طبیعتی نهفته در دل جاده چالوس به نام روستای ناتر

روستای ناتر، ییلاقی محبوب در منطقه برای روزهای داغ تابستان

سفر به طبیعت مازندران همیشه و همه وقت دارای جذابیت های ویژه ای است و با اشتیاق برای رسیدن به کمی آرامش همراه است، این بار قصد داریم به همراه شما به یکی دیگر از مناطق بکر این استان در شمال کشور سفر کنیم و باری دیگر از جاده چالوس را با آن همه زیبایی و پیچ و خم هایش در شروع سفر به نظاره بنشینیم. اینکه در حال حاظر در کدام یک از چهار فصل سال هستیم مهم نیست، این مسیر همیشه زیبا و دوست داشتنی است. در مجله الی گشت جای روستای ناتر که در قلب جاده چالوس پنهان شده، خالی است.

روستای ناتر

در مسیر روستای ناتر

مطالب مرتبط:
آلاشت مازندران جاذبه ای تاریخی و دارای طبیعتی بکر
پارک جنگلی نور، طبیعتی سرسبز و پرطرفدار در شمال ایران
ییلاقی مملو از جاذبه های طبیعی به نام روستای لاویج

در مسیر سفر به روستای ناتر و در گذر از پیچ و خم های جاده چالوس، ۵۰ کیلومتر مانده به شهر چالوس یک جاده فرعی ما را به مقصدمان نزدیک و نزدیک تر و از جاده اصلی جدا می کند. در این تغییر مسیر هم مناظر دیدنی به وفور یافت می شود و تصاویری را در ذهن شما ثبت می کند، این جاده فرعی را که ادامه دهید در نهایت روستای مقصد را رویت خواهید کرد. روستایی ساده و با قدمتی ۲۵۰۰ ساله که هنوز رنگ و بوی تازگی دارد و در میان کوهستان واقع شده است. معماریِ قدیمی و از کاهگل و سنگ و چوب خانه های این روستا را ساخته است. درختانی از قبیل گردو، سیب، فندق، بید، صنوبر و همچنین یونجه زارها و جالیزها این روستا را در بر گرفته است و آواز پرندگان خوش آواز در هر گوشه از این روستا به گوش می رسد. این روستا از غرب با روستای الیت و دلیر، از شرق با روستای بیجدنو، از جنوب با یک جنگل انبوه و از شمال با کوه‌های کلاردشت محدود شده است.

روستای زیبای ناتر

ناتر به چه معناست؟

در لغت، ناتر به معنای نگهبانِ دشت است. با توجه به این که ناتر در مرتفع ترین نقطه ی کوهستان واقع شده است و مشرف به دشت کلار دشت می باشد به همین دلیل این نام تا حدی مرتبط است. در برخی منابع ناتر با معنای نهادینه بر آب فراوان به کار می رود با توجه به اینکه ۴۴ چشمه ی گوارا و معدنی در این روستا وجود دارد این معنا هم می تواند مرتبط باشد.

ییلاق زیبای ناتر

دیدنی های این روستا

بارینگتون و کندیچال که از مناطق سرسبز در مجاورت روستای ناتر قرار گرفته اند وجنگلی که در جنوب این روستا با درختان بلند  خود را در نهایت زیبایی آراسته است، بخشی دیگر از طبیعت بکر این منطقه به شمار می رود. قلقله چشمه، ککی چشمه و چشمه لنار با آبی خنک و گوارا رنگ و بوی زندگی و طراوت را به این روستا بخشیده است. چشمه گازدار و شفابخش درایو در منطقه ی کندیچال نیز که مرحمی برای بیماری هایی همچون سنگ کلیه قلمداد می گردد. با آب شدن برف های کوه در برفچال های تمار در منطقه ی کندیچال، رودخانه ای به نام آیسورار جریان می یابد و به سمت شرق راه خود را در پیش می گیرد و رد نهایت به رودخانه ی چالوس می ریزد. آبشارِ بارینگتون نیز که ۳ کیلومتر از این روستا فاصله دارد و در غرب روستا واقع شده است، بر زیبایی های طبیعت در این منطقه افزوده است. کوهستان هم با قله های مسمور، تخت سلیمان، کرچم و حمم کر جایگاه ویژه ای در ذهن گردشگران دارد.

روستای ناتر در مازندران

در کوچه پس کوچه های این روستای چشم نواز قدم بزنید و معماری خانه ها را که نشانه ای از معماری سنتی است به نظاره بنشینید، در صورتی که در فصل بهار و تابستان مهمان ناتر هستید، چیدن و جمع آوری گیاهان دارویی که ارزش بالایی دارد در این منطقه به خاطر داشته باشید، اگر محوه مناظر شدید پس درنگ نکنید و تصویرها را با دوربین عکاسی و یا با موبایل خود ثبت کنید.

ییلاق ناتر در مازندران

روستای ناتر در ارتفاع ۲۲۰۰ متری در مجاورت منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و به خاطر واقع شدن در این موقعیت، برودت هوا در آن بیشتر از حد معمول است. اگر چه در تمام فصول سفر به این منطقه خالی از لطف نیست ولی به دلیل اینکه در ارتفاعات واقع شده است و در فصول سرما پوشیده از برف است و شاید کمی شدت سرما آزار دهنده باشد. در ماه های گرم سال نیز آب و هوای این منطقه مناسب و مطبوع می گردد که به همین دلیل این روستا از مناطق ییلاقی در این استان محسوب می گردد.

ییلاق زیبای ناتر مازندران

اهالی این  روستا

در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای ناتر ۶۸۰۰ نفر برآورد شده است که اکثر ساکنین روستا با هم نسبت فامیلی دارند و جزو یکی از طایفه های مجیدناتری، شمس ناتری، علیرضاناتری، صادق ناتری و شمس پور می باشند. آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز امکانات کشاورزی را در این منطقه فراهم نموده است اما به دلیل سرمای زیاد در فصول بهار، پاییز و زمستان، اهالی روستا به صورت قشلاق نشینی در شهرستان چالوس ساکن و مشغول به کارهای ساختمانی می گردند.

معرفی مجموعه ابراهیم خان در کرمان
معرفی مجموعه ابراهیم خان در کرمان
همه چیز درباره ی باغ کتاب تهران، بزرگ ترین کتابخانه ی دنیا
همه چیز درباره ی باغ کتاب تهران، بزرگ ترین کتابخانه ی دنیا
نقش جهان، قدیمی ترین میدان چوگان دنیا
نقش جهان، قدیمی ترین میدان چوگان دنیا
راه های صعود به قله دماوند
راه های صعود به قله دماوند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code