پیشنهاداتی برای سفر به کهگیلویه و بویر احمد

کهگیلویه و بویر احمد، زادگاه نامداران ایرانی

استان کهگیلویه و بویر احمد زادگاه نامداران ایرانی، آریو برزن، سی پهلوان کی خسرو و صاحب شهری (یاسوج) است که پایتخت طبیعت ایران نامیده شد. استانی که هزاران سال پیش انسان هایی در آن زیسته اند و خاطره ساز شدند، جایی که آریو برزن سردار ایرانی با اسکندر مبارزه کرد. کهگیلویه و بویر احمد پر است از داستان های تاریخی، پر است از زیبایی و خاکی که از آن قهرمان رشد می کند. با الی گشت همراه باشید تا با جاذبه های این استان دیدنی بیشتر آشنا شوید.

کهگیلویه و بویر احمد
مطالب مرتبط
پیشنهادهای شگفت انگیز برای طبیعت گردی در ایران
ایرانگردی: چند پیشنهاد عالی برای آخر هفته

جنوب غربی ایران، کهگیلویه و بویر احمد، یکی از اصلی ترین زیستگاه های عشایر است که وجودشان زیبایی دو چندانی به آن بخشیده است. وجود دو آب و هوای گرمسیری و سردسیری در این استان باعث شده است تا زمانی که در مناطق گرمسیر گچساران و چرام و بهنبئی گل و سبزه می روید به فاصله ی یک ساعت آن طرف تر، برف، دنا را سفید پوش کند.

عشایر کهگیلویه و بویر احمد

این استان همچنین زیستگاه گوزن زرد ایرانی است که در منطقه ی حفاظت شده ی دنا قرار دارد و تعدادشان تنها ۱۷ راس است.کهگیلویه نه تنها در زیبایی طبیعی بلکه در تاریخ نیز غنی است. در روستای لما گورستانی انسانی با قدمت ۳ هزار سال قبل از میلاد کشف شده است. همچنین این استان صاحب یکی از نفت خیز ترین مناطق کشور یعنی منطقه گچساران است که ۲۵ درصد تولید سالانه ی نفت کشور را به خود اختصاص داده است.

طبیعت کهگیلویه و بویر احمد

یاسوج

مرکز این استان، یاسوج، به دلیل تنوع جاذبه های طبیعی، پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است. شهری در دامنه های دنای شرقی با پوشش جنگل های بلوط و بنه کوهستانی. یاسوج دیدنی های بسیاری دارد، آبشار، تنگ گنجه ای، پارک جنگلی، تنگ مهریان، پیست اسکی، سد شاه قاسم و تنگ مهریان، همان جایی که آریو برزن در آن راه را بر لشکر اسکندر مقدونی بست.

یاسوج

سی سخت

نام این شهر برگرفته از نام ۳۰ پهلوان نامدار کی خسرو است که در منطقه ی گردنه بیژن، در دل قله های دنا، کشته شدند. شهری در شمال غربی یاسوج با طبیعتی بی نظیر که صاحب یکی از پر آب ترین و خنک ترین چشمه های آب زاگرس یعنی چشمه میشی است.

سی سخت

باغ بلقیس چرام

یکی از زیباترین مناطق شهر چرام، باغ توریستی بلقیس است که در ۹ کیلومتری این شهر قرار گرفته است و چشمه ی بلقیس نیز نامیده می شود. بلقیس یکی از زیباترین باغ های سنتی ایرانی است که زمین حاصلخیز آن باعث رشد انواع گوناگونی از درختان شده است. این باغ در دوران های قدیم تفرج گاه پادشاهان زمان بوده است.

باغ-بلقیس-چرام

این باغ ابتدا در اواخر دوران ساسانی احداث شد و بعد ها در اوایل دوره پهلوی یعنی بعد از سال ۱۳۲۳ طراحی آن به شکل امروزی آغاز شد. شهرت این باغ به حدی رسید که در شال ۱۳۵۴ سفیر ایالات متحده در آن زمان، از این باغ دیدن کرد. از آنجایی که بلقیس در اساطیر ایرانی نمادی از زیبایی است این نام برای باغ انتخاب شد.

باغ بلقیس از آن باغ های دلنشین ایرانی است که جان می دهد برای خستگی در کردن در یک روز تعطیل. به همین جهت کمپین تفریحی بزرگی در کنار باغ احداث شد که شامل آلاچیق و سکوهایی برای نشستن افراد و منقل هایی از جنس سیمان برای پخت انواع کباب است.

باغ بلقیس

از آنجایی که شهر چرام جزو مناطق خشک و گرمسیری است در اواسط بهار جلوه این باغ تا حدودی از بین می رود. بهترین زمان برای بازدید یکی از جاذبه های مهم گردشگری این استان، اوایل فصل بهار است.

روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای
روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
در این شهر هیچ کولری روشن نمی شود!
در این شهر هیچ کولری روشن نمی شود!
آشنایی با سوغاتی های مشهد
آشنایی با سوغاتی های مشهد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code