رودخانه ای به رنگ آبی فیروزه ای!

رنگ این رودخانه آبی فیروزه ای است

در استان آلاخوئلا ی کاستاریکا رودخانه ای به اسم ریو سلسته (Rio Celeste) هست که تا همین چند سال پیش راز سر به مهر دانشمندان بود چون آن ها نمی توانستند بفهمند که چرا رنگ این رودخانه تا این حد آبی فیروزه ای است. اگر می خواهید از رودخانه کاستاریکا بیشتر بدانید در ادامه با الی گشت همراه باشید.

رودخانه ای با آب های فیروزه ای
مطالب مرتبط:
قطعه‌ای از بهشت در کاستاریکا + ویدیو
راهنمای سفر به کاستاریکا

سال ها دانشمندان درباره ی نظریه های مختلفی که درباره ی آب فیروزه ای این رودخانه وجود داشت صحبت می کردند اما هیچ کس نمیتوانست این معمای طبیعی را حل کند. بعضی ها می گفتند این رنگ غیر معمول به دلیل مقدار زیاد مس در آب به وجود آمده اما آزمایش ها نشان می داد هیچ مسی در آب وجود ندارد. بعضی ها می گفتند این رنگ به خاطر مواد شیمیایی ای مثل کلسیم کربنات و سولفور است و بعضی ها حتی این اتفاق را به نزدیکی رودخانه به آتشفشان تنوریو نسبت می دادند. آن ها آنقدر مطمئن بودند که واکنش های شیمیایی اسرار آمیز آب این رودخانه را فیروزه ای می کند که به ذهن هیچ کس هم نمی رسید که این رنگ ممکن است فقط یک خطای چشمی باشد!

رودخانه فیروزه ای کاستاریکا

تا اینکه در سال ۲۰۱۳ گروهی از دانشمندان از دانشگاه های مختلف کاستاریکا نمونه هایی از آب این رودخانه و دو شاخه ی آن را برداشتند. اولین چیزی که نظر دانشمندان را جلب کرد این بود که در حالی که آب درون رودخانه کاملا فیروزه ای است اما آب داخل لوله های نمونه گیری کاملا شفاف و بی رنگ است! برای اینکه به راز رنگ این رودخانه به طور کامل پی ببرید مهم است که بدانید که دو رودخانه ای که با هم ترکیب می شوند تا بدنه ی جذاب این رودخانه ی فیروزه ای را شکل دهند کاملا بی رنگ هستند و تجزیه و تحلیل ها نشان می داد که هیچ واکنش های شیمیایی غیر عادی ای در آن ها اتفاق نمی افتد. نکته جالب تر این است که فقط ۱۴ کیلومتر این رودخانه رنگ فیروزه ای دارد و بعد از آن آب بی رنگ می شود برای همین به قسمت رنگی رودخانه The dyer می گویند.

رودخانه فیروزه ای

آزمایش ها هیچ ماده ی شیمیایی غیر معمولی را در آب نشان نداد و دانشمندان را به این نتیجه رساند که رنگ آب فقط در بستر رودخانه فیروزه ای است و به خاطر همین آن ها احتمال خطای دید را مطرح کردند. آن ها متوجه ی لایه ای از ماده ی سفید رنگ شدند که سنگ های کف رودخانه را پوشانده است.

رودخانه ی زیبای کاستاریکا

این ماده از ترکیبی از مواد معدنی آلمینیوم، سیلیکون و اکسیژن درست شده که وقتی در آب معلق می شود نور خورشید را منعکس می کند و آب در چشم انسان به رنگ فیروزه ای دیده می شود. نور خورشید شامل همه ی طیف های رنگی هست؛ شبیه همان رنگ هایی که در رنگی کمان می بینیم. نور خورشید تا عمق مشخصی از روخانه نفوذ می کند و هیچ رنگ دیگری به سطح منعکس نمی شود برای همین رودخانه را بیرنگ می بینیم اما در این رودخانه آب بعضی از اشعه های خورشید را عبور می دهد اما فقط تون آبی آن را منعکس می کند برای همین رودخانه به چشم انسان فیروزه ای می شود.

منبع: odditycentral.com

راز دریاچه ای در ژاپن که هیپنوتیزمتان می کند + تصاویر
آبشار زیراه قسمتی از طبیعت زیبای استان بوشهر
غواصی در شهر زیر آب رفته در ترکیه!
شنا در این سواحل ممنوع!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code