باور می کنید که این موزاییک ها طبیعی هستند؟!

سنگفرش موزاییکی تاسمان در استرالیا | Tessellated Pavement

همیشه وقتی سنگ فرش و موزاییک های مختلف را می بینیم، هندسه و نظم آن ها اولین چیزی است که به چشم می خورد. اما آیا تا به حال به ذهنتان رسیده که شاید ایده کاشی، موزاییک یا سنگ فرش از یک پدیده طبیعی گرفته شده باشد. در دنیا پدیده های مختلفی وجود دارند که سنگ ها به طور منظم در کنار هم چیده شده و منظره بسیار زیبایی را به نمایش می گذارند. در مجله الی گشت قبلا در مورد برخی از این جاذبه ها نظیر جاینت کازوی (سنگ هایی که ارتش به راه انداخته‌اند) در کشور ایرلند صحبت کرده ایم. اما این بار می خواهیم به استرالیا برویم، جایی در تاسمان که در آن سنگفرش موزاییکی تاسمان را خواهید دید. با ما همراه باشید تا در مورد این پدیده بیشتر صحبت کنیم و عکس هایی از آن را برایتان به نمایش بگذاریم.

سنگفرش موزاییکی تاسمان

سنگفرش موزاییکی تاسمان

مطالب مرتبط:
پوسته ای انسانی با ۲ میلیون سال قدمت!
راز عمر جاودان مردم این شهر چیست؟!

منطقه حفاظت شده تسه لِیتِد پیومنت (Tessellated Pavement) در شبه جزیره تاسمان و در کنار تنگه شاهین واقع است. این منطقه برای گردشگران بسیار شناخته شده است و جاذبه های فراوانی دارد. اما در اینجا می خواهیم در مورد موزاییک های تاسمان صحبت کنیم. اگر قصدتان یک تور ۱ روزه است، با در نظر گرفتن ۳ ساعت سفر، می توانید از هوبارت به بندر آرتور رفته و پس از بازدید از این پدیده طبیعی برگردید. اما اگر زمان بیشتری دارید، می توانید چندین ساعت در اینجا بمانید و حس نزدیک تری را تجربه کنید.

سنگفرش موزاییکی تاسمان استرالیا

جستجوی سنگفرش موزاییکی تاسمان

اگر با ماشین به این منطقه سفر کردید، باید وسیله‌تان را در پارکینگ مخصوص این جاذبه پارک کنید. تنها با چند دقیقه پیاده روی از پارکینگ، با نگاه کردن به پایین، سنگ ها را خواهید دید. یک جستجوی اینترنتی ساده، عکس های بسیاری را از همین جهتی که شما در آن قرار گرفته اید، نشان خواهد داد که البته برخی از آن ها را ما برای شما آورده ایم.

اما اگر می خواهید حس بهتر و عجیب تری داشته باشید، باید با پله های طبیعی این قسمت، آشتی کنید! برای اینکه به پایین و روی سنگ ها برسید، از روی چندین سنگ پله مانند عبور خواهید کرد. البته اصلا جای نگرانی نیست؛ چرا که این پله ها و سنگ ها بسیار محکم هستند و زیر پای شما لغزشی رخ نخواهد داد. پس با این حساب پیشنهاد ما این است که پس از لذت بردن از این منظره زیبا عزمتان را جزم کنید و به پایین بروید.

موزاییک های تاسمان استرالیا

زمین شناسی حیرت انگیز تاسمان

این سنگ ها که به نام سنگفرش موزاییکی تاسمان شناخته می شوند، بیشتر از سنگ های سیلت استون (سنگ رسوبى آوارى) هستند که حدودا ۳۰۰ میلیون سال یعنی در دوره زمین شناسی پرمین شکل گرفته اند. این سنگ ها توسط رسوباتی که بیشتر در بخش های پست و کم ارتفاع تر بوده، ایجاد گشتند. رسوبات در نهایت فشرده شده و به سنگ های سیلت استون تبدیل می شوند. ضربه های جغرافیایی در سطح زمین پس از آن موجب می شوند که سیلت استون ها در جهات خاصی شکسته شوند، که این فرآیند در زمین شناسی «درزه» نامیده می شود.

سه مجموعه درزه در این منطقه وجود دارد. ENE، NNW، و NNE.

واقعیت این است که رابطه متقابل آنها، باعث شده که شبیه به هم و به اندازه های یکسان در بیایند.

موزاییک های تاسمان در استرالیا

عکاسی در سنگفرش موزاییکی تاسمان

عکاسان حرفه ای می توانند چندین ساعت در این منطقه مانده و عکس های بی نظیر و حیرت آوری را از این پدیده نادر جغرافیایی تهیه کنند. عواملی که روی عکس ها تاثیر می گذارد نور، جزر و مد (پایین یا بالا بودن آب) و شرایط آب و هوایی مانند صاف بودن آسمان است. اما بعد از همه این تلاش ها، نتیجه ای که از عکاسی این منطقه حاصل می شود، فوق العاده خواهد بود. پس اگر می خواهید از سنگفرش موزاییکی تاسمان عکاسی کنید، چندین ساعت را در نظر داشته باشید.

البته اگر عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال نمی کنید هم عکس های خوبی از اینجا با خود به خانه خواهید برد. کافی است موبایل هوشمند یا دوربین عکاسی دیجیتال خود را با خود به همراه داشته باشید. مطمئن باشید که هرگز از عکاسی لذت بخش در این منطقه پشیمان نخواهید شد.

پدیده موزاییکی

خرچنگ ها!

اگر فکر می کنید که کودکان از این پدیده خوششان نخواهد آمد یا خیلی با آن ارتباط برقرار نخواهند کرد، سخت در اشتباهید. علاوه بر اینکه بازدیدکنندگان کوچک نشان داده اند که اینجا را بسیار دوست دارند، چیزهای دیگری هم برای کشف وجود دارد. آن ها می توانند توده های عظیمی از جلبک های دریایی را مشاهده کنند، به جست و جوی صدف ها بپردازند و یا روی سنگ ها، البته با احتیاط، کمی بدوند.

این را هم اضافه کنیم که در اینجا حیات وحش جالبی وجود دارد، مثلا اگر به لابلای سنگ ها دقت بیشتری کنید، خرچنگ های دوست داشتنی را در حال حرکت می بیند و یا می توانید پرنده نگری کرده و به تماشای ماهی های کوچک بنشینید. در هر صورت، می خواهیم بدانید که بازدید از اینجا، هم برای شما و هم برای کودکان بسیار جالب و سرگرم کننده خواهد بود.

موزاییک های تاسمان استرالیا در شب

کشف تنگه شاهین | Eaglehawk Neck

در سفرتان به استرالیا، امیدوارم فرصتی برای بازدید از سنگفرش موزاییکی تاسمان به عنوان یک جاذبه فراموش نشدنی داشته باشید. باید گفت که شبه جزیره تاسمان ارزش بیشتری نسبت به چند عکس دارد. تنگه شاهین یک تنگه باریک است که شبه جزیره تاسمان را با شبه جزیره فراستیر متصل می کند و همچنین به زمین های اصلی تاسمان استرالیا متصل می شود. یک حلقه شهری در همان منطقه نیز با همین نام یعنی تنگه شاهین یا ایگل هاک نِک نامیده می شود.

طاق تاسمان | Tasman’s Arch

علاوه بر بازدید از سنگفرش موزاییکی تاسمان دیدنی های دیگری نیز انتظار شما را می کشند که در ادامه آن ها را به صورت موردی برایتان آورده ایم:

  • مجسمه داگ لاین | Dog Linestatue
  • آشپزخانه شیطان | Devils Kitchen
  • طاق تاسمان | Tasman’s Arch
  • فواره بلو هول | The Blowhole
  • سواحل زیبای صخره ای موجود در این منطقه (شامل صخره های عمودی و ستون های سنگی)
  • دو تاون | Doo Town
دریاچه ای که ناگهان ناپدید می شود!
دریاچه ای که ناگهان ناپدید می شود!
اینجا کانبرا است! پایتخت تماشایی استرالیا + ویدیو
اینجا کانبرا است! پایتخت تماشایی استرالیا + ویدیو
معرفی هتل کیو تی کانبرا | ۴ ستاره
معرفی هتل کیو تی کانبرا | ۴ ستاره
هزینه های سفر به ملبورن
هزینه های سفر به ملبورن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code