کاتماندو گردی: اینجاها را ببینید

 سفر به کاتماندو

شهر کاتماندو در نپال را بسیاری دروازه ی ورودی به کوه پر ابهت و بلند اورست می دانند و متاسفانه بسیاری از گردشگران خیلی سرسری از این شهر دیدن می کنند و آنقدر که باید توجهی به فرهنگ شیرین و غنی این شهر نمی کنند. بر خلاف شلوغ  پلوغی و بی نظمی هایی که در این شهر دیده می شود، اگر خوب نگاه کنید می توانید شهری بی نظیر با فرهنگ و مردمانی خاص و منحصر بفرد ببینید. پیشنهاد می کنیم حتما سفر به کاتماندو را در فهرست سفرهایتان قرار دهید. از کجا باید شروع کنید؟ این راهنما را از الی گشت بخوانید:

سفر به کاتماندو
مطالب مرتبط:
سفر یک هفته ای به نپال و نتیجه اش!
مسیر بهشتی کوه آناپورنا در نپال (عکس)

اگر نمی دانید در سفر به نپال باید گشت و گذارتان را از چه جایی شروع کنید، پیشنهاد می کنیم به قلب این شهر و خیابان Thamel بروید، منطقه ای شلوغ و پر هیاهو که هم مورد علاقه ی توریست هاست و هم با توریست های فراوان اشغال شده است! البته رستوران های و مغازه هایی که در این خیابان وجود دارد هم مثال زدنی است. این خیابان واقعا شلوغ است و هیچ وقت صداهایی که در آن وجود دارد قطع نمی شود، صدای مردمانی که از شما دعوت می کنند تا سری به مغازه هایشان بزنید و از آن ها دیدن کنید. شاید اول برایتان راه رفتن در بین این همه شلوغی و این سر و صداها کلافه کننده باشد اما وقتی که به یکی از کافه های آن بروید و برای صرف قهوه بنشینید به این صداها عادت می کنید. علاوه بر همه ی این ها شاید بهترین جای کاتماندو برای خرید سوغاتی را بتوان این خیابان دانست، جایی که می توانید در کوچه پس کوچه هایش قدم بزنید و نه تنها شیوه ی زندگی نپالی ها را از نزدیک ببینید، بلکه بیشتر و بهتر در مود فرهنگشان یاد بگیرید.

خانه های کاتماندو
خیابان Thamel

در جریان سفر به کاتماندو و بازدید از این شهر تاریخی حتما باید علاوه بر تفریحات هیجانی ای که در ادامه گفته می شود از بخش تاریخی آن هم دیدن کنید. از آن جاییکه ۷ مورد از جاذبه های میراث جهانی یونسکو در این شهر قرار دارد پس به راحتی می توان فهمید که از نظر تاریخی هیچ کمبودی ندارد. یکی از این جاها میدان دوربار است (Durbar Square) که قدم زدن در آن این حس را می دهد که دارید در یک کتاب تاریخی قدم می زنید ترکیبی از انواع فرهنگ ها را می توان حتی در خانه هایی که در این میدان قرار دارد هم دید. در واقع در این میدان سادهو ها را می توان دید که از آنان به عنوان عابدهای تارک دنیا هم یاد یم شود، میدانی که پر از سازه های تاریخی و بقایای به جا مانده از کاخ سلطنتی است.

متایفانه رد زلزله یا که در سال ۲۰۱۵ در نپال اتفاق افتاد ساختمان های تاریخی و دیدنی این شهر آسیب زیادی و دیدنید و بساری از آن ها هم با خاک یکسان شدند و جز خرابه ای از آن ها باقی نماند اما بخش اعطم آن نها نرمت و بازسازی شد که هنوز هم ارزش دیدن دارد.

میدان دوربار

بعد از یک گشت و گذار در خیابان شلوغ Thermal  و میدان دوبار و خوردن یک غذای عالی و خرید خوب احتمالا از این هیاهو خسته می شوید و شاید دوست داشته باشید کمی آرامش بگیرید. اگر احساس کلافگی کردید و احساس کردید شلوغی های خیابان کاتماندو بیش از حد شده است، سری به صومعه ی کوپان بزنید (Kopan Monastery) جایی که عابدان و زاهدانی که سعی کرده اند خود را از این دنیای مادی دور کنند و به معنویات بپردازند به آن جا می روند.

به اورست بروید!

اگر استطاعت مالی دارید و از طرفی علاقه هم دارید پیشنهاد می کنیم سوار هلیکوپتر شوید و از فراز ابرها اورست را ببینید. این کار به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید بلندترین قله ی دنیا را از نزدیک ببینید. البته همان طور که گفته شد باید پول به اندازه ی کافی برای این کار کنار بگذارید چون یکی از تفریحات کاتماندو از نوع گرانش! محسوب می  شود.

از دیگر کارهای هیجان انگیزی که در سفر به کاتماندو باید انجام دهید، رفتینگ در رودخانه ی معروف تریشولی است. البته اگر هیجان دوست داشته باشید و از ریسک کردن هم نترسید، در غیر این صورت این کار را پیشنهاد نمی کنیم. البته همیشه کاتماندو و به طور کلی کشور نپال را با مسیرهای طبیعت گردی اش شناخته اند، با این حال، رفتینگ یکی از فعالیت های هیجان انگیز  و ماجراجویانه ای است که در کاتماندو می توانید داشته باشید. برای این کار باید یک روز کنار بگذارید، رفتینگ در رودخانه ی تریشویلی هم فال است و هم تماشا، هم انرژی تان را کامل تخلیه می کند و هم در همین حین می توانید از مناظر اطراف رودخانه لذت ببرید.

در طول ماه های پر بارندگی سال، مقدار و شدت امواج پر جوش و خروش این رودخانه بیشتر و بیشتر می شود و دوست داران رفتینگ از سراسر جهان خودشان را به این رودخانه می رسانند. آب این رودخانه به شدت سرد اما خیلی گواراست و به احتمال خیلی زیاد در طول رفتینگ در آن چندین و چند بار از قایق بیرون می افتید اما خونسردی تان را حفظ کنید! قبل از رفتینگ در رودخانه ی تریشولی تمام آموزش های لازم به شما داده می شود  یاد می گیرید که در مواقع خطر چه کنید و چطور گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید.

رفتینگ در رودخانه تریشولی

در آخر هم اینکه همه ی ما می دانیم که شهر کاتماندو جدای از غنای تاریخی و فرهنگی اش، به مسیرهای طبیعت گردی فراوانش شهره است که دیدن این مسیرها و قدم گذاشتن در آن ها همراه با یک راهنمای باتجربه به شدت پیشنهاد می شود. آن ها نه تنها مسیر را کاملا بلدند بلکه می دانند که چطور باید همه چیز را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

اگر چه شاید از نطر خیلی ها کاتماندو یک شهر شلوغ مثل صدا و هزاران شهر دیگر باشد اما واقعیت این است که اگر سفر به کاتماندو کنید، کمی زمان بگذارید و آن را بگردید الماس های پنهانی در این شهر پیدا خواهید کرد و مردمانی که هیچ وقت لبخند و مهربانی از روی صورت هایشان محو نمی شود.

منبع: tripsavvy.com

گردش در منطقه سلطان احمد استانبول
گردش در منطقه سلطان احمد استانبول
نوشیدنی های دلچسب تایلند
نوشیدنی های دلچسب تایلند
این مناطق ناشناخته در چین حیرت زده تان می کنند
این مناطق ناشناخته در چین حیرت زده تان می کنند
جاذبه های دیدنی تایلند (بخش دوم)
جاذبه های دیدنی تایلند (بخش دوم)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code