ترسناک ترین صدای دنیا از یک سوت باستانی شنیده می شود! + ویدیو

سوت ازتک | The Aztec Whistle

اگر ترسناک ترین کابوس‌های شبانه‌تان با یک صدا همراه است، احتمالا سوت ازتک می تواند آن ها را جلوی چشمتان بیاورد! این سوت صدای بسیار وحشتناکی می دهد که آن را از جمله ترسناک ترین اشیاء موجود در زمین کرده است. زمانی که یک فرد حرفه ای این سوت یا ساز را به صدا در می آورد، اینگونه به نظر می رسد که هزاران روح در حال زجر کشیدن هستند و این زجرها با فریادهای ترسناک و وهم انگیز همراه است. یا شاید برای بعضی ها انگار این صدای چندین حیوان است که با هم درحال جیغ زدن هستند. الی گشت در ادامه برای شما این سوت ازتک را معرفی کرده است. با ما همراه باشید:

سوت ازتک Aztec-Whistle
مطالب مرتبط:
عجیب‌ترین اشیاء پیدا شده در زمین که علم را ناتوان ساخته!
داستان واقعی دوچرخه ای که داخل تنه یک درخت رشد کرده! + تصویر

شخصی که می خواهد این سوت را بنوازد احتما می گویند که شنیدن آن، پای خودتان است! زیرا زمانی که صدای آن را بشنوید، شاید هرگز دیگر از ذهنتان بیرون نرود. دانشمندان هنوز هم در حال تحثیق روی آثار مردم آمریکای میانی باستانی (Mesoamerican)، که معمولا به شکل جمجمه انسان و یا سر حیوانات با دهان و دندان های باز وجود دارند، هستند. یکی از عجیبترین این آثار در زیر شهر مکزیکو سیتی در سال ۱۹۹۹ کشف شد که سوتی بود که در انگشتان اسکلت یک شخص قربانی در بنای ۶۵۰ ساله ویند گاد واقع شده بود. برخی ها با مطالعه مکان کشف شدن این اثر می گویند که احتمالا این سوت ها برای بیرون کشیدن صدای زوزه باد به کار می رفته است.

سوت ازتک

اما برخی از باستان شناسان می گویند که در آن زمان این مصنوعات را به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار می دادند. می توان گفت که ۱۵ سال طول کشید تا شخصی بتواند این سوت را بنوازد، البته سوتی که به یک موزه اهدا شده بود. وقتی آن شخص در سوت دمید، همه افرادی که صدایش را شنیدند را به وحشت انداخت. با این حال، نه یک باستان شناس، بلکه یک مهندس مکانیک به نام روبرتو ولاسکز که روی ساز و سوت های زیادی مطالعه کرده بود، به تحقیق روی این سوت پرداخت. او گفت که این سوت، شبیه هیچ سوت معمولی نیست و می تواند برای قربانی کردن (احتمالا برای راهنمایی کردن روح به سرزمین پس از مرگ) و یا در جنگ مورد استفاده قرار گرفته باشد. این سوت می تواند رقیبان جنگی را به شدت عصبی و مضطرب کند. برخی از باستان شناسان اعتقاد دارند که سوت ازتک برای آن هایی که به اعدام محکوم بودند به وجود آمده، تا بیش از پیش آن ها را زجر دهند.

در هر صورت هنوز هم کاربرد دقیق این ساز بادی یا سوت برای کارشناسان آشکار نشده است. به هر حال، نیت آن ها برای ابداع این سوت هرچه که بود، ابعاد جدیدی را برای تمدن گمشده مسوامریکن یا همان مردم آمریکای میانی گشوده است. در ویدیوی زیر می توانید صدای نمونه ای از این سوت را بشنوید:

روبرتو ولاسکز اینطور می گوید: «ما اینطور به فرهنگ باستانی‌مان نگاه می کنیم که شاید آن ها ناشنوا یا لال بودند؛ اما من فکر می کنم که این اشیاء پیوند عمیقی با چیزی که انجام می دادند یا روش فکر کردن آن ها داشته است». این سوت همچنین باعث شد تا زمینه های مختلفی برای مطالعه این افراد به وجود بیاید. باستان شناسان پس از آن با افرادی با حرفه های دیگر نظیر موسیقی دانان، هنرمندان صنایع دستی و تاریخ نگاران کار کردند. حتی در برخی مکان ها از پزشکان کمک گرفته شد.

برخی از متخصصان عقیقه دارند که این ابزار در دوران پیشاکلمبی برای این استفاده می شد تا مغز انسان را به یک حالت خلصه و رویا دربیاورند و در آن حالت، بیماری ها را درمان کنند. اگر این مورد درست باشد، سوت ازتک می تواند در تحقیقات امروزی به کمک مطالعه تاثیر صدا بر ضربان قبل و خودآگاه برود. ولاسکز خودش چندین نمونه از سوت ازتک ساخت که برخی از آن ها صداهای ناهنجاری تولید می کردند که حتی در محدوده شنوایی انسان نیز قرار نمی گرفتند.

سوت ازتک باستانی

ارند آجه بوت (Arnd Adje Both)، کارشناس موسیقی باستان شناسی قبل از دوره هیسپانیک، برای اولین بار سوتی که در سال ۱۹۹۹ کشف شده بود را به صدا درآورد و با فرکانسی که از آن منتشر شد، بسیار متحیر گشت. او گفت: «تجربه من این است که برخی از صداهایی دوران پیش از هیسپانیک بیشتر مخرب هستند تا اینکه مثبت باشند. باقی آن ها انسان را شاید به حالت خلسه ببرند. مطمئنا، این صداها در جاهای مختلفی به کار می رفته اند، مثلا در مراسم التیام بخشیدن بیماران».

ولاسکز به سراسر مکزیکو سفر کرد تا سازهای بادی گوناگونی را که برخی از آن ها به ۴۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردند، مطالعه کند. او معمولا نمونه هایی از آن ها می سازد و تحقیق می کند که آن ها چگونه این ساز را می نواختند. برای او تقریبا یک سال طول کشید تا بتواند صدای درونی این سوت ازتک را دربیاورند.

سوت های مرگ نه تنها مسیرهای جدید مطالعه را به تاریخ بومی مکزیک بلکه همچنین صنعت محبوب تولید مثل در تولیدات تولید کرده اند. بسیاری در جشن های روز مرده یا هالووین هستند. طیف گسترده ای را می توان در سایت های Etsy پیدا کرد، یکی از آن ها می گوید: “صدای بلند ترین صداهای پر سر و صدا که هرگز شنیدن نخواهید شنید.” نسخه های ساخته شده از دست رامی اپوکسی و چرمی ساخته شده اند. دیگران با استفاده از تکنولوژی مدرن چاپ سه بعدی ساخته شده اند.

نمونه ساخته شده سوت ازتک باستانی

سوت ازتک نه تنها مسیرهای جدید مطالعه را به تاریخ بومی مکزیک اضافه کرد بلکه همچنین صنعت محبوبی برای تولید این ساز شد. بسیاری از افراد این سوت را برای مراسمی مانند هالووین استفاده می کنند. برخی از نسخه های ساخته شده دست ساز از رزین اپوکسی و چرم است. باقی با استفاده از تکنولوژی مدرن چاپ سه بعدی ساخته شده اند.

ابزارهای باستانی در حال وارد شدن به موسیقی های محبوب مدرن هستند. خاویر کیحاس ایکسایوتلیس (Xavier Quijas Yxayotlis) یک فوت زن برنده جایزه به خاطر ترکیب سوت ازتک و موزیک مایان و بازسازی موسیقی آن ها معروف است. بسیاری از فیلم سازان نیز در برخی از فیلم های ترسناک از این سوت استفاده می کنند.

منبع: thevintagenews.com

  1. Avatar
    امین

    پس هنوز صدای فلاسک ما رو نشنیدید.جرات داری داخلش چای بریز و شب بزار کنارت.بخار که ازش بیرون میاد یه صداهایی میده از زامبی و خون آشام بدتر.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code