راهنمای استفاده از سرویس بهداشتی های بین راهی

معضل جدی سرویس بهداشتی بین راهی

اگر با اتوبوس و ماشین سواری شخصی سفر می کنید، به معضل پیدا کردن سرویس بهداشتی بین راهی برخورده اید. در جاده های ایران سرویس های بهداشتی کمی تمیز را در مهمانسراهای بین راهی و مجتمع های رفاهی و گردشگری بین راهی یا بعضی از پمپ بنزین ها می شود یافت. با این حال تعداد این مجتمع های رفاهی در جاده های چندین کیلومتری که مسیر شما تا مقصد را تشکیل می دهد، بسیار کم بوده و نهایتاً در ابتدا یا انتهای مسیر یا در نزدیکی شهرهای بزرگ دیده می شود. سرویس بهداشتی بین راهی عمومی معضلی است که همه ما از رفتن به داخلش ترس داریم! مجله الی گشت با توصیه های زیر به شما پیشنهاد می کند که با آمادگی کامل سفر خود را شروع کنید.

سرویس بهداشتی بین راهی-معضل سفر در ایران

سرویس های بهداشتی عمومی بین راهی

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد گرمازدگی در سفر: علائم، درمان و پیشگیری
چگونه برای آتش روشن کردن در طبیعت هیزم ها را بچینیم؟
کارهایی که نباید در سفرهای کمپینگ انجام داد

در سفرهای طولانی مجبور خواهید شد که یک سرویس بهداشتی عمومی بین راهی پیدا کنید. به هر کجای ایران که سفر کرده باشید، چه به دامان طبیعت رفته اید و در تورهای گروهی شرکت کرده اید یا با ماشین شخصی خود به استان های زیبای ایران سفر می کنید با معضل سرویس بهداشتی روبرو هستید. برای هر کدام از موقعیت های بالا قبل از شروع سفر باید تمهیداتی را برای استفاده از  سرویس های بهداشتی بین راهی که در مسیرتان یافت می شود، انجام دهید. اگر به اینترنت دسترسی دارید، با کمک تکنولوژی گوگل ارث یا نقشه های جاده و امکانات بین راهی که در نقشه ها وجود دارد، می توانید محل های اصلی سرویس های بهداشتی عمومی بین راهی را مشخص کنید. این مکان ها را علامت بزنید تا در صورت نیاز فاصله و زمان رسیدن خود را تا آن ها بسنجید و اذیت نشوید.

مشکلات بزرگ سرویس‌های بهداشتی بین راهی برای مسافران:

 • کمبود سرویس‌های بهداشتی بین راه
 • وجود صف‌های طولانی و شلوغ
 • آلودگی سرویس‌ها و احتمال انتقال بیماری
سرویس بهداشتی-نکات سفرهای نوروزی

وسایل مورد نیاز برای استفاده از سرویس بهداشتی بین راهی

متاسفانه کشورمان ایران از بابت سرویس بهداشتی بین راهی مناسب در اکثر مسیرها و جاده ها محروم بوده و آنچه که حتی وجود دارد، شاید مناسب استفاده نباشد. بنابراین قبل از شروع سفر خود، بهتر است که وسایل زیر را در کیف دوشی یا در مکانی که به راحتی در دسترسان است قرار دهید. با به همراه داشتن وسایل زیر، شاید کمی از نگرانی های موجود بعد از یافتن سرویس بهداشتی بین راهی عمومی کاسته شود.

 • چند دستمال کاغذی را تا کرده و درون نایلکس به همراه داشته باشید. اگر فکر می کنید که به دفعات بیشتری نیاز به سرویس بهداشتی دارید، تعداد بیشتری دستمال کاغذی بردارید. یادتان باشد که برای خشک کردن دستانتان نیز دستمالی به همراه داشته باشید.
 • سعی کنید که لباس های جیب دار بپوشید. بسیاری از آقایان یا خانم ها به تنهایی سفر می کنند. بسیاری از افراد نیز دلشان نمی خواهد که کیف خود را وارد چنین فضاهایی کنند. بهتر است که با پوشیدن لباس های جیب دار، وسایل مورد نیازتان را قبل از رفتن به سرویس بهداشتی بین راهی در جیب بگذارید و از برداشتن کیف خودداری کنید. در این صورت از بابت دزدیده شدن وسایل نیز خیالتان راحت خواهد بود. همچنین بهتر است جیب هایتان زیپ داشته باشد تا از افتادن وسایل بر روی زمین نیز جلوگیری شود.
سرویس های بهداشتی بین راهی
 • صابون به همراه داشته باشید. اگر صابون ندارید، از یک ماده شوینده استفاده کنید. می توانید برای سفر خود کاغذ های صابونی تهیه کنید. این کاغذ ها برای هر بار استفاده مجزا بوده و با این حال وسایل درون کیف شما را خیس نمی کنند. همچینین حمل و بسته بندی آن ها نیز راحت است. صابون های کاغذی معطر حس بهتری از تمیزی را به شما القا می کند که می تواند از بار روانی سرویس های بهداشتی بین راهی بکاهد. حتی خودتان نیز می توانید کاغذ صابونی بسازید.
 • با خود مایع ضد عفونی کننده یا ژل ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید. در ایران متاسفانه زیاد به سرویس های بهداشتی بین راهی برخواهید خورد که شیر آب نداشته یا به هر دلیلی مناسب و بهداشتی نیست. در این مواقع پس از شستن دست ها بهتر است از ژل ضدعفونی کننده استفاده کنید.
 • بسیار خب، شما فردی وسواسی هستید. در این صورت و در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم که برای راحتی خود دستکش های بهداشتی به همراه داشته باشید و پس از استفاده به راحتی آن ها را درون سطل زباله بیندازید. اینگونه دیگر نگران آلودگی درها و شیرآب های درون سرویس های بهداشتی بین راهی نخواهید بود.
سرویس بهداشتی بین راهی تمیز
 • اگر برای ساعت های طولانی سفر می کنید، پیشنهاد می کنیم که وسایل شستشوی دهان و دندان نیز به همراه داشته باشید. در این بین خلال دندان و محلول شستشوی دهان و دندان به مسواک ارجحیت دارد. هیچ یک از ما دوست نداریم که در فضای کثیفی برای مسواک زدن قرار بگیریم. همچنین در سفرهای طولانی بهداشت دهان و دندان یک موضوع بسیار مهم است. اگر از تمیزی سرویس بهداشتی های بین راه خبر ندارید، سعی کنید که با خلال دندان و آدامس هایی که نقش تمیز کننده برای دندان و خشبوکننده دهان را دارند استفاده کنید. همچنین محلول ضد عفونی کننده دهان نیز که به آب نیازی ندارد، می تواند گزینه خوبی برای استفاده باشد.
 • از پوشیدن لباس های بلند یا گشاد خودداری کنید. مسلما هیچ کس دوست ندارد که لباسش به زمین کثیف درون سرویس بهداشتی بین راهی و عمومی برخورد کند. بنابراین سعی کنید از پوشیدن لباس های بلند یا گشاد خودداری کنید. خانم ها نیز سعی کنند که مانتو های بلند نپوشند و اگر چادر دارند قبل از رفتن به داخل سرویس های بهداشتی به خاطر نظافت بیشتر آن را جمع کنند. مخصوصا رعایت نظافت برای بانوان بسیار مهم می باشد.
 • به کودکانتان لباس های تنگ نپوشانید. سعی کنید که برای آن ها و البته گاها خودتان، لباس هایی به تن کودک بپوشانید که به راحتی در آورده می شوند. همچین همراهی کردن کودکان تا محل سرویس بهداشتی بین راهی عمومی امنیت بیشتری خواهد داشت. هیچ گاه کودک خود را تنها به این مکان ها نفرستید.
سرویس بهداشتی بین راهی در ایران
 • تمیز کردن سرویس بهداشتی قبل از ورود به آن هم می تواند گزینه دیگری باشد.
 • اگر در مجتمع رفاهی یا رستوران های بین راهی یا پمپ بنزین به سرویس بهداشتی درون راهی کثیف و آلوده ای برخورد کردید، بهتر است آن را به مسئول آن مرکز تذکر دهید.
 • در نهایت بسیاری از سرویس بهداشتی های بین راهی نظافت چی دارند. به فکر آن ها باشید و سعی کنید که خودتان نیز آن محل را تمیز ترک کنید.
 • جدیدا برای ورود به سرویس بهداشتی بین راهی مبلغ ناچیزی را ورودی می گیرند. حتما این مبلغ را پرداخت کنید. به این موضوع فکرکنید که این مبلغ ناچیز باعث تمیز نگه داشتن آن سرویس بهداشتی است.
 • و در نهایت موردی که به شما توصیه نمی کنیم اما می تواند به عنوان راهکاری برای سفرهای جاده ای در ایران محسوب شود و بسیاری از توریست ها و گردشگران خارجی استفاده می کنند، خوردن قرص های ضد ادرار است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد