روستای کریک، ماسوله ی استان کهگیلویه و بویراحمد

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان های خوش آب و هوای ایران است که هر کدام از جاذبه های طبیعی این استان می تواند برای خود به عنوان یک قطب گردشگری در این استان تبدیل شود. جاذبه ای که این بار می خواهیم در این استان، درباره آن صحبت کنیم «روستای کریک» در استان کهگیلویه و بویر احمد است. آب و هوای این روستا عالیست و اهالی آن به اندازه ای مهمان نواز و مهربان هستند که شما می خواهید زندگی شهری خود را رها کنید و به این روستا پناه ببرید. مطمئناً همه‌ی گردشگران در اولین لحظه که با خانه‌های پلکانی این روستا رو به رو می‌شوند ناخودآگاه به یاد ماسوله ‌ای که در شمال کشور قرار دارد، خواهند افتاد؛ و این مسئله از شباهت فراوان بین این دو روستا که یکی در شمال و دیگری در جنوب قرار گرفته است سرچشمه می‌گیرد. حال در ادامه همراه الی گشت باشید تا بیشتر درباره ی روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد شرح دهیم.

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد
مطالب مرتبط:
۶ مورد از جاذبه های دیدنی یاسوج
پیشنهاداتی برای سفر به کهگیلویه و بویر احمد

در شهرستان سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد روستایی به نام کریک واقع شده که دارای آب و هوایی مطبوع، باغ هایی پر از میوه و شالیزارهایی با عطر خوش برنج نیز است که می تواند به عنوان یکی از مقاصد برتر برای سفر به این استان به شمار بیاید. معماری خانه های این روستا بلافاصله پس از این که با آنها روبرو می شوید، شما را یاد روستای ماسوله گیلان می اندازد. البته روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد همانند ماسوله سرسبز نیست. اما بی‌شک شما را در زیبایی‌های گیرایش غرق خواهد کرد. دیوارهای خشتی و گلی برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما و استحکام به صورت ضخیم ساخته شده اند . پی خانه ها از چیدن سنگ ها به روی هم ساخته شده و بعد یک کلاف افقی از جنس چوب بر روی آن قرار گرفته است و ساختمان خانه روی آن بنا شده است.

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد

مختصری از تاریخ روستای کریک

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای قدمتی طولانی است، این روستا در دوران هخامنشیان در کنار یکی از راه های اصلیقرار داشته است که همین سبب شده تا هر روز بر رونق این روستا افزوده شود. از طرفی عبور این راه اصلی از کنار روستای کریک آن را به روستایی با پر اهمیت در زمینه ‌ی تجارت، کسب‌ و کار و رفت‌ و آمد تبدیل کرد.

آب و هوای روستای کریک

شرایط آب و هوایی روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد، به گونه ای است که به محلی برای ییلاق عشایر نیز مشهور بوده است. استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان به ‌صورت کلی به دو ناحیه تقسیم کرد. ناحیه‌ی اول که شرق و شمال شرق استان را در برمی‌گیرد اصطلاحاً ناحیه‌ی سردسیری و باقی بخش‌های استان را نواحی گرمسیر در برگرفته اند. اگر قصد رفتن به دو شهر یاسوج و سی سخته را دارید باید بدانید در فصل زمستان و پاییز سرمای شدیدی این را شهر را فرا می گیرد. اما اگر سعی کنید در فصل تابستان و بهار برنامه سفرتان را به این شهر بچینید می توانید بهترین آب و هوای این منطقه را حس کنید. استان کهگیلویه و بویراحمد در بهار به‌خصوص در اردیبهشت‌ ماه میزبان بیشترین تعداد مسافر از دیگر نقاط کشور باشد.

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد

تفریحات ممکن روستای کریک

  • در این روستا آب و هوا به اندازه ای خوب است که بهترین کار ممکن قدم زدن در کوچه پس کوچه های این روستا در اول صبح است چرا که در این زمان می توانید دخترانی با لباس های رنگارنگ و چارقدهای زیبا را که در رفت و روب ایوان های خانه هایشان هستند ببینید و جلوه ی ویژه ای به منظره ی این روستای زیبا می دهد. از طرف دیگر می توانید مردانی که دام ها را به سوی چراگاه ها می برند را مشاهده کنید و ترکیب تمامی این موارد می تواند باعث شود شما از چارچوب زندگی شهری خارج شوید و کمی آرامش و زندگی عادی مردمان این سرزمین را مشاهده کنید.
  • همچنان که در حال پیاده روی هستید، قطعا مدهوش خواهید شد زیرا مزارع برنج در اطراف این روستا قرار دارند و بوی برج این منطقه را بر خواهد برداشت.  حتما دوربین مناسبی همراه خودتان داشته باشید تا عکس های خوبی از این منطقه بگیرید تا در رشد صنعت گردشگری این استان گام مثبتی برداشته باشید.
  • اگر به کوهنوردی علاقه دارید می توانید صعود به ارتفاعات در این منطقه را تجربه کنید . روستای کریک در مسیر صعود به قله ی دنا قرار گرفته است.
  • در کنار رودخانه های اطراف این منطقه بروید و اگر اهل شینت هستید کمی با دوستان خودتان آب بازی کنید. اگر هم که چزء افراد آرام و درون گرا هستید می توانید گوشه ای بنشینید و به صدای آب هنگام عبور از صخره های این رودخانه گوش کنید و لذت ببرید.
  • پیشنهاد ما این است که یک شب حداقل در خانه های محلی این روستا بمانید و زمانی که هوا تاریک می شود به تماشای ستارگان در آسمان پهناور این منطقه بنشینید. و از یکی از پیرهای روستا بخواهید برایتان داستان گذشتگان روستای کریک و یا یکی از محبوب ترین مراسم این روستا که شاهنامه خوانی است را در زیر نور ستارگان انجام دهید.
  • در مراسم شاد حنابندان و عروسی نیز صدای تیراندازی در روستا طنین انداز می شود و شادی مردمان روستا را فریاد می زند.
روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد

دسترسی به روستای کریک در کهگیلویه و بویر احمد

برای بازدید از این جاذبه‌ی طبیعی هم می‌توانید از جاده‌ی مستقیم یاسوج به کریک راهی این روستای پلکانی شوید و هم می‌توانید از طریق جاده‌ی آسفالته‌ی سی‌سخت به سمت کریک، خود را به این روستا برسانید.

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد-سی سخت-روستای کریک

جاذبه های اطراف استان کهگیلویه و بویراحمد

  • منطقه کوهرنگ

آدرس: استان چهارمحال‌وبختیاری-شهرستان کوهرنگ

  • دریاچه کوه گل

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد-سی سنگ-دریاچه‌ی کوهگل

  • آبشار یاسوج

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد-یاسوج-۲ کیلومتری شمال شهر یاسوج- آبشار یاسوج

  • منطقه حفاظت‌شده دنا

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد-یاسوج-جاه ی یاسوج_شیراز-منطقه ی حفاظت شده ی دنا

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟
چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟
در نوروز چه به روز ماسوله می آید!
در نوروز چه به روز ماسوله می آید!
آشنایی با کندوان، یکی از ۳ روستای صخره ای زنده دنیا
آشنایی با کندوان، یکی از ۳ روستای صخره ای زنده دنیا
باغ پهلوان پور مهریز، اثری ملی و جهانی در استان یزد
باغ پهلوان پور مهریز، اثری ملی و جهانی در استان یزد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code