سرسبزترین شهرهای جهان کدام هستند؟

سرسبزترین شهرهای جهان

زندگی شهری امروز موجب جدایی انسان از طبیعت شده و این کمبود در بسیاری از شهرهای جهان به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا سرسبزترین شهرهای جهان را به شما معرفی کنیم شهرهایی که همگی مقاصدی شگفت انگیز برای بهره بردن از طبیعت در کنار زندگی مدرن شهری هستند. البته نکته جالب توجه و مشترک همگی آن ها این است که در کنار آب ساخته شده اند.

سنگاپور سرسبزترین شهرهای جهان

کپنهاگ |  Copenhagen (دانمارک)

مطالب مرتبط:
سفری به جنگل های سرسبز فنلاندی!
آیا برلین سرسبز ترین شهر دنیاست؟

کپنهاگ پایتخت کشور دانمارک در طول سال های زیاد جایزه های زیادی برای شرایط زیست محیطی خود به دست آورده است به نحوی که این روند تقریبا کاملا عادی و تبدیل به روتین شده است. ساختار شهری که برای دوچرخه سواری بسیار مناسب است و دوچرخه ابزار مهمی برای حمل و نقل است به علاوه بندری که در مرکز شهر قرار دارد و امکان شنا کردن را برای کپنهاگ یکی از سرسبزترین شهرهای جهان فراهم کرده از عوامل کلیدی برای این موفقیت محیط زیستی هستند.

پل ملکه لویس (Queen Louise’s Bridge) با بیش از ۳۵ هزار دوچرخه سوار که در ساعات شلوغ از آن عبور می کنند را می توان پرترددترین مسیر دوچرخه سواری در غرب دانست. در کل کشور دانمارک سرزمینی کم ارتفاع بوده و بر روی جلگه ‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز، و مراتع فراوان شکل یافته ‌است. رودهای آن کوتاه ولی پرآب است. بلندترین نقطه کشور ۱۷۳ متر ارتفاع دارد. آب و هوای آن معتدل و مرطوب و پرباران است.

کپنهاگ

ونکوور | Vancouver (کانادا)

ونکوور در کنار با اقیانوس آرام و در فاصله یک قدمی از کوه های وحشی بریتیش کلمبیا قرار گرفته که موجب شده دارای طبیعتی فوق العاده خیره کننده باشد و در لیست سرسبزترین شهرهای جهان جا گیرد. استفاده این شهر از انرژی های تجدید پذیر و نیروها هیدروالکتریکی موجب شده هوای آن فوق العاده پاکیزه باشد به علاوه بر خلاف اکثر شهرهای آمریکای شمالی زندگی در ونکوور به نحوی شکل گرفته که مردم را به زندگی در حومه شهر تشویق می کند، یعنی در همسایگی آن نیز امکانات لازم برای تفریح مانند کافه ها و رستوران های سرزنده قابل دسترس می باشند.

در این شهر حدود ۲۰۰ پارک قرار دارد و در هر نقطه ای از آن که نفس بکشید هوای تازه را مستقیم وارد ریه های خود می کنید. بزرگ ترین مجموعه آن پارک استنلی است که ۴۰۰ هکتار وسعت دارد و جزیره مختص به خود را در سواحل غربی شهر ایجاد کرده است.

ونکوور

آمستردام | Amsterdam (هلند)

با این تعداد زیاد از دوچرخه سواران و فضاهای باز در میان کانال ها تعجبی ندارد که آمستردام درمیان سرسبزترین شهرهای جهان جا گرفته است. به منطقه صنعتی پیشین آمستردام نوور بروید تا بتوانید در سواحل زیبای آن ریلکس کنید یا به گشت و گذار در زمین های روستایی بپردازید. Noord تبدیل به یک مرکز خلاق با گالری ها، رستوران ها، و مغازه های زیادی شده که در کارخانه های قدیمی احداث شده اند. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور۳۲۲ متر است. خاک هلند بیشتر ماسه ای ست. بخش های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه های سرسبز تشکیل می دهند و دریاچه ها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می شود. احتمالا تا به حال شنیده شهرت اصلی این منطقه به گل های لاله فوق العاده ای است که در آن پرورش می یابند.

شهر آمستردام ، به دلیل آبراهه هایش شهرت زیادی دارد. روزهای آمستردام را صدای زنگ دوچرخه ‌ها، بساط رنگارنگ گل ‌فروش ‌ها و لغزش نرم قایق ‌ها روی آب می‌ سازد و شب ‌هایش را شمع‌ های ‌روشن کافه ‌ها و مردم خوشحالی که عاشق شب ‌نشینی کنار کانال ‌ها هستند. ساختمان ‌های قرن هفدهمی، محله ‌های تاریخی،  و کافه ‌های سنتی معروف، موزه ‌های بی ‌نظیر با شاهکارهایی از اسطوره‌ های نقاشی، بازارهای رنگارنگ و پارک‌ های سرسبز چندصدساله آمستردام را تبدیل به یکی از گردشگری ترین شهرهای اروپایی کرده است.

آمستردام

استکهلم | Stockholm (سوئد)

احتمالا یکی از دلایل انتخاب این شهر به عنوان پایتخت سوئد طبیعت بسیار زیبا در کنار زندگی مدرن و بی نظیر امروزی باشد. قدم زدن در میان جاذبه های استکهلم یکی از هیجانات سفر به این شهر است. شما می توانید به پارک های فوق العاده شهر بروید و در میان طبیعت سرسبز به گشت و گذار بپردازید. طبیعت سبز استکهلم در مجمع الجزایری متشکل از  ۱۴ جزیره شکل گرفته است. برای بهره بردن حداکثری از سفر به استکهلم به مردم محلی ملحق شوید و جزیره را با کشتی بگردید همچنین می توانید کایاک اجاره کنید و یک عصر پرهیجان را پشت سر بگذارید. استکهلم که اغلب آن را ونیز شمال هم می ‌نامند مجموعه ‌ای از جزایر و تعدادی شبه جزیره، در قسمت برون ریز دریاچه مالار (Mälar) به دریای بالتیک است. افسون مناظر آن آمیزه ‌ای از آب و خاک در کنار هم را به نمایش می ‌گذارد.

استکهلم

 سنگاپور | Singapore

سنگاپور علاوه بر قرار گرفتن در سرسبزترین شهرهای جهان می تواند عنوان برترین شهر در قاره آسیا از لحاظ محیط زیست را نیز به خود اختصاص دهد. در کنار طبیعت زیبایی که سنگاپور دارد سازه های  جدیدی که در این کشور ساخته می شود هم رنگ و بوی سرسبزی دارند و ‏کاملا سازگار با محیط زیست هستند. این عجیب نیست که سنگاپور را شهری در میان باغ می خوانند. ‏جالب است که به عنوان یک جزیره کوچک، متراکم و بدون منابع، راه هایی برای صرفه جویی در استفاده را پیدا کرده است. برای مردم محلی، باغ های پشت بام تبدیل به شیوه ای از زندگی شده است.

‏‏‏علاوه بر اماکنی که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است ، سنگاپور ساختارهای طبیعی و سبز دیگری نیز دارد که عموم ‏مردم در آن تردد می کنند ، از آنها می توان به ساختمان ‏CapitaGreen ‎‏ در منطقه تجاری مرکزی اشاره کرد که بسیار مبتکرانه ‏طراحی شده تا محیط زیست پایداری ایجاد کند. این ساختمان بلند که یک برج اداری است که شیشه های دوجداره و فضای سبز ‏دیواره های آن کمک می کند تا دمای داخل ساختمان متناسب و خنک بماند . این ساختمان همچنین سیستم ذخیره آب باران نیز ‏دارد. ‏ ‏ ‏

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد