سنگ هایی که ارتش به راه انداخته‌اند!

سفر به ایرلند و بازدید از جاینت کازوِی

ساحل کازوِی یک منطقه دیدنی پر اهمیت از نظر زمین شناسی است که در دریای فلات آنتریم در ایرلند شمالی قرار دارد. مشخصه منحصر به فرد این جاذبه، وجود ۴۰،۰۰۰ سنگ بازالت چند ضلعی و منظم در بخش های افقی کاملی است که یک منظه عجیبی را ایجاد کرده اند. این سنگ های زیبا باعث افسانه های زیادی در ایرلند شده اند. می گویند که این مقصد طبیعی و هیجان انگیز سال های بسیار زیادی است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان در سفر به ایرلند به خود جذب می‌کند. این جاذبه عجیب در ادامه با الی گشت معرفی می‌شود.

جاینت کازوی ایرلند
مطالب مرتبط:
متاسفانه حسادت باعث ساخته شدن این دیوار شده است
این گودال را پدیده های فرازمینی ایجاد کرده اند!

جاینت کازوِی ۶۰ میلیون سال پیش ساخته شد. این جاذبه علاوه بر گردشگران برای دانشمندان زیادی از رشته های مختلف به خصوص زمین شناسان بسیار جذاب است. ویژگی های این ساحل به خصوص این سنگ های هندسی بازالت که از آتشفشان ها شکل گرفته اند باعث شده که زمین شناسان به چگونگی درست شدن این فرم های عجیب کنجکاو شوند و تحقیقات زیادی را روی آن ها انجام دهند. مواجهه صخره ای بازالت ستونی و عظیم در لبه فلات انتریم، یک منظره زیبایی طبیعی استثنایی را به وجود آورده است. گستره بخش های سنگی قابل مشاهده و کیفیت ستون هایی که توسط صخره ها و کوه های پیوسته شکل گرفته اند، مجموعه ای از ویژگی های مهم و قابل توجه را ارائه می دهد. فعالیت های زمین شناسی در این منطقه نشان داده است که کوه های آتشفشانی فعالی برای سال های متمادی در اینجا وجود داشته است که این سنگ ها نتیجه فعالیت های آن ها و گداخته های مذابی است که به مرور زمان شکل می گرفته است. تفسیر این موضوع به تجزیه و تحلیل دقیق رویدادهای طبیعی در آتلانتیک شمالی منجر شد. سنگ ها خودشان یک شکل منحصر به فردی هستند که به صورت افقی در ستون هایی مجزا در این منطقه شکل گرفته اند.

کازوی ایرلند

زمین شناسی

حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش، در دوره پالئوسن، آنتریم در مواجهه با فعالیت‌های شدید آتشفشانی قرار گرفت. زمانی که گداخته های مذاب ریخته می شدند به تخت های سنگی نفوذ کردند تا یک فلات گدازه ای گسترده را ایجاد کند. زمانی که این گدازه ها سرد می شدند، انقباض اتفاق می افتاد و آن ها به صورت افقی خشکی می شدند. در بسیاری از موارد، شکستگی افقی منجر به یک فرورفتگی می شود، در حالیکه در موارد دیگری این تشکل ها مقعر هستند. سایز هر سنگ و ستونی طبق سرعتی که یک لاوا از فعالیت آتشفانی سرد می شده، بستگی داشته است. این فعالیت ها که در طی سال ها ادامه داشته است، تشکل های سنگی را به شکلی که امروز دیده می شوند، در آورده است.

ستون های کازوی

افسانه

بر طبق افسانه های محلی این سنگ ها را یک غول ساخته است. داستان به زمانی برمی گردد که یک غول ایرلندی به نام فیون مک کامهیل (یا فیون مک کول) به یک جنگ در مقابل غولی از اسکاتلند به نام بنان دونر فراخوانده شد. فیون جنگ را قبول می کند و این ساحل را محلی انتخاب می کند که آن دو هم را ببیند. بعضی ها داستان را این گونه تعریف می کنند: فیون از بنان دونر شکست می خورد. اما بعضی دیگر معتقدند که وقتی فیون متوجه می شود که حریفش بسیار بزرگتر از خودش است و در آن زمان همسر فیون او را مثل یک بچه لباس می پوشاند و در گهواره ای می گذارد. وقتی که بنان دونر اندازه بچه را می بیند تصور می کند که پس پدر او یعنی فیون بسیار بزرگ تر از او و تمام غول هایی است که می شناسد. او از ترس به اسکاتلند می شتابد و ساحل را طوری تخریب می کند که فیون نتواند او را دنبال کند. در کنار غار فینگال در اسکاتلند سنگ هایی مشابه همین سنگ های ایرلندی وجود دارند که احتمالا داستان جنگ این دو از همین شباهت نشأت گرفته است.  البته در دیگر افسانه های ایرلندی، فیون یک غول نیست بلکه یک قهرمان با قدرت های فراواقعی است.

ساحل کازوی

جایگاه این جاذبه در سفر به ایرلند

کشف این جاذبه به فردی بر میگردد که در سال ۱۹۶۲ از این ساحل بازدید کرد. وجود این سایت بعد از آن کم کم در میان مردم شناخته شد تا جایی که امروزه این ستون ها جزو عجیب ترین تشکل هایی به حساب می آیند که در ایرلند وجود دارد. البته جاینت کازوِی شهرت اصلی خود را زمانی به دست آورد که یک هنرمند ایرلندی به نام سوزانا دروری، نقاشی آبرنگی از آن را در سال ۱۷۳۹ کشید. این جاذبه در قرن ۱۹ به عنوان یک مکان دیدنی در ایرلند شناخته شد و به طور خاص زمانی دسترسی به آن آسان شد که یک تراموا برای رسیدن به آن تعبیه شد.

در سال ۱۹۸۶ مرکز به نام گردشگران جاینت کازوی افتتاح شد که با ثبت شدن این اثر جزو میراث جهانی همزمان گردید.  امکاناتی که در حال حاضر در اطراف این جاذبه وجود دارد شامل دفترهای اطلاعات گردشگری، سازمان های حافظت، سرویس های اقامتی و البته یک فروشگاه برای خرید سوغاتی است. سازمان نشنال تراست مدیریت این مجموعه را در حال حاضر در دست دارد که امکانات رفاهی متفاوتی را برای گردشگران فراهم کرده است. این مرکز میزبان خدمات زیادی برای گردشگرانی که هر ساله در سفر به ایرلند از این جاذبه دیدن می کنند.

ساحل کازوی ایرلند

در بازدید از این منطقه، موارد زیر را از دست ندهید

  • مسیر ساحلی زیبا که ۱۷ کیلومتر تا پل کَریک اَرِد گسترش یافته است
  • کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زمین شناسی و حیات وحش این منطقه
  • مسیر پیاده روی خوش منظر رانکری رد
  • دیدن مسیرهای عجیب و غریب و بازدید از صخره هایی که در کنار ساحل به وجود آمده اند

اگر سفر به ایرلند را جزو برنامه هایتان دارید و قصد دارید که از این جاذبه دیدن کنید، خودتان را برای یک تخیل بسیار زیبا و هیجان انگیز آماده کنید. ذهن شما با دیدن این سنگ ها علاوه بر افسانه هایی که ذکر شد به زمان به وجود آمدن آن پرواز خواهد کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد