ساختمان جدید شهرداری مونیخ، بنایی متحیرکننده در میدان مارین پلاتز

ساختمان شهرداری مونیخ

مونیخ از شهرهای باشکوه کشور آلمان است که سردی و عبوسی از بناهای تاریخی و عظیم الچثه ی آن می بارد. البته این موضوع تنها منحصر به مونیخ نیست و شهرهای دیگر هم این شرایط دارند اگر چه در دهه های اخیر از این موضوع کاسته شده و جاذبه های گردشگری بسیار جذابی در این کشور ساخته شده و همین خود توانسته سالانه مسافران زیادی را به سمت این شهر جذب می کند. اما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره ساختمان جدید شهرداری مونیخ که یک ساختمان با شکوه و به سبک نئوگوتیک است صحبت کنیم. این ساختمان عظیم الجثه به بازدیدکنندگان حسی مشابه کلیساهای جامع القا می کند. در ادامه همراه ما در سفر به شهر مونیخ در آلمان همراه باشید.

ساختمان جدید شهرداری
مطالب مرتبط: 
فرصت خوردن این غذاهای مونیخ را از دست ندهید!
چطور از فرودگاه مونیخ به مرکز شهر برویم؟
راهنمای سفر به مونیخ

ساختمان جدید شهرداری مونیخ همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم یک ساختمان باشکوه است که به سبک نئوگوتیک بوده و ضلع شمالی مارین پلاتز را اشغال کرده است. این ساختمان با عظمت حسی شبیه که کلیساهای جامع را به بازدیدکنندگان القا می کند. ساخت این ساختمان جدید از سال ۱۸۶۷ تا ۱۸۷۴ حدودا ۲۴ سال به طول انجامید. رشد سریع شهر باعث شد تا خیلی زود نیاز به ساختمان‌های الحاقی برای گسترش شهرداری ظهور کند. این بخش‌ها در بین سال‌های ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۳ ساخته شدند. ساختمان جدید شهرداری محل اداره شهردار مونیخ، شورای شهر و سران وزارت‌خانه‌های مختلف است. خوشبختانه ساختمان قدیمی شهرداری تخریب نشد و هنوز هم در نزدیکی ساختمان جدید قرار دارد. طراح این بنای دیدنی فردی به نام گئورگ فون هابرسر (Georg von Hauberrisser) نیز بود.

ساختمان شهرداری در مونیخ

در ساختمان جدید شهرداری مونیخ می توانید از پنجره هایی با شیشه های رنگی، سقف های طاقی زیبا، حکاکی های روی چوب و زمین را می توانید تماشا کنید. معمار ساختمان شهرداری به تک تک جزئیات کار خود توجه داشته و نتیجه این دقت او شاهکاری است که امروز شاهدش هستیم. برخی آثار این معمار پر شور که حتی مبلمان داخلی شهرداری را نیز خودش طراحی کرده بود، طی جنگ آسیب دیدند. البته بسیاری از موارد دیگر را می توانید در طبقه ی سوم و تالار کوچک شورا که در کتابخانه ای با موضوع حقوق است مشاهده کنید. سقف آسیب دیده به سرعت بعد از جنگ ترمیم شد اما قسمت‌های دیگر زمان بیشتری لازم داشتند.

ساختمان شهرداری مونیخ

زمانی که به میدان مارین پلاتز با تزئیات غنی از سبک معماری نئو گوتیک نیز پوشیده شده و این تزئینات تا ۱۰۰ متری ورودی این میدان در مونیخ نیز ادامه دارد. در بالکن برج ساختمان جدید شهرداری مونیخ ساعت گلوکن اشپیل نیز قرار دارد که از شهرت جهانی برخوردار است و یکی از با ارزش ترین بناهایی است که ارزش دیدن دارد. از سال ۱۹۰۸ پیکره‌هایی کوچک که شامل ۳۲ عدد تندیس با اندازه طبیعی هستند باقی مانده که نمایشی از تاریخ مونیخ را به صورت گردشی در دو طبقه اجرا می‌ کنند. این نمایش روزانه در ساعت‌های ۱۱، ۱۲ و ۵ عصر شروع می‌شود و با مشاهده آن ها می توانید با مواردی مانند عروسی دوک ویلیام پنجم در سال ۱۵۶۸ و رقصی به نام  شفلرتانز را نیز  (Schäfferltanz) مشاهده خواهید کرد. این نمایش برای اولین بار در سال ۱۵۱۷ برای نشان دادن پایان بیماری طاعون اجرا شد. این رقص را ۷ سال یک بار به صورت زنده در میدان مارین پلاتز برگزار می‌کنند. بازدیدکنندگان شب‌ ها نگهبانی را خواهند دید که در بوق خود می‌دمد و یک فرشته نگهبان مونیخ، به متبرک کردن شهر می ‌پردازد.

ساختمان شهرداری مونیخ

تماشای مونیخ از بالای ساختمان شهرداری

زمانی که شما در برج ۸۵ متری ساختمان جدید شهرداری هستید فرصت مناسبی دارید تا به تماشای این شهر آلمانی بایستید. البته لازم است بگوییم که برای رسیدن به بالای این برج می توانید از آسانسوری که در آن تعبیه شده است نیز بهره ببرید و کسانی که بالا رفتن از پله برایشان سخت نگران از دست دادن تماشای ساختمان شهرداری مونیخ نیاز نیست که باشند. از این بالای ساختمان شهرداری مناظری بسیار باشکوه و دیدنی از سقف‌ های خوش رنگ شهر و حتی مناظر آلپ در دور دست را می ‌توانید تماشا کنید. در قسمت سرداب طاقی ساختمان شهرداری یک رستوران قدیمی مونیخی از سال ۱۸۶۷ فعالیت می‌کند. این رستوران علاوه بر دولتمردان آلمانی به تمام مردم نیز خدمات رسانی می ‌کنند.

تماشای شهر مونیخ از بالای ساختمان

اتاق یادبود در ساختمان جدید شهرداری مونیخ

سال ۱۹۵۸ اتاقی به عنوان یادبود در طبقه اول ساختمان جدید شهرداری مونیخ به سمت میدان مارین پلاتز نیز ساخته شده درست در همان جایی که در جنگ جهانی اول قرار داشت و در جنگ جهانی دوم نیز نابود شد. در این اتاق بازسازی شده مجسمه ای کسانی که در دو جنگ جهانی کشته شدند نیز وجود دارد.

میدان مارین پلاتز

پس از اینکه بازدیدتان از ساختمان جدید شهرداری مونیخ به پایان رسید می توانید به سایر جاذبه های این میدان مرکزی که مارین پلاتز نیز نام داشت بروید و از آن ها در طول سفرتان به مونیخ نیز بازدید کنید.

میدان مارین پلاتز

این میدان را در واقع قلب شهر مونیخ می نامند و به نوعی معروف ترین میدان در این شهر است. هزاران نفر از گردشگران برای تماشای ساختمان جدید شهرداری مونیخ که قدمتی از سال ۱۸۷۴ دارد نیز می روند. این میدان به سبک گوتیک ساخته شده و بسیاری از حاکمان ویتلسباه را در نمای اصلی نشان می دهد. به غیر از این ساختمان مطلب دیگری که گردشگران را به این میدان می کشاند اجرای سه بار در روز ساز Glockenspiel است. البته رستوران های معروفی هم در این میدان وجود دارد که می توانید به یکی از آنها به طور مثال Ratskeller بروید.  این میدان در طول قرون وسطی محل برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلف بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد