بلیط هواپیما

قلعه ای با نمادهای عجیب در بوداپست

سنگر ماهیگیر در بوداپست

اگر قصد سفر به اروپا را دارید و نمیدانید کدام یکی از کشورهای این قاره را انتخاب کنید. به پیشنهاد ما می توانید بوداپست در کشور مجارستان در لیست خود قرار دهید. جاذبه های گردشگری در شهر بوداپست که پایتخت کشور مجارستان می باشد بسیار زیاد یکی از این مکان ها که سالانه سیل عظیمی از گردشگران به سمت خود جذب میکند سنگر ماهیگیر است. این جاذبه دیدنی (سنگر ماهیگیر) به خاطر نمادهای شگفت انگیزی که دارد از شهرت بالایی در این شهر برخوردار است. الی گشت را در ادامه همراهی کنید تا بیشتر با این قلعه فانتزی آشنا شویم.

سنگر ماهیگیر بوداپست
مطالب مرتبط:
در بوداپست چه غذاهایی بخوریم؟
سوغاتی های معروف بوداپست

بوداپست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور میباشد. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی،سیاسی و صنعتی مجارستان است. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند. جمعیت بوداپست در سال ۲۰۱۱ برابر با ۱٬۷۲۱٬۵۵۶ نفر بوده است.

بوداپست

در مجارستان تپه سرمایه قلعه بوداپست، یک شهر با سبک رومی میباشد که شکل منحصر به فردی را برای خود ساخته است. سنگر ماهیگیر به سبک نئو رمانسک و در انتهای قرن ۱۹ ، یعنی دورانی که طراحی شهری مجدد بوداپست بود ساخته شد. بسیاری از نقاط معروف شهر مانند میدان قهرمانان و قلعه وایداهونیاد در همین دوران و به مناسبت تولد هزارمین سالگرد دولت مجارستان پی ریزی شد. این مکان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر به شمار میرود و بیشتر شبیه به یک تراس مخصوص تماشای شهر عمل می‌کند. این باستیون در محوطه سابق یک باروی قدیمی در قرون وسطی ساخته شد و صنف ماهیگیرانی که در نزدیک همان منطقه زندگی می‌کردند نیز از آن حفاظت هم میکردند. ساخت این دژ از سال ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۲ به طول انجامید. نام این دژ هم برگرفته از صنف ماهیگیرانی است که ابتدا به دفاع از رودخانه ی قرون وسطایی بودا می پرداختند.

سنگر ماهیگیر در بوداپست

معماری این قطعه ی زیبا ( سنگر ماهیگیر ) توسط فردی به نام فریگس شولک انجام شد. این بنا که به سبک معماری های مستحکم قرون وسطا طراحی شده است و ترکیبی از سبک های معماری نئو گوتیک و نتو رمانسک میباشد. در این سنگر ۷ برج دیده میشود که هر کدام نمادی از هفت طایفه مجار هستند. که ساکن این مکان در سال ۸۹۶ شدند. شباهت این بنا به ساختمان های داستان های افسانه ای سیندرلا و زیبای خفته کم نمیباشد. به همین به بنا لقب ساختمان تخیلی و افسانه ای هم داده میشود. یک پلکان دوتایی زیبا با طرح‌هایی از نقش برجسته نشان سلطنتی و الگوهای متنوع، باستیون را به خیابان‌های پایینی پیوند می‌دهد. سنگر ماهیگیر درست در پشت کلیسای ” ماتیاس ”  (Matthias) در منطقه قلعه قرار دارد.

سنگر ماهیگیر

در طبقات بالایی ساختمان شما میتوانید نمای زیبایی از رودخانه “دانوب” و “پِست” را تماشا کنید. همچنین جزیره «مارگارت» و ساختمان‌های بلندی چون کلیسای “سنت استفان”، پارلمان، آکادمی علوم، کاخ “گرشام”  (Gresham) ، پل مارگارت و پل زنجیری معروف را نیز خواهید دید. ورود در بسیاری از راهروهای مسقف و بالکون های این ساختمان رایگان بوده و می‌توانید بهترین عکس‌های خود را از  شهر بوداپست در آنجا بگیرید. شب‌ها ساختمان با سیلی از نورهای ویژه، بسیار زیباتر و دیدنی‌تر هم می‌شود. این محوطه شاید به لحاظ تاریخی خیلی ارزش ویژه‌ای نداشته باشد، اما آن را جزو زیباترین میراث جهانی یونسکو در مجارستان نام برده‌اند. این زیبایی شما را متوجه علت نام‌گذاری بوداپست به عنوان «مروارید دانوب» خواهد کرد. بین کلیسای ماتیاس و باستیون ماهیگیر تندیسی از اولین پادشاه مجارستان، یعنی استفان مقدس وجود دارد. در این مجسمه وی را سوار بر اسبی قرار گرفته بر روی یک پایه ستون تزئین شده با نقش برجسته نشان داده‌اند.

جذابیت های بوداپست

دیگر جاذبه های گردشگری که نزدیک سنگر ماهیگیر است:

  • کلیسای ماتیاس
  • کاخ سلطنتی قلعه بودا
  • موزه تاریخ بوداپست و باغ‌های قلعه
  • کافه‌ “روس ورم”(Ruszwurm) یک شیرینی پزی و کافه قرن هجدهمی تاریخی

کلیسای ماتیاس  MATTHIAS CHURCH

یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی شهر بوداپست، کلیسای باشکوه و دیدنی ماتیاس است که موزاییک های نقش دار و رنگارنگ آن، نشان دهنده ی زیبایی های فوق العاده کلیسا هستند. یکی از مهم ترین کلیساهای بوداپست، کلیسای ماتیاس است که برای مدتی طولانی کلیسای تاجگذاری در مجارستان بوده و کلیسای اولیه در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد و ظاهر فعلی کلیسا، ناشی از ترمیمات انجام شده در قرن نوزدهم میلادی است. کلیسای ماتیاس، دومین کلیسای قرون وسطی بودا و همچنین هفتمین کلیسای بزرگ قرون وسطی در مجارستان است.

کلیسای ماتیاس در بوداپست

موزه تاریخی بوداپست

این موزه در بخش جنوبی کاخ قرار دارد که پیشینه و تاریخ شهر را از زمان رهایی از ترکهای عثمانی از سال ۱۶۸۶ تا امروز به نمایش گذاشته است. این موزه با دیرینه ای بالغ بر هزار سال بر پایه پژوهش باستان شناسی در سنت مایکل کلیسای جامع و تاریخچه ترانسیلوانیا و بازسازی کلیسای سنت مایکل و کاخ پستانداران عالی در Gyulafehérvár و خاطرات از اسارت شوروی سابق از دکتر لازلو Gyermek پایه گذاری شده است.

پل زنجیری

یکی دیگر جاذبه های دیدنی بوداپست پل زنجیری است که دارای معماری خاصی می باشد. رودخانه دانوب اصلی‌ترین بخش بوداپست است؛ رودخانه‌ای که شهر را به دو قسمت بودا و پست تقسیم می‌کند؛ دو قسمتی که هرکدام زیبایی‌های خودشان را دارند و جاذبه‌های خاص بوداپست را می‌سازند. رودخانه دانوب، پل‌های زیادی هم دارد که بودا را به پست وصل می‌کند؛ هرکدام از این پل‌ها معماری ویژه‌ی خودشان را دارند اما اگر فرصت نمی‌کنید که همه‌ی پل‌های دانوب را بگردید، می‌توانید پل زنجیر که قدیمی‌ترین پل دانوب است را ببینید و حس معلق بودن روی آب‌ها را تجربه کنید. ضمنا می‌توانید با اتوبوس دریایی یا تورهای دانوب‌گردی بیشتر با زیر و بم دانوب آشنا شوید؛ اما حتی اگر فرصت همه‌شان را نداشتید، قدم زدن کنار آن، خصوصا در شب، را حتما امتحان کنید و از دیدن منظره‌ی زیبایش لذت ببرید.

پل زنجیری در بوداپست

اطلاعاتی مختصر برای سفر به بوداپست

آب و هوا
تابستان های بارانی و زمستان های سرد و برفی از ویژگی های آب و هوایی این کشور است. متوسط دمای سالیانه ۹٫۷ سانتی گراد است. بیشترین دمای تابستان ۲۳ تا ۲۸ درجه و کمترین دمای زمستان منفی ۳ تا منفی ۷ درجه سانتی گراد است.
بهترین زمان سفر
بهترین زمان برای سفر به این کشور تابستان است هر چند که در این فصل باران های ناگهانی زیادی می بارد.

اگر میخواهید بیشتر درباره ی این کشور اروپایی بدانید به راهنمای سفر به مجارستان الی گشت مراجعه کنید.

کلیسای ماتیاس، قدیمی ترین کلیسای بوداپست
کلیسای ماتیاس، قدیمی ترین کلیسای بوداپست
سوغاتی های معروف بوداپست
سوغاتی های معروف بوداپست
معرفی هتل ۴ ستاره ماریوت در بوداپست
معرفی هتل ۴ ستاره ماریوت در بوداپست
آشنایی با جاذبه های گردشگری بوداپست، پایتخت زیبای مجارستان
آشنایی با جاذبه های گردشگری بوداپست، پایتخت زیبای مجارستان