مجسمه های یخی در چین | Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival

زمان برگزاری: این جشنواره در شب سال نو میلادی به همراه مراسم آتش بازی خیلی پرشکوهی افتتاح می شود و تا آخرین روز ژانویه ادامه دارد.

  • جشن سال نو چینی | Chinese New Year

زمان برگزاری: ماه بهمن (فاصله ۲۱ ژانویه تا ۲۱ فوریه)

  • جشنواره مجسمه های یخی در چین | Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد