بلیط هواپیما

چطور برای سفر به سوانتی و مستیا در گرجستان برنامه ریزی کنیم؟

برنامه سفر به سوانتی و مستیا گرجستان | Svaneti

منطقه سوانتی در سال های اخیر به یکی از پر طرفدارترین شهرهای گرجستان برای سفر تبدیل شده است. هر چند در سال های قبل، سفر به سوانتی و مستیا به دلیل وجود جاده ها و خیابان های خاکی و گلی اش چندان خواهان نداشت و البته ناشناخته بود. با این وجود، در سال های بعد از ۲۰۰۳، دولت گرجستان توجهی ویژه به این منطقه داشت و شروع به پاکسازی و سرمایه گذاری در این منطقه نمود. به همین خاطر اگر می خواهید به روز سفر کنید و هنوز از مناطقی که خیلی ماهیت اصیل خود را از دست نداده اند، بازدید می کنید مجله الی گشت به شما برنامه سفر به سوانتی و مستیا را پیشنهاد می دهد. منطقه سوانتی و شهر مستیا چه جاذبه هایی دارد که اینقدر دیدن آن را به شما در تور گرجستان توصیه می کنیم؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

سفر به سوانتی و مستیا

چرا شهر مستیا؟ | Mestia

مطالب مرتبط:
چطور برای سفر ۳ روزه به باتومی برنامه ریزی کنیم؟
بهترین شهرهای گرجستان برای اسکی و ورزش های زمستانی
آشنایی با قوانین دیپورت کشور گرجستان

بیشتر گردشگرانی که در به تفلیس و گرجستان سفر می کنند، می توانند برای گردش های یک تا دو روزه برای دیدن شهرها و جاذبه های اطراف تفلیس راهی شوند. اگر شما هم جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که به این کشور می روید، تنها به پایتخت این کشور بسنده نکنید و به دین شهرهای دیگری همچون زوگدیدی، تلاوی، سیغناغی و بسیاری دیگر بروید. یکی از مناطق معروف برای ورزش های زمستانی همانند اسکی و البته تفریحات کوهپایه ای تابستانی منطقه سوانتی در گرجستان است. مستیا را به نوعی می توان پایتخت منطقه سوانتی دانست. همه چیزدر این شهر شروع  می شود و در نهایت تمام جاذبه ها به این نطه ختم می شود. شهر مستیا گرجستان در ارتفاع ۱٫۴۷۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و  این یک پایگاه عالی برای پیاده روی و کوهپیمایی است.

خیابان اصلی و میدان اصلی مستیا ممکن است شما را به یاد یک میدان قفقازی در سوئیس بیندازد. در حالی که تنها چند قدم که از این خیابان و میدان اصلی مستیا دور شوید، ناگهان خود را در وسط خیابان ها و کوچه های گلی و خاکی خواهید یافت که پر از خوک های سرگردان و گله های حیوانات اهلی است. بسیاری از کودکان خوشحال و خندان گورجی را خواهید دید که در این خیابان ها و کوچه ها در حال بازی اند و خوشبختانه هنوز این محیط به وسیله حجم زیاد توریست ها خراب نشده است. با سفر به سوانتی و مستیا متوجه تقابل و البته همزیستی مدرنیته با سنت خواهید شد. بناهایی با نماها و معماری مدرن را خواهید دید که در کنار بناهایی با نماهای روستایی و سنتی ساخته شده اند.

سفر به سوانتی و مستیا-پل مدرن مستیا

روز اول – بازدید از یخچال های طبیعی

با سفر به سوانتی و مستیا وارد منطقه ای می شوید که به آن بهشت پیاده روی و کوهپیمایی لقب داده اند. در اینجا شما نه تنها وارد محیطی طبیعی با مناظری از دامنه های سر سبز تلفیق شده با کلبه های سنگی تک و توک در دامنه ها و حیوانات اهلی در حال چرا شده اید، بلکه می توانید به دیدن یخچال های طبیعی کوه های قفقاز نیز بروید. اگر در فصل تابستان وارد این منطقه شوید هم می توانید یخچال ها را دامنه های سرسبز ببینید! پس از سفر به سوانتی و مستیا و مشخص کردن محل اقامت خود پیشنهاد می دهیم که به دیدن یخچال طبیعی چالادی (Chaaladi glacier) بروید. تورهای پیاده روی و کوهپیمایی برای دیدن یخچال طبیعی چالادی از مشهورترین و پر طرفدارترین تورهای سفر به سوانتی و مستیا است. کوله پشتی خود را برای یک کوهپیمایی چند ساعته آماده کنید. لباس مناسب کوهپیمایی و مناسب فصل بپوشید و از کوره راه ها و پل های باریک این ناحیه به سمت بازدید از یخچال های طبیعی حرکت کنید. حتما از یک راهنمای محلی بخواهید تا با شما همراه شود و مسیر را مشخص نمایید. میان وعده و ناهاری با خود بردارید. پس از بازگشت از کوه، می توانید روبروی شعله های گرم هتل و اقامتگاه های کوهستانی این منطقه نشسته و خود را به یک نوشیدنی گرم مهمان کنید.

یخچال-های-طبیعی-مستیا

 روز دوم – تفریحات در اطراف مستیا

مستیا نقطه شروعی برای اکثر تورهایی است که در منطقه سوانتی برگزار می شوند. به راحتی در این شهر می توانید در میان طیف وسیعی از هتل ها، مهمانخانه ها و هاستل ها اتاق خود را رزرو کنید. مستیا پایگاه مناسبی برای شروع کاوش در منطقه است. همانطور که در روز اول سفر به سوانتی و مستیا به دیدن یخچال های طبیعی در پایین کوه اوشبا (Ushba) رفتید، در روز دوم مجموعه ای از فعالیت های تفریحی در این منطقه را انجام دهید. از مردم محلی می توانید اسب بگیرید و در دامنه های سر سبز منطقه در چمنزارهای دامنه آلپ اسب سواری کنید. علاوه بر این، یک پیست اسکی جدید و یک تله کابین جدید با طول۱۴۰۷ متر به شما امکان اسکی یا اسنوبرد را حتی در اوایل فصل تابستان می دهد.

سفر به سوانتی و مستیا-اسکی

در هنگام اسب سواری می توانید به دیدن جاذبه های تاریخی این ناحیه هم بروید. پس از آن به شما پیشنهاد می دهیم که برای صرف ناهار و دیدن منظره ای چشم نواز خود را به کوه زورولدی (Mount Zuruldi) برسانید. در بالاترین نقطه این کوه هتل و رستورانی قرار گرفته است که می توانید در آن عصرانه ای عالی سفارش دهید. نمایی از کوه تتنولدی را با رشته کوه های قفقاز در روبرویتان خواهید داشت. برای رفتن به این مکان باید ۸ کیلومتر از مستیا خارج شوید و مسیر یک و نیم کیلومتری باریکی را به بالای کوه پیش بگیرید.

سفر به سوانتی و مستیا-اسب سواری

روز سوم – بازدید از جاذبه های تاریخی

یکی از جذابیت های سفر به سوانتی و مستیا قلعه و جاذبه های تاریخی و قرون وسطایی آن است. گردشگران علاقه مند به تاریخ مذهبی نمونه های زیادی از نقاشی های دیواری، نقاشی های دیواری و آیکون از قرون وسطا در کلیساهای اطراف مستیا پیدا خواهند کرد. موزه تاریخ و قوم شناسی سوانتی یکی از مهمترین موزه هایی است که در گرجستان پیدا می شود. این موزه در سال ۱۹۳۶ بنا نهاده شده است که به برخی از اشیا تاریخی مهم، از این منطقه و بقیه کشور در آن نگهداری می شود.

در اینجا شما می توانید سلاح های قرون وسطی، اشیائی خاص و دست نوشته های منحصر به فرد، صنایع نقره، زیورآلات آهنی و مسی، جواهرات، منسوجات و صنایع دستی قوم نگاری که نشان دهنده داستان زندگی قوم سوان است را ببینید.

پس از به دیدن برج های دیده بانی و دفاعی شهر به نام برج های سوان بروید. این برج ها در میان خانه های روستایی و سنتی و در ارتفاعات قرار گرفته اند. شاید اگر به اوشگولی بروید بهتر بتوانید چنین عناصر دفاعی را مشاهده کنید.

جاذبه های مستیا
  • بازدید از دریاچه

از دیگر جاذبه هایی که حتما به شما توصیه می کنیم که در سفر به سوانتی و مستیا به دیدنش بروید، دریاچه های زیبای کوهستانی این منطقه است. برخی از زیباترین دریاچه های گرجستان در نزدیکی مستیا قرار گرفته اند. این دریاچه ها در دامنه کوه اوشبا (Mount Ushba) و در ارتفاع ۲۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته اند. نمایی که از کنار این دریاچه ها پیش روی شما قرار می گیرد بسیار چشم نواز است. در ضمن این منطقه هنوز مملو از گردشگران نشده است. شما و گروه کوچکتان به راحتی می توانید از مسیرهای مشخص شده ای که شما را به سمت دریاچه ها هدایت می کنند، در این طبیعت کوهپیمایی کنید. در نظر بگیرید که زمان رفت و برگشت به این دریاچه حدود ۴ ساعت طول می کشد.

دریاچه-های-مستیا

دسترسی به سوانتی و مستیا

مستیا در ۴۵۶ کیلومتری از پایتخت گرجستان، تفلیس و در حدود ۱۲۸ کیلومتری شمال شرق منطقه زوگدیدی قرار گرفته است. از لحاظ تاریخی و قوم نگاری، سوانتی و مستیا همواره به عنوان جامعه اصلی زمو Zemo یا استان اوهایو سونتی در نظر گرفته شده است. این ناحیه قبلا به عنوان ستی Seti شناخته شده بود. جمعیت بیشتر سوانس، از گروه های نژادی خاص گرجی تشکیل شده است. با وجود اندازه کوچک آن، این شهر قرن ها مرکز مهم فرهنگی گرجستان بود و شامل تعدادی از آثار قرون وسطایی مانند کلیساها و قلعه ها است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

برای رسیدن به این منطقه و شهر می توانید به راحتی از فرودگاه تفلیس برای مستیا بلیط هواپیمای خود را خریداری نمایید. شرکت ایرلاین پگاسوس چنین بلیطی را می فروشند. فرودگاه مستیا در فاصله ۲٫۵ کیلومتری و در شرق مستیا قرار گرفته است. تاکسی های فرودگاه با مبلغ ۱۰ لاری می گیرند.

فرودگاه مستیا

اگر بخواهید زمینی به این منطقه بروید، بهتر است که ابتدا به زوگدیدی رفته و از آنجا سوار ماشین شوید. این مسیر ۶ ساع زمان می برد. البته در بیرون ایستگاه قطار تفلیس نیز، ون ها و ماشین های مختلفی برای سفر به سوانتی و مستیا هر روزه حرکت می کنند. در مستیا نیز اگر می خواهید به دیدن جاذبه های اطراف و روستاهای اطراف بروید، بهتر است که تاکسی بگیرید.

در صورت سفر به گرجستان می توانید بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را از سایت یا اپلیکیشن الی گشت خریداری کنید.

منبع: nina-travels.com

موزه فضای باز هلند، موزه ای که شبیه پارک است
موزه فضای باز هلند، موزه ای که شبیه پارک است
خیابان پسیج دِ گراسیا، معروف ترین خیابان در بارسلون
خیابان پسیج دِ گراسیا، معروف ترین خیابان در بارسلون
پارک ملی آبیسکو در سوئد، جایی عالی برای تماشای شفق قطبی
پارک ملی آبیسکو در سوئد، جایی عالی برای تماشای شفق قطبی
تاریخچه لِگو، محبوب ترین اسباب بازی جهان!
تاریخچه لِگو، محبوب ترین اسباب بازی جهان!