روش هایی برای پیشگیری از جت لگ

jetlagbhp

اگر زیاد سفر می کنید و سفرهای طولانی برایتان خوشایند نبوده است. اغلب احساس می کنید که در یک فضای کوچک برای مدتی طولانی حبس شده اید و امکان تحرک ندارید. سردرد یا خستگی ناشی از پرواز (jet lag) همیشه، عذاب آور است و اگر این تجربه را دارید بنابراین بهتر است به این نکات توجه کنید. دستورالعمل زیر با نام «سلامت پرواز کن، راحت پرواز کن» بسیار موثر است:

۱٫ در یک پرواز طولانی، شما باید نصف وزن بدنتان (به پوند)، در واحد اونس آب بیاشامید. یعنی اگر شما ۱۴۰ پوند (۶۳ کیلو) وزن دارید، باید ۷۰ اونس (یا ۲ لیتر) آب بنوشید.
۲٫ اگر شما در حال پرواز به چندین موقعیت زمانی هستید، بجای اینکه ساعت خود را با زمان مقصد نهایی تنظیم کنید، آنرا در هر موقعیت زمانی جدید تغییر دهید.
۳٫ اگر ذهن شما درگیر است و نمی توانید بخوابید، سعی کنید بنویسید.
۴٫ از کافئین اجتناب کنید. زیرا هر دوی آنها باعث کم آبی بیشتر بدن می شوند. سعی کنید کم بخورید و فقط زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید.
۵٫ برای تنظیم سیستم گردش خون بدن در حالت نشسته، انگشتهای پا، قوزک پا و زانوها را به نوبت بلند کنید، حرکت دهید و بچرخانید. این تمرین را هر ساعت تکرار کنید.
۶٫ تمرین خورشید (یکی از تمرینهای یوگا) را بصورت نشسته انجام دهید. کف دو دست خود را در مقابل سینه خود به هم فشار دهید. همینطور که دستانتان به هم متصل است، آنها را بالای سر خود بیاورید و شانه هایتان را بکشید و همزمان با آن عمل دم را انجام دهید. سپس تا جایی که می توانید به سمت جلو خم شوید و همزمان عمل بازدم را انجام دهید. سپس دستانتان را دور زانوی چپ خود قلاب کرده، کمر خود را صاف کنید و دستان خود را بکشید و سعی کنید که سینه به سمت جلو کشیده باشد. این تمرین را با زانوی راست نیز انجام دهید. نهایتا دو دست خود را به سمت آسمان بکشید و همزمان تا جایی که امکان دارد ستون مهره ها را کش دهید و با تمرین اول، یعنی نگه داشتن دو کف دست به هم چسبیده مقابل سینه، به حالت عادی برگردید.
۷٫ خود را آرام کنید، چشمان خود را ببندید. از بینی یک نفس عمیق و آهسته بکشید و سپس نفس خود را خارج کرده و بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای آرامش قلب و مغز این کار را تکرار کنید.
۸٫ برای حفظ شادابی بدن به طور روزانه سعی کنید خود را ماساژ دهید. برای مثال با کف دو دست شقیقه های چپ و راست خود را همزمان با حرکات دورانی ماساژ دهید. به آرامی دو گوش خود را بمالید و سپس با کف دستان جلو و عقب گردن خود را ماساژ دهید.

چهار روز قبل از پرواز، این رژیم غذایی ضد Jet lag را شروع کنید.

صبحانه و ناهار باید شامل مواد غذایی پروتئین دار باشد. مواد غذایی با کربوهیدرات خواب شما را تنظیم می کند.
غذا شامل: کباب، تخم مرغ، حبوبات

گرفتن رژیم سبک چند روزه باعث پاک سازی کبد شما
می شود و ساعت بدن شما را برای تنظیم مجدد در شهر مقصد آماده می کند. غذا شامل: میوه، سوپ های ملایم، نان

ملاتونین هرومونی است که در بدن انسان چرخه زیستی را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال الگوی خواب انسان را تغییر می دهد. ملاتونین سرعت به هوش آمدن و هوشیاری بدن را دو برابر می کند. گیلاس، میوه ای سرشار از ملاتونین است. سعی کنید قبل از پرواز گیلاس بخورید.

در راهروی هواپیما قدم بزنید، سعی کنید گاهی بایستید.

به محض اینکه سوار هواپیما
می شوید، ساعت خود را به وقت شهر مقصد تنظیم کنید.

۳ تا ۴ ساعت قبل از پرواز از خوردن مواد کافئین دار پرهیز کنید.

تمرین: شب قبل از پرواز خوب ورزش کنید.

عرق گیاهی رزماری شما را بیدار و هوشیار نگه می دارد؛ اسطوخدوس ذهن و بدن شما را آرام می کند و چای سبز می تواند جلوی بروز Jet lag  را بگیرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد