بلیط هواپیما

روستای خرو، روستای ماسوله ای خراسان

روستای خرو در نیشابور

روستایی در شهر نیشابور وجود دارد، که از نظر بافت تاریخی می توان آن را ماسوله خراسان نامید. در این روستا می توانید معماری ایران در صد سال گذشته را مشاهده نمایید. نام این روستای سرسبز خرو است، جاذبه های گردشگری جذابی در این روستا وجود دارد و همچنین به دلیل وجود تعداد زیادی از درختان آلو در این شهر به آن پایتخت آلوی ایران هم گفته می شود. خب اگر با روستای خرو می خواهید آشنا شوید الی گشت را همراه کنید.

روستای خرو
مطالب مرتبط:
ایرانگردی؛ روستای زغال اخته
ایرانگردی: چند پیشنهاد عالی برای آخر هفته

روستای خرو در استان طبس دارای ارتفاعات سرسبز و آبشارهایی می باشد که همگی دست به دست هم داده اند تا فضایی دلچسب را برای بازدیدکنندگان خود فراهم آورند. این روستای دارای حالت پلکانی بوده و بیشتر به خاطر درختان آلویی که در آن وجود دارد معروف است. آن قدر که به پایتخت آلو ایران نیز گفته می شود. دور نمای این روستا به اندازه ای زیباست که هر عکاسی حداقل دوست دارد یک عکس از این محله در دوبین عکاسی خود داشته باشد.

روستای خرو در نیشابور

ماسوله خراسان

اصطلاحی که به این روستای سرسبز داده شده است، ماسوله خراسان است. علت آن هم معماری بافت سنتی شهر خرو است که به صورت پلکانی بوده و از همین رو این شهر را «ماسوله خراسان» نامیده اند. روستای خرو دارای دو آبشار است، یکی آبشار رودمیان هست که از آب رودخانه رودمیان را به روستای خرو می رساند. دیگر آبشاری که در این روستای سرسبز وجود دارد آبشار ششو است که حاصل پیوند ۶ رود کوچک به یکدیگر می باشد. این روستای زیبا محلی است برای رفتن به سمت ییلاق بینالو، چرا که آب و هوای بسیار مساعد و دلچسبی را برای اقامت دارای هست. اما راه ییلاقی آن کمی در پیچ بوده و در دل کوهستان است، اگر شما اهل کوهنوردی های معمولی که بیشتر شبیه به پیاده روی هستید، می توانید در یک برنامه چند ساعته از مسیر کوهستانی خرو، شروع به حرکت کنید و به محله بینالو برسید.

روستای ماسوله ای خراسان

آلوی بخارا خرو

آلو بخارای خرو دارای شهرت جهانی است و یکی از ۲۴ نوع آلوی موجود در کشور ایران است که در مناطق سردسیر رشد می کند. و جزء محبوب ترین محصولات صادراتی این روستا محسوب می شود. عمده مصرف کنندگان آلو روستای خرو کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان و امارات عربی متحده می باشند و سالانه بیش از ۱۷۰۰ تن از تولیدات خشکباری آلو از این روستای کوچک به کشورهای پاکستان، هند و امارات عربی متحده صادر می شود. همانطور که مشخص است باغداری، یکی از مهمترین فعالیت هایی است که اهالی این منطقه  به آن مشغول هستند. خرو، همچنین یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان عمده محصولات باغی در سطح کشور محسوب می شود. باغ های فراوان آلو، سیب، گیلاس، گردو و همچنین تاکستان های فراوان، از طبیعت بی نظیر این استان می باشند. در فصل برداشت آلو روستای خرو دارای چشم انداز بی نظیری می شوند. از باغ ها، سبدهای بزرگ و بی شماری پر از آلو خارج می شود. برخی از این سبدها با ترتیبی خاص در کنار هم، بر روی پشت بام ها قرار می گیرند تا به منظور تهیه انواع لوشک آماده شوند. سبدها و سینی ها پر از آلو بر روی پشت بام های این روستا جلوه خاص و بی نظیری را ایجاد نموده است.

آلوی بخارا

دیگر جاذبه هایی روستای خرو

منطقه خرو یک سرزمین در میان دره های سرسبز می باشد. از جمله زیبایی که در این روستا می توانید تجربه دیدنش را داشته باشد کوچه باغ های افسانه ای، رودهای خروشان، چشمه های جوشان و آبشارهای باشکوه است. خرو، همچون بهشت گمشده ای در دامنه کوهستان مهربان بینالود واقع شده است. که چشم اندازه های فوق العاده ای همچون شهری با معماری سنتی پلکانی همانند روستای ماسوله اما اینبار در شهری غیر از استان رشت، کوه ها و ارتفاعاتی که کمربندی سبز دامنه آنها را فرا گرفته است.

گذرگاه تاریخی روستای خرو

این گذرگاه، جاده ای است که مطابق با اسناد قدیمی که موجود است به زمان قوم تاتار پس از تلسط به شهر توس بر می گردد، که به منظور دستیابی به شهر نیشابور، از این گذرگاه حرکت کرده بودند و مردم خرو، با قدرت بالا در برابر قوم مغول ایستادگی کرده  و جانشان را فدای دفاع از خاک کشورمان کردند. این جاده کوهستانی دارای چشم اندازی زیبا است چرا که برای گذر از آن باید باغ ها، رودها و کوه ها را رد کنید. به طور هنگام سفر به این نقطه از خراسان تجربه بسیار دلنشین و دلچسبی برای شما فراهم می شود.

روستای خرو

کوچه باغ های خاطره انگیر روستای خرو

برای اوقات در محله های روستای خرو می توانید روی خانه ها و خانه باغ های اجاره ای اهالی روستا حساب کنید. اگر هم دوست دارید، می توانید به نیشابور بروید و شب را در هتل های آنجا بگذرانید.

سوغات خرو

علاوه بر محبوب ترین محصول این استان که آلو است می توانید از شربتی که اهالی این روستا از گیاه ریواس تهیه می کنند هم استفاده کنید. همچنین محصولات دستباف و سبدهای حصیری از دیگر سوغاتی های روستای خرو به شمار می روند.

استفاده های دارویی از آلو بخارا

با توجه به اینکه این روزها استفاده از داروهای گیاهی طرفداران بیشتری پیدا کرده، جالب است بدانید که آلو با توجه به خواص فراوانی که دارد به عنوان یکی از گیاهان درمانی معرفی شده است.

روستای خرو در نیشابور
بزرگ ترین گنج ایران همچنان مدفون در دل خاک
بزرگ ترین گنج ایران همچنان مدفون در دل خاک
سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی در حال برگزاری
سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی در حال برگزاری
کرمان، شهری تاریخی و اسرار آمیز + ویدئو
کرمان، شهری تاریخی و اسرار آمیز + ویدئو
عجایب هفتگانه ایران
عجایب هفتگانه ایران