بلیط هواپیما

سه روز در باتومی، بهشت گرجستان

از مناطق زیبای گرجستان که هر سال گردشگران بسیاری را به خود می‌خواند، باتومی می‌باشد. این شهر حتی بدون در نظر گرفتن ساحل دریای سیاه هم جاذبه‌ های بسیاری در خود دارد. شهری که در کنار طبیعت بی ‌نظیر،  نقاط تاریخی و فرهنگی بسیاری هم برای بازدید دارد و هر سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند. برای گردش در باتومی باید مانند مردم شهر سرشار از شور و اشتیاق باشید تا بتوانید از سفرتان به بهترین شکل استفاده کنید. ما در این مطلب یک برنامه سه روزه برای گشت و گذار در شهر برایتان در نظر گرفته ایم که شاید بد نباشد قبل از سفر به این سرزمین، آن را مطالعه نمایید. با الی گشت همراه باشید. برای انتخاب محل اقامتتان در شهر به صفحه رزرو هتل باتومی بروید.

روز اول ؛ سفر به عمق تاریخ

تاریخ شهر

باتومی بیش از آنکه یک شهر مدرن باشد، یک شهر تاریخی است. پس در روز اول اقامت تان در این شهر، بازدید از مراکز تاریخی را برای پی بردن به اصالت فرهنگی شهر جدی بگیرید.

بخش قدیمی شهر

باتومی از  شهرهای کهن گشور گرجستان است که در قرن ۸ به وجود آمده است. اما قدمت بخش مرکزی آن یعنی باتوس به ۴ قرن پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. گذشته و تاریخ باتومی بر تنوع معماری آن سایه انداخته اما هنوز هم بخش تاریخی بین بندر و بلوار آن قابل دسترسی می باشد. نمای ساختمان‌ های بالکن ‌دار از ویژگی ‌های این منطقه است.

قلعه تاریخی

قلعه گونیو آپسرائوس(Gonio-Apsaros) در ۱۲ کیلومتری جنوب باتومی در قسمت چپ ساحل رودخانه پوروخی قرار گرفته است. این قلعه که در یکی از شهرک‌های باستانی گرجستان واقع ‌شده به دلیل موقعیت استراتژیکش در طول تاریخ، مورد استفاده اقوام مختلفی بوده است. قلعه به ترتیب دارای چندین لایه است؛ لایه رومی که به ۳ تا ۴ قرن پیش از میلاد بر می‌گردد، لایه بیزانس و لایه عثمانی. به گفته برخی منابع، ماتیاس یکی از ۱۲ شاگرد عیسی مسیح(ع)، در این مکان به خاک سپرده شده است. یک موزه نیز در داخل قلعه وجود دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

بلوار باتومی

بلوار باتومی ۷ کیلومتر از ساحل شهر را به خود اختصاص داده و در سال ۱۸۸۱ توسط پروسیان؛ باغبان معروف و رسلر؛ معمار شهیر بنا شده است. دو سال پس از آغاز پروژه، رسلر درگذشت و آلفونس مایکل، یک معمار فرانسوی، ساخت بلوار را به اتمام رساند. به تازگی یک معمار اسپانیایی طراحی و ساخت بخش مدرن بلوار را بر عهده گرفته است. سعی کنید قدم زدن در این بلوار در برنامه روز اول سفرتان بگنجانید.

یلوارهای باتومی

روز دوم؛ جاذبه‌ های مدرن

میدان پیازا

پیازا از میدان ‌های زیبای گرجستان است که هتل ‌ها، کافه‌ها و رستوران ‌های معروف شهر را در خود جای داده است. این میدان در چند سال اخیر، به مکان محبوبی برای سرگرمی در باتومی تبدیل شده است و به تازگی رویدادهای فرهنگی بسیاری در آن برگزار می‌شود.

دلفیناریوم

دلفیناریوم در پارک ۶ مه ۶thof May Park  قرار دارد و از  جاذبه ‌های محبوب باتومی به شمار می‌رود. پارک ۶ مه یکی از پارک ‌های قدیمی گرجستان است که در سال ۱۸۸۱ تاسیس شده و علاوه بر نمایش جالب رقص دلفین ‌ها، یک باغ وحش و مرکز تفریحی برای کودکان را نیز در خود جای داده است.

تله‌کابین

تله‌کابین باتومی مسیر ۲ کیلومتری اسکله باتومی را به مرکز تفریحات آرجو در کوه آنوری متصل می‌کند. این مسیر که در مرتفع ‌ترین حالت ۲۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد چشم ‌اندازی تماشایی از شهر، دریای سیاه و کوه‌های پیرامون را در برابر دیدگان گردشگران قرار می‌دهد. ایستگاه مرکز تفریحی، امکانات گردشی مانند رستوران، مغازه ‌های خرده فروشی، کافه و تراس پشت بام را برای‌تان فراهم می‌کند.

باتومی

روز سوم؛ طبیعت گردی

آبشارگردی

آبشار ماخونتستی در نزدیکی شهر کدا و ۳۳۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. در نزدیکی آبشار، چند مرکز گردشی هم برای گردشگران در نظر گرفته شده است. بازدید از آبشار می‌تواند از خاطرات ماجراجویانه سفرتان باشد. آبشار ۵۰ متر ارتفاع دارد و چشم انداز زیبایی از دریا و ساحل را پیش‌روی‌تان قرار خواهد داد.

سواحل رویایی

آجارستان مکان سواحل زیبایی است که همه شان دیدنی هستند. در باتومی به هر ساحلی که پای بگذارید تمامی امکانات رفاهی از پیش برای‌تان تدارک دیده شده و با خیال راحت می‌توانید از هوای دلپذیر و چشم ‌اندازهای زیبا لذت ببرید. در بین ساحل‌های باتومی کواریاتی(Kvariati)، سارپی(Sarpi) و گونیو(Gonio) شهرت و محبوبیت بیشتری دارند.

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی یکی از باغ‌های گسترده گیاه‌ شناسی دنیاست که توسط گیاه شناس برجسته؛ آندری کراستوف در سال ۱۹۱۲ بنیان شده است. این باغ ۱۱۱ هکتار وسعت داشته و شامل نه منطقه گیاهی از جمله شرق آسیا، هیمالیا، شمال آمریکا، نیوزلند، آمریکا، استرالیا جنوبی، مدیترانه، مکزیک و قفقاز می باشد.

باغ گیاه شناسی باتومی
پیاده روی در بلوار باتومی
پیاده روی در بلوار باتومی
همه چیز درباره ی سیستم پیچیده ی ساعت نجومی در باتومی!
همه چیز درباره ی سیستم پیچیده ی ساعت نجومی در باتومی!
لذت شام در فضای متفاوت رستوران های باتومی
لذت شام در فضای متفاوت رستوران های باتومی
شهر باتومی
شهر باتومی