بلیط هواپیما

نکاتی ضروری که قبل سفر با قطار باید بدانید!

برای بسیاری از ما، سفر با قطار می تواند به یک تجربه ی ناب تبدیل شود. همیشه امنیت و اطمینانی که از سفر با قطار داریم بیشتر از سفر با اتوبوس و یا هواپیما در ذهن ما حک شده است. اگر قصد سفر در تعطیلات با قطار را دارید می دانید که پیدا کردن و رزرو آنلاین بلیط قطار با این حجم زیاد مسافر بسیار مشکل است.

ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره تمامی نکاتی که لازم است قبل از خرید بلیط قطار بدانید را به شما بگوییم. پیشنهاد می کنیم که حتما با ما ادامه این مطلب همراه باشید نکات جالبی دستگیرتان خواهد شد.

قطار مناسب ترین وسیله نقلیه در سفر

خرید بلیط قطار

مطالب مرتبط:
در عید با این قطارهای عجیب و غریب سفر کنید!
نکاتی که در سفر با اتوبوس باید رعایت کنید

ابتدای هر سفری باید وسیله حمل و نقلی را که می خواهید با آن سفر خود را تا مقصد شروع کنید، حرف اول را می زند. اگر می خواهید با قطار بروید، ابتدا باید بلیط قطار خود را خریداری کنید. اگر زمان برگشت خود را هم می دانید، برای راحتی خود، بلیط رفت و برگشت بخرید تا با خیالی آسوده سفر خود را شروع کنید. در ایران سایت های بسیاری برای خرید بلیط قطار وجود دارد که از بین آن ها سایت رجا معتبرترین بوده و در خارج از کشور و اروپا سایت های بیشماری مانند سایت اینترریل امکان خرید بلیط قطار را برای شما فراهم می آورد. از بین شرکت های ریلی که قطار ارائه می دهند، قطار غزال، قطار پردیس، قطار ماهان، قطار لوکس نورالرضا با امکانات بی نظیر و قطارهای ۵ ستاره فدک جز بهترین ها هستند که پیشنهادی می کند مقاله هایی که به طور اختصاصی برای معرفی هر کدام در سایت موجود هست را بخوانید. قبل رزرو بلیط قطار به شما کمک خواهد کرد.

در زمان خرید بلیط به شماره صندلی، واگن خود دقت کنید. ببینید که در واگن شما چند نفر دیگر حضور دارند. آیا بلیط شما برای کوپه ۶ نفره، ۴ نفره یا اتوبوسی است. همچنین دانستن تفاوت قیمت قطارها می تواند به انتخاب گزینه مناسب برای شما راهگشا باشد. ساعت حرکت قطار یکی از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید. پس از در نظر گرفتن تمام این موارد بلیط خود را برای سفر با قطار بخرید.

سفر با قطار تجربه ای جالب برای هر خانواده

وسائل مورد نیاز برای سفر با قطار

همه ما می دانیم که سفر با قطار زمان طولانی را می طلبد و لازم است که همراه خودمان وسایلی داشته باشیم تا طولانی شدن زمان را احساس نکنیم. از جمله وسایلی که باید همراه داشته باشید عبارت از شارژر همراه، دستمال کاغذی، سوییشرت یا هودی، هدفون یا هندزفری، وسایل سرگرمی غیر الکترونیکی (بازی های فکری، معما، جدول و…)، کتاب، مجله یا کتابخوان، دوربین عکاسی، مواد غذایی و آب کافی و بالشت بادی طبی هستند.

چمدان خود را تا می توانید پر کنید

بله. هر چیزی که می خواهید در چمدان خود بگذارید. در سفرهای با قطار هیچ زمان وزن چمدان شما اندازه گیری نمی شود. این موضوع یکی از مزیت های سفر با قطار است. اگر سوغاتی های زیادی خریده اید و می خواهید از اروپا به کشور خود بروید، تنها کافیست که سفر با قطار را تجربه کنید. اگرچه مقرراتی برای بار چمدان و تعداد آن وجود دارد اما اگر بتوانید چمدان خود را در مکانی که برای چمدان ها در نظر گرفته شده است یا بین صندلی ها در قطارهای اتوبوسی جای دهید، به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. بنابراین از این فرصت استفاده کرده و هر چقدر که چمدانتان جا دارد، خرید کنید.

سفر با قطار باعث کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر می شود.

در سفر با قطار مراقب چمدان خود باشید

همیشه رعایت کردن جانب احتیاط در سفر با قطار حرف اول را می زند. بهتر است از همان ابتدا مراقب بارها و چمدان خود باشید. آن را در جایی بگذارید که دیگر اشخاص به راحتی نتوانند آن را بردارند. سعی کنید اگر می شود چمدان را در کنار خود بگذارید. در قطارهای اتوبوسی کمدهایی همگانی برای گذاشتن چمدان تعبیه شده است. این کمدها اگرچه فضای شما را باز می کند اما به دلیل همگانی بودن در آن باز بوده و همه افراد درون قطار به آن دسترسی دارند. اگر در کوپه هستید در نظر بگیرید که شاید دیگر افراد درون کوپه در ایستگاه های میانی پیاده شوند و افراد جدیدی جای آن ها را بگیرند. برای اطمینان بیشتر از امنیت چمدان خود سعی کنید تا جایی که می توانید آن را در کنار خود یا مکانی که امنیت بیشتری دارد جای دهید. همچنین مدارک مهم و لوازم ضروری خود را در یک ساک دستی و در کنار خود داشته باشید.

اگر در کوپه ای هستید، سعی کنید با دیگر افراد درون کوپه ارتباط برقرار کنید. آشنا شدن با آن ها و دانستن مقصدشان می تواند به شما اطمینان بیشتری راجع به چمدانتان در قسمت بار کوپه بدهد. بعد از آشنایی شاید با خیال راحت تری برای گشت و گذار در قطار یا رفتن به رستوران قطار بروید. اگر مجبورید چمدان خود را در قسمت انبار و در قفسه چمدان با دیگر افراد بگذارید، یک راهکار متصل کردن چمدانتان با یک تسمه قفل دار به درب یا میله قفسه است. در این صورت هیچ کس به غیر از خودتان نمی تواند چمدان را از قفسه بیرون بیاورد.

در سفر با قطار مراقب چمدان خود باشید

از زمان خود در قطار هوشمندانه استفاده کنید

زمانی که در سفرهای طولانی با قطار دارید، می تواند فرصتی برای سازماندهی یا برنامه ریزی برای کارها و اهداف بعدی شما باشد. از این زمان به خوبی استفاده کنید. دفترچه یادداشت خود را به همراه داشته باشید، مجله یا کتاب بخوانید، عکس های بد و نامطلوبی که در طول سفر گرفته اید پاک کنید، اگر اهل سفرنامه نویسی هستید، بنویسید، دوباره برنامه سفر خود را چک کنید یا ایمیل های خود را جواب دهید. اکثر قطار ها دارای پریز برق هستند، در نتیجه اگر وسیله های برقی مانند گوشی هوشمند یا دوربین دارید که نیاز به شارژ دارند از این فرصت استفاده کرده و آن ها را شارژ کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که زیاد خود را سرگرم کارتان نکنید، گاهی سر را بالا آورده و از پنجره به منظره هایی که در بیرون قطار جلوی رو شما هستند نکاهی بیندازید و از سفر لذت ببرید.

از زمان خود در قطار هوشمندانه استفاده کنید

نحوه استفاده از سرویس بهداشتی قطار را بدانید

اگر چه قطار در ایستگاه های متعددی می ایستد و در ایستگاه ها شما به سرویس های بهداشتی دسترسی دارید، اما استفاده از سرویس بهداشتی قطار مزیت های خودش را نیز دارد. عموماً سرویس های بهداشتی قطار را در انتها و ابتدای هر واگن پیدا می کنید. اگر اشغال باشد می توانید زمانی که در راهرو واگن هستید علامت قرمز سرویس بهداشتی را در سمت آن ببینید. علامت های سبز در بالای ورودی یا خروجی واگن نشان دهنده خالی بودن و علامت قرمز نشان دهنده اشغال بودن سرویس بهداشتی است. در سفر با قطار هر واگنی یک مهماندار دارد که می توانید از او هر سوالی که داشتید بپرسید. همچنین مهماندار موظف است که نظافت سرویس های بهداشتی را در صورت لزوم انجام دهد. اگر می ترسید که از قطار در ایستگاه ها جا بمانید، به جای استفاده از سرویس های بهداشتی در هر ایستگاه از سرویس های بهداشتی درون قطار استفاده کنید. نکته: در زمانی که قطار به ایستگاهی می رسد و توقف می کند، تمام در سرویسهای بهداشتی قفل می شود. بنابراین حواستان باشد که در این زمان ها از آن ها استفاده نکنید.

نحوه استفاده از سرویس بهداشتی قطار را بدانید

قوانین عمومی را رعایت کنید

به افرادی که درون کوپه شما هستند نگاه کنید. اگر آن ها را ساکت، در حال کار یا خوابیدن یافتید، شما نیز ساکت باشید. بلند حرف نزنید و سرو صدا نکنید. به حقوق دیگر افراد احترام بگذارید. یکی از نکات مهم سفر با قطار پوشیدن کفش مناسب است. اگر می خواهید در کوپه های تخت شو، بر روی تخت خود بخوابید شاید لازم باشد که کفش های خود را در بیاورید. کفش هایی را برای سفر با قطار انتخاب کنید که به راحتی پوشیده شوند و یا در آورده شوند. همچنین تمیز بودن جوراب و پاهایتان را نیز در نظر بگیرید تا باعث آزار دیگر افراد در کوپه خود نشوید.

قوانین عمومی را رعایت کنید

قیمت غذا در قطار

اول از همه باید بگوییم که قیمت غذا در قطار بسیار به صرفه تر از هواپیما است، اما باید به کیفیت آن هم توجه کافی را داشته باشیم. اگر می خواهید که از غذاهای قطار استفاده کنید می بایست قبل از رزرو بلیط قطار تیک رزور غذا در قطار را هم بزنید و با خیال راحت و بدون نگرانی بابت غذا می توانید به سفرتان بپردازید. توجه به این که نکته که سفر با قطار ساعت ها طول می شود، نخوردن غذا می تواند کمی اذیت کننده باشد. رزرو غذا در هنگام خرید بلیط قطار فدک به دلیل کیفیت بالایی که در ارائه خدمات آن وجود دارد ما نیز پیشنهاد می کنیم.

با خود ساندویچ به همراه داشته باشید

اگر چه اکثر قطارها رستوران دارند و می توانید غذا سفارش دهید اما به همراه داشتن یک ساندویچ یا میان وعده برای سفرهای کوتاه فکر بسیار خوبی خواهد بود. قبل از خرید بلیط قطار خود، توضیحات قطار را بخوانید و از وجود رستوران در آن با خبر شوید. از مهماندار قطار ساعات سرو غذا را در رستوران قطار بپرسید و برای اینکه به شما غذا برسد، بهتر است که در ساعات اولیه سرو غذا به رستوران بروید یا در همان ابتدا به مهماندار واگن خود سفارش غذایتان را بدهید تا برای شما غذا نگه دارند.

قیمت غذا در قطار

انتخاب یک قطار خوب

در سفر با قطار مسافران احساس این را دارند که یک کتاب متحرک در جلوی چشمشان در حال ورق خوردن است. هر چقدر که قطاری که ما انتخاب میکنیم بهتر باشد لذت تماشای این تصاویر بیشتر و بهتر می شود. انتخاب قطار بنابر هزینه و مقصدی که شما در نظر دارید می تواند متفاوت باشد اما برخی از قطارها کوپه هایی با ظرفیت ۴ نفره و برخی هم ۶ نفره یا حتی اتوبوسی هستند. اگر شما سفر تفریحی می خواهید بروید و تعدادتان زیاد پیشنهاد می کنیم که از قطارهای اتوبوسی یا کوپه های ۶ نفره استفاده کنید.
لازم به ذکر است! کوپه های اول و آخر قطارها را هیچ وقت انتخاب نکنید چرا که بر روی چرخ های قطار قرار دارند و سر و صداری زیادی را تولید می کنند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب قطار مناسب برای سفر پیشنهاد می کنیم که مطلبی که در این خصوص نوشته ایم را حتما مطالعه کنید.

از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید مطلع باشید

نقشه حرکت قطار را از قبل نگاه کنید. بدانید چند ایستکاه تا رسیدن به مقصد دارید. اگر گوشی هوشمند دارید، مسیر خود را ردیابی کنید. نام ایستگاه قبل از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید، را به خاطر بسپارید. قبل از سفر راجع به ایستگاهی که می خواهید در آنجا پیاده شوید، پرس و جو کنید. اینکه در کجا قرار دارد، چقدر با شهر فاصله دارد و برای رفتن به داخل شهر آیا تاکسی یا دیگر وسیله حمل و نقل فراهم است یا خیر. چه ساعتی از شبانه روز به مقصد می رسید؟ پاسخ به تمام این سوال ها می تواند به شما کمک کند.

انتخاب قطار مناسب برای سفر

ما در این مطلب سعی کردیم به تمامی نکاتی که لازم است که در خصوص خرید بلیط قطار و همچنین سفر با قطار بدانید اشاره کردیم، در صورتی که نکات جالبتری در خصوص تکمیل این مطلب مد نظر دارید با ما و دیگر مخاطبان الی گشت در میان بگذارید. پیشاپیش از حس تعامل شما با خودمان سپاسگذاریم.

منبع: roughguides.com

آشنایی با قطار ۴ ستاره سیمرغ برای راحتی زائرین مشهد
آشنایی با قطار ۴ ستاره سیمرغ برای راحتی زائرین مشهد
قطار ارزان تهران استانبول با کروز دریاچه وان!
قطار ارزان تهران استانبول با کروز دریاچه وان!
رویای صادقه ریل و قطار
رویای صادقه ریل و قطار
سفر با قطار بهتر است یا اتوبوس؟
سفر با قطار بهتر است یا اتوبوس؟