بالاخره سفر مجازی به هر نقطه ای که می خواهید فراهم شد!

با تکنولوژی هولوپورتیشن به منظور سفر مجازی بیشتر آشنا شویم

با توجه به این که ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم امکان این وجود دارد شما چند دقیقه بعد از خواندن این متن در وبلاگ الی گشت به کشور آلمان سفر کنید. این جمله نباید برایتان عجیب باشد زیرا امکان آن فراهم شده است. اسم این تکنولوژی هم اکنون هولوپورتیشن بوده که با استفاده از آن می توانید سفر مجازی داشته باشید. شاید حتی تا چند وقت دیگر شما برای انجام کارهای خود نیاز به هیچ فعالیتی نداشته باشید با ما در این گزارش همراه باشید، تا درباره سفر مجازی که این روزها درباره اش در جوامع عملی صحبت می شود، بیشتر آشنا شویم.

هولوپورتیشن
مطالب مرتبط:
دستاوردهای کاربردی تکنولوژی در سفر
تکنولوژی در سفر همراه با گجت های مسافرتی

کمپانی بزرگ ماکروسایت قصد دارد تا با ارائه تکنولوژی جدید هولوپورت کاربران هولولنز خود را به هر نطقه ای از دنیا که دوست دارند ببرد. کاربرانی که با دوستان و آشنایان خود در مسافت های دور صحبت می کنند امکان این را خواهند داشت که آنها را از نزدیک ببینند  با استفاده از این تکنیک، با فرد مورد نظرشان رو در رو به صورت مجازی ملاقات کنند و مکالمه ی گرم و دوستانه ای داشته باشند.

سفر مجازی در با تکنولوژی

این تکنولوژی جذاب و نوین حاصل کار و تلاش  گروه تعاملی تکنولوژی های سه بعدیِ تحقیقاتی کمپانی مایکروسافت است. جالب است بدانید که یکی از مدیران تحقیقاتی مایکروسافت فردی ایرانی بوده و نام اون شهرام ایزدی است. آنان به تازگی فیلمی را از خود در سایت یوتیوب منتشر کرده اند که در آن فیلم دو فرد در دو اتاق متفاوت قرار دارند، اما می توانند با یکدیگر تعامل داشته و همدیگر را در فضای داخلی اتاق های جداگانه مشاهده کنند. این سیستم با ترسیم نقشه حرکتیِ فرد و ارسال آن ها به صورت تصاویر سه بعدی به فردی که از هولولنز استفاده می کند، عمل می کند و بدین ترتیب دو نفری که از این تکنولوژی استفاده می کنند می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

سفر مجازی

تکنولوژی هولولنز چیست؟

تکنولوژی هولولنز در اصل یک کامپیوتر هولوگرافی درون ساخت در هدست است که به شما این اجازه را می دهد تا در درون اتاق و محل کارتان بنشنید، هولگرام ها را ببینید و با آن تعامل داشته باشید. کمپانی مایکروسافت این هدست را بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر ساخته است. به طوری که به عملکرد آن کاملا مستقل و متکی بر خودش است برای ساخت هولولنز درون آن لنزهایی با کیفیت و فناوری های صدای فضایی استفاده شده است، تا کاربران بتوانند یک تجربه ی هولوگرافی همه جانبه و تعاملی داشته باشند. تکنولوژی هولولنز شما را قادر می سازد با پروژه های کاری همچون مونتاژ مدلهای سه بعدی ،انجام بازی و چت ویدئویی با نسخه ی هولوگرامی اسکایپ و حتی چت زنده تعامل داشته باشید . همچنین مایکروسافت ادعا میکند که هولولنز توانایی ایجاد اشیای سه بعدی از مونتاژ تا انتخاب رنگ های مختلف را دارد.یکی از کاربردهای جالب این تکنولوژی،  برای سازمان ناسا، پتانسیل کنترل کاوشگر Curiosity روی مریخ از طریق هولولنز است. در کنفرانسی که برای توسعه دهنده گان تکنولوژی برگزار شد، کاربردهایی بسیاری از هولولنز نام برده شد. یکی از آنها به کار بردن این تکنیک در فناوری هولوپروتیشن است. که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

تکنولوژی هولولنز

هولوپورتیشن چگونه کار می کند؟

عملکرد تکنولوژی سفر مجازی به این صورت است که، تصویر کاربر با استفاده از دوربین‌هایی که در اطراف اتاق قرار می گیرند به صورت سه ‌بعدی ذخیره می شود و پس از ترکیب تصاویر، عملیات فشرده‌سازی و انتقال برای شخصی که قادر خواهد بود او را مشاهده کند، صدای او را بشنود و یا با او تعامل داشته باشد انجام می‌شود، به‌نحوی که انگار او در همان محل حضور دارد. امکان قدم زدن و نشستن روبرو و یا در کنار همدیگر هم در این تکنولوژی فراهم شده است. حتی امکان اجرای مجدد تعامل‌های پیشین نیز وجود دارد تا به‌نوعی پا به حافظه یا خاطره ‌ای زنده بگذارید و محتویات را به‌ منظور استفاده آسان‌تر به ابعاد مینیاتوری تبدیل کنید. شهرام ایزدی همچنین به این نکته هم اشاره کرده که فناوری هولوپورتیشن ممکن است نسل جدیدی برای تعاملات انجام شده برپایه اسکایپ با طرف مقابل گفتگو ایجاد نماید.

تکنولوژی

قابل توجه است بدانید که تکنولوژی هولوپورتیشن هنوز در حال تکامل است و برخی از ویژگی های مد نظر محققان مایکروسافت هنوز عملی نشده است. به طور مثال کابران نمی توانند در حین ملاقات خود نمی توانند تماس فیزیکی داشته باشند. مشکل دیگری که وجود دارد نحوه دید افراد در حین مکالمه است؛ کاربرانی که با استفاده از هولوپورتیشن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، فرد مورد نظرشان را در یک چهارچوب مستطیل شکل می بینند. این به معنای آن است که افراد هنگام مکالمه با این تکنولوژی به نظر می رسد که در هوا شناور هستند.

سفر مجازی

رئیس پروژه هولولنز مایکروسافت، الکس کیپمن در ماه گذشته سخنرانی را در کنفرانس TED که در شهر ونکوور برگزار می شود انجام داد او در این همایش که شرکت های فن آوری دیگری هم حضور داشتند درباره قابلیت های تکنولوژی هولوپورتیشن صحبت کرد و آنها را به نمایش گذاشت. در این کنفرانس یکی از دانشمندان سازمان ناسا به نام جف نوریس به صورت دیجیتالی و با استفاده از همین تکنولوژی بر روی استیج آمد و هر دوی آن ها درباره پتانسیل و قابلیت های هولولنز به عنوان ابزاری برای استفاده در علم و دانش به بحث پرداختند.

از دیگر مزایای این سیستم هوشمند این است که با استفاده از آن کاربران قادر خواهند بود که تمام افرادی که اتاق حضور دارند و همچنین افراد دیگری که به صورت دیجیتالی و با استفاده از تکنیک هولوپورتیشن در اتاق حضور دارند را ببینند، و همزمان با یکدیگر تعامل داشته باشند. قابلیت این تکنولوژی در جلسات تجاری بسیار بالا است و افراد می توانند با استفاده از آن در هر نقطه ی دنیا به کسی و کار خود بپردازند. همچنین در عرصه پزشکی هم و تحصیلی هم می تواند کاربردهای بسزایی داشته باشد به طوری که استادان در هر نقطه ی دنیا می توانند سفر کلاس حضور پیدا کنند و یا پزشک های هم به همین صورت می توانند حضور خود در اکثر ملاقات ها و جریان شغلی خود پر رنگ کنند.

نکته مهم: تکنولوژی سفر مجازی هنوز به تولید انبوه نرسیده و قیمت پیشنهادی آن حدود ۳۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است.

منبع:  microsoft.com

با این اپلیکیشن ساعت خواب بدنتان را تنظیم کنید!
فرودگاهی فراتر از تصور بنام چانگی; سنگاپور
با استفاده از این نرم افزار گوشی خود را تبدیل به بی‌سیم کنید
۷ اپلیکیشن که در سفر به لندن لازم تان می شود

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code