بلیط هواپیما

بهترین زمان سفر به ترکیه چه فصلی است؟

بهترین زمان سفر به ترکیه؛ فصل بهار

اگر چه ترکیه کشور بسیار پهناور با آب و هوایی متفاوت است و همه سال می توانید به شهرهای توریستی و معروف آن سفر کنید اما بهترین زمان سفر به ترکیه واقعا چه فصل و زمانی است؟ در تابستان بیشتر با آب و هوای گرم و خشک روبرو هستید. این فصل گر چه برای تفریحات ساحلی مناسب است اما بسیاری از گردشگران از دمای گرم فرار می کنند. مجله الی گشت نه تنها بهترین زمان سفر به ترکیه را برایتان معرفی می کند بلکه تقویم سال ۲۰۱۹ ترکیه را برای گردشگران استانبول پیش رویتان قرار می دهد. همچنین تعطیلی های جاذبه های استانبول و دیگر شهرهای ترکیه را هم در این مطلب خواهید خواند.

بهترین زمان سفر به ترکیه؛ فصل بهار

دمای هوا در مناطق گردشگری ترکیه

مطالب مرتبط:
«معروف ترین نان های ترکیه»؛ از سیمیت تا گزلمه!
نبایدهایی که در سفر به ترکیه اهمیت خواهند یافت
استانبول بهتر است یا دبی؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

بهترین زمان سفر به ترکیه را باید میان ماه های می و آوریل یعنی اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت دانست. در مجموع فصل بهار و پاییز را می توان مناسب ترین فصل برای سفر به ترکیه دانست. اگر عاشق گرما و هوای خنک بهاری هستید، بهار را انتخاب کنید و اگر رنگ های پاییزی با بادهای سرد را می پسندید، در پاییز به ترکیه سفر کنید. در مجموع آب و هوای سه شهر و منطقه توریستی ترکیه یعنی استانبول، کاپادوکیه و فتیه را برایتان معرفی می کنیم.

به هر حال می توانید برای اطلاع از آب و هوای کلی ترکیه، به سایت آب و هوای ترکیه به آدرس thomascook.com مراجعه کنید.

آب و هوای استانبول

ISTANBUL WEATHER

آب و هوای کاپادوکیه

CAPPADOCIA WEATHER

آب و هوای فتیه

FETHIYE WEATHER

فصل ها و آب و هوا در ترکیه

استانبول و بخش اروپایی ترکیه، تابستان های گرم و زمستان های سرد با بارش برف را دارد. بهار و پاییز، از ماه های می تا آوریل و از سپتامبر تا اواسط نوامبر در پاییز به ترتیب، زمان های ایده آل برای بازدید از استانبول و جاذبه های گردشگری ترکیه است. چرا که این زمان درجه حرارت بسیار خوشایند است و آسمان صاف و روشن است. موقعیت خوب استانبول در نزدیکی دریا به این معنی است که می توان آن را کاملا به یک شهر همه فصول تبدیل کرد. به خصوص در زمستان هم استانبول آب و هوای دل انگیز و متفاوتی برای توریست ها و گردشگران دارد.

سواحل دریای اژه و مدیترانه هر دو آب و هوای مدیترانه ای با زمستان های خفیف و تابستان های گرم دارند که باعث می شود سواحل مارماریس و کوش آداسی در تمام طول سال مورد بازدید قرار می گیرد.

بیشترین میزان بارندگی در زمستان و در امتداد ساحل رخ می دهد. پس ماه های تابستان گرم و خشک باقی مانده و میزان بارندگی در این فص کاهش می یابد. اگر قصد استراحت در ساحل را دارید، در تابستان به استانبول سفر کنید. اگر بیشتر سفر خود را در شرق ترکیه می گذرانید، بهترین زمان سفر به ترکیه در این نواحی شاید کمی متفاوت است. آب و هوای این نواحی با تابستان های بسیار گرم و خشک که به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد و زمستان های خشک و سرد با بارش سنگین برف گاهی بسیار آزار دهنده می شود. بهار، پاییز و اوایل ماه تابستان بهترین زمان سفر به ترکیه و نواحی شرقی آن است. چرا که درجه حرارت ملایم و دلپذیر است و تمایل دارد نسبتا خشک باقی بماند.

فتیه-بهترین زمان سفر به ترکیه

جشنواره ها و رویدادها

به عنوان پایتخت فرهنگی ترکیه و شهرت جهانی استانبول، این شهر در طول سال میزبان جشنواره های هنری بسیاری است. در حالی که جشنواره های ساحلی بسیاری برای سرگرم کردن گردشگران و شهروندان از جمله مسابقات مجسمه سازی با ماسه و مسابقات کایت سواری برگزار می شود. اگر به این فعالیت های هنری علاقه دارید، در زمان این فستیوال ها به استانبول سفر کنید.

جشنواره فیلم استانبول

این رویداد ۱۰ روزه که از سال ۱۹۸۲ به وقوع پیوست، بهترین جشنواره فیلم ملی و بین المللی در استانبول و ترکیه است که با بخش مستند های ساخته شده در ترکیه جایگاه خود را در میان هنرمندان و سینما دوستان باز نموده است. این رویداد، بزرگترین رویداد فیلمی در ترکیه با بیش از ۲۰۰ عنوان و بخش است. جشنواره فیلم استانبول هر ماه در ماه آوریل برگزار می شود. برای علاقه مندان به فیلم و سینمای ترکیه بهترین زمان سفر به ترکیه این ماه خواهد بود چرا که همزمان با فصل بهار هم هست.

جشنواره فیلم استانبول-بهترین زمان سفر به ترکیه

فستیوال سان اسپلش یا جشنواره موسیقی

این جشنواره موسیقی از سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز نمود و در سالن بین المللی جاز و نمایش بدروم بر پا می شود. در میان شهرهای ترکیه اگر قصد سفر به بدروم را دارید، پیشنهاد ما برای بهترین زمان سفر به ترکیه این تاریخ است. انواع سبک های موسیقی از جاز، سول و فان گرفته به همراه بهترین موسیقیدانان و خوانندگان برجسته بین المللی در این جشنواره شرکت می کنند. هنرمندان قبلی این جشنواره ژیل پترسون (Gilles Peterson) را می توان نام برد. محل برگزاری این جشنواره در بدروم، به این معنی است که می توان آن را به راحتی با یک تفریح ​​ساحلی ترکیب کرد و از سفر لذت برد.

روز استقلال و جمهوری ملی و روز کودک

در سال ۱۹۲۰ در روز ۲۳ آوریل، مجلس ملی بزرگ ترکیه که اولین بار توسط آتاتورک گردآوری شد، فرزندان این کشور اهدا شد و جمهوری ترکیه را تشکیل داد. به همین دلیل کودکان این سرزمین بر روی تمام صندلی های مجلس و به همراه رئیس جمهور می نشینند. این مجلس از طریق تلویزیون تمام فیلمبرداری شده و پخش می شود. این جشنواره در سرتاسر کشور برگزار می شود و در آن دانش آموزانی که از سراسر جهان دعوت شده اند، به عنوان مهمان، یک هفته ای را با یک خانواده های ترک می گذرانند.

روز-جمهوری-ترکیه-بهترین زمان سفر به ترکیه

تقویم سال ۲۰۱۹ ترکیه برای زمان سفر به ترکیه

اگر قصد سفر به ترکیه و بازدید از جاذبه های گردشگری ترکیه را دارید، دانستن جاذبه های سال جدید در ترکیه و استانبول بسیار مفید خواهد بود. جاذبه های ترکیه و مکان های دیدنی استانبول را در این جشن ها و فستیوال ها ببینید.

پنجم تا شانزدهم آوریل ( ۱۶ – ۲۷ فروردین) فستیوال فیلم استانبول است. اگر به جشنواره های فیلم دنیا علاقه مند هستید، این تاریخ ها، بهترین زمان سفر به ترکیه برای شماست.

۲۳  آوریل (۳ اردیبهشت) که روز حاکمیت ملی و روز کودک است و در سراسر ترکیه جشن ها و فستیوال هایی بر پا می شود.
۲۵  آوریل (۵ اردیبهشت)، روز گالیپولی  ANZAC (Gallipoli)است که به روز شهر زیبا هم معروف است.
۶  ماه مه (۱۶ اردیبهشت) به مدت یک ماه ماه رمضان شروع می شود. اگر چه ماه رمضان در ترکیه جاذبه های جذابی برای تماشا به وجود می آید اما اگر به دنبال جاذبه های گردشگری ترکیه به صورت خاص هستید، تاریخ دیگری را برای سفر به ترکیه انتخاب کنید. برای آشنایی با بهترین زمان سفر به ترکیه در این ماه می توانید به مطلب (سفر به ترکیه در ماه مبارک رمضان چه آدابی دارد؟) مراجعه کنید.

بهترین زمان سفر به ترکیه-جشنواره-موسیقی-آنتالیا

۲۱ تا ۲۱ ماه مه مصادف با ۲۶ تا ۳۱ اردیبهشت زمان برگزاری جشواره بین المللی موسیقی و رقص بین المللی آنتالیا در شهر آنتالیا است. اگر در این تاریخ به آنتالیا سفر کنید، می توانید در یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آنتالیا شرکت کنید.

۱۱ تا ۳۰ ژوئن (۲۱ خرداد تا ۹ تیر) یکی از بهترین تاریخ ها برای سفر به استانبول است. جشنواره موسیقی استانبول در این تاریخ برگزار می شود.

۲۹ اکتبر ( ۷ آبان) در ترکیه، روز جمهوری بوده و در سراسر کشور جشن و فستیوالی برگزار می شود.

جشنواره جاز استانبول به همراه جشنواره فرهنگ و هنر جانبی و جشنواره بین المللی شن و ماسه آنتالیا نیز از دیگر جشنواره هایی است که جزو جاذبه های گردشگری ترکیه هستند.

  • نکته سفری: قبل از اینکه برای شرکت در جشن ها و فستیوال های گفته شده بلیط هواپیما بخرید یا رزرو هتل انجام دهید، حتما تاریخ دقیق جشنواره و فستیوال مورد نظرتان را در سایت های مربوطه بررسی کنید.
بهترین زمان سفر به ترکیه-کاپادوکیه

تعطیلی های جاذبه های استانبول و دیگر شهرهای ترکیه

قبل از اینکه به بهترین زمان سفر به ترکیه فکر کنید یا برای آن برنامه ریزی کنید، بهتر است که ابتدا لیستی از جاذبه هایی که می خواهید در این کشور به دیدن آن ها بروید، را داشته باشید. تصور کنید که خود را بعد از کلی سفر جاده ای به کاپادوکیه رسانده اید و با بسته بودن بیشتر امکانات رفاهی و گردشگری این منطقه مواجه شده اید! قطعا حس خوشایندی نخواهد بود. همچنین بسیاری از مکان های دیدنی استانبول و جاذبه های گردشگری استانبول در روزهای به خصوصی تعطیل هستند. در ادامه روزهای تعطیلی که برای گردشگران و توریست ها بسیار اهمیت دارد، بیان می کنیم. یادتان باشد که برنامه سفر خود را در طول ماه ها و هفته هایی داشته باشید که به این تعطیلی ها برخورد نکنید.

  • نکته سفری: حواستان به تعطیلات رسمی در سفر به ترکیه باشد تا در تور استانبول بتوانید از جاذبه ها دیدن کنید.

کاخ توپکاپی در تمام روزهای سه شنبه سال تعطیل است. به راحتی روزهای دیگر را برای تماشا و بازدید از این کاخ زیبا انتخاب کنید.

بهترین زمان سفر به ترکیه-بازار ادویه استانبول

مسجد آبی از آنجایی که هنوز تحت انجام عملیات های مرمتی است، کاملا قابل بازدید نیست. همچنین این جاذبه گردشگری استانبول در ساعت های نماز و عبادت برای بازدید کنندگان خارجی بسته است. چرا که مسلمانان مشغول عبادت هستند.

بازار ادویه و گرند بازار یا همان بازار بزرگ استانبول در تاریخ های ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد)، ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد) مصادف با عید سعید قربان و ۲۹ اکتبر (۷ آبان) تعطیل هستند. در نتیجه بهترین زمان سفر به ترکیه و گشت و گذار در بازار دیدنی استانبول در تاریخ هایی غیر از این تاریخ هاست.

تمام موزه ها، مکان ها و جاذبه های توریستی و سایت های تاریخی ترکیه از ساعت ۱ بعد از ظهر روز ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) و روز ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد) تعطیل هستند.

خوشمزه های ترکی
خوشمزه های ترکی
معرفی هتل بلو مارماری استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل بلو مارماری استانبول | ۴ ستاره
بهترین موزه های استانبول
بهترین موزه های استانبول
چگونه از فرودگاه آتاتورک تا هتل برویم؟
چگونه از فرودگاه آتاتورک تا هتل برویم؟