بلیط هواپیما

روی این خانه های غیر طبیعی در نروژ درخت می روید!

خانه های چمنی نروژ

نروژی ها تعریف خودشان را از سبز بودن دارند، تعریفی کاملا متفاوت. صدها سال است که خانه هایی که در نروژ ساخته می شوند، با چمن و بوته پوشیده می شوند و البته که انواع مختلفی هم دارند. بعضی از آن ها به رنگ سبز روشن هستند و کاملا مخمل گون اند. بقیه ی آنها طلایی رنگ هستند و این تصور را به وجود می آورند که گندم زاری بزرگ روی آن ها رشد کرده است! روی سقف های بعضی از این خانه ها، سبزه در ترکیب با گل های رنگارنگ به چشم می خورد و حتی روی بعضی هایشان درخت های بزرگ و کوچک و تنومند روییده است! می خواهیم راجع به خانه های چمنی نروژ صحبت کنیم، خانه هایی غیر طبیعی که در دنیا آوازه شان پیچیده شده است. با الی گشت همراه باشید:

کشورهایی با شادترین مردم جهان -مردم نروژ
مطالب مرتبط:
معماری های حیرت آوری که فقط در نروژ پیدا می کنید (عکس)
راهنمای سفر به اسلو پایتخت نروژ

شاید برای شما هم سوال باشد که خانه های چمنی و در واقع سقف های چمنی چه مزیت هایی دارند؟ آیا فقط زیبا هستند؟ در جواب این سوال باید گفت که مزیت هایشان بسیار است! این سقف ها بسیار سنگین می شوند و بنابراین به ثبات خانه کمک می کنند، به عنوان عایق عمل می کنند و می توانند سقف خانه را از اثرات تغییر شرایط آب و هوایی در امان نگه دارند و علاوه بر این ها، به زیبایی خانه کمک زیادی می کنند و عمری طولانی دارند.

خانه های چمنی نروژ در این کشور، مانند یکی از سنت های آن هستند و در همه جای آن می توانید این خانه ها را پیدا کنید. در واقع سقف خانه هایی که در منطقه ی اسکاندیناوی هستند، از زمان های دور و حتی از ماقبل تاریخ پوشیده از درختان توس و چمن است. در دوران قرون وسطی و در زمانی که وایکینگ ها در این کشور وجود داشتند، خانه های مناطق روستایی همگی پوشیده از چمن بود.

خانه های چمنی در نروژ

خانه هایی با سقف های کاشیکاری شده که بیشتر در شهرها دیده می شد تا مناطق روستایی، کم کم جایگزین خانه های چمنی نروژ شد، البته به جز مناطق دورافتاده ی جزیره. علاوه بر این، استفاده از آهن و مواد صنعتی اینچنینی، تهدید دیگری برای سنت های دیرینه ی نروژ بود. سنت خانه های چمنی نروژ در مرز به تاریخ پیوستن بود که یکی از سازمان های ملی اعلام کرد به دنبال احیای سنت های قدیمی بومی و محلی است که یکی از برنامه ها، احیای دوباره ی خانه های چمنی است.

عکس خانه های چمنی نروژ

در همین راستا، خانه های چمنی و کلبه های چمنی زیادی در مناطق کوهستانی و به عنوان ویلاهای آخر هفته ای ساخته شد و این چنین بود که خانه های چمنی نروژ دوباره احیا شدند و به عنوان جایگزینی برای خانه های مدرن، مورد استفاده قرار گرفتند.

خانه های چمنی

دولت نروژ سعی کرده که مردم را به نگهداری از سنت های دیرینه، تشویق کند و به همین دلیل از سال ۲۰۰۰ به بعد، هر سال به بهترین خانه ی سبز منطقه ی اسکاندیناوی جایزه داده می شود. خانه های چمنی نروژ امروزه به یکی از اصلی ترین دیدنی های این کشور تبدیل شده اند و علاقه مندان زیادی را به دیدن خود می کشانند.

تنها کلبه ای که در سرمای کشنده قطب شمال دوام آورده!+ تصویر
تنها کلبه ای که در سرمای کشنده قطب شمال دوام آورده!+ تصویر
بهترین جاذبه های گردشگری دومینیکن
بهترین جاذبه های گردشگری دومینیکن
۱۴ جاذبه ی معروف فاس در مراکش
۱۴ جاذبه ی معروف فاس در مراکش
برج سی ان در تورنتو و لذت قدم زدن در ارتفاع ۳۵۶ متری
برج سی ان در تورنتو و لذت قدم زدن در ارتفاع ۳۵۶ متری