سوشی یا ساشیمی؟ کدام یک از این غذاهای ژاپنی خوشمزه ترند؟!

سوشی یا ساشیمی؟

وقتی درباره ی غذاهای ژاپن حرف می زنیم بدون شک بیشتر ما اول از همه یاد سوشی می افتیم، یک غذای بومی و خوشمزه که نه فقط در ژاپن بلکه در کل دنیا طرفدار دارد. در کنار سوشی شاید اسم ساشیمی را هم شنیده باشید اما مطمئنا این غذا به معروفیت سوشی نیست. به نظر خیلی ها این دو غذا دقیقا مثل هم هستند و فقط اسم هایشان  فرق دارد! شما چه فکر می کنید؟ می خواهیم درباره ی سوشی و ساشیمی حرف بزنیم تا ببینید این نظر واقعیت دارد یا نه! در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا دیدتان نسبت به غذاهای ژاپنی متحول شود!

سوشی یا ساشیمی

درباره سوشی و ساشیمی

مطالب مرتبط:
رستورانی که بزرگ ترین سوشی دنیا را دارد!
افسانه هایی از سوشی که هر سوشی دوستی باید بداند!

سوشی و ساشیمی دو غذای محبوبند که با اینکه شباهت های زیادی با هم دارند اما کاملا متفاوتند. ماهی خام ماده ی اصلی این غذا را تشکیل می دهد و از طرفی ماهی ها همراه سس سویا خورده می شوند. با وجود این شباهت اما طرز پخت این دو غذا کاملا با هم فرق دارد و برای هر کدام سرآشپزهای جداگانه ای در نظر گرفته می شود. اجازه بدهید تا درباره ی فرق های این دو غذا حرف بزنیم و اول به سراغ معنی اسم آن ها برویم.

معنی سوشی و ساشیمی

احتمالا بارها کلمه ی سوشی به گوشتان خورده است ولی شاید هیچ وقت کنجکاو نشده اید که معنی آن را بدانید! سوشی به زبان محلی یعنی برنج سرکه ای ! سوشی از دو کلمه ی سو و شی تشکیل شده که «سو» یعنی سرکه و «شی» یعنی برنج.

و اما ساشیمی هم شامل دو کلمه ی ساشی و می که «ساشی» یعنی سوراخ کردن و «می» یعنی گوشت. احتمالا اسم این از دستور غذایی آمده که در آن باله و دم ماهی کاملا به قطعات کوچک خورد می شود. ساشیمی در واقع یک نوع پخت غذا است که در آن ماهی خام و تازه به قسمت های کوچک خرد و به همراه سس سویا سرو می شود.

ساشیمی

این دو غذا جه جوری سرو می شوند؟

سوشی با برنج سرکه ای درست می شود و حتی در تعدادی از انواع آن از هیچ گوشتی استفاده نمی شود و گاهی حتی بدون اضافه کردن هیچ چاشنی ای خورده می شود اما خیلی ها دوست دارند تا این غذا را با یک جور سس سویا به اسم shoyu  میل کنند.

ساشیمی با ماهی های تازه ی خرد شده درست می شود و حتما باید با سس سویا میل شود. اما گاهی برای تنوع سس سویا با مقداری رب خاص ترکیب می شود تا طعم متفاوتی به خود بگیرد. گاهی هم از ترب سفید یک جور چاشنی خاص درست می شود تا غذا را خوش عطر و طعم تر کند.

انواع سوشی

سوشی انواع مختلفی دارد که اسم آن ها بر اساس نوع پیچیدن تعیین می شود. تعدادی از رایج ترین انواع آن را در زیر معرفی می کنیم:

  • ماکی سوشی | maki-zushi

ماکی سوشی اولین نوع سوشی است  که با ماهی، برنج، جلبک دریایی و گاهی انواع سبزیجات درست می شود، از طرفی همه ی این مواد باید با هم پیچیده و سرو شوند.

سوشی
  • نیگری سوشی | nigiri-zushi

بدون شک متداول ترین نوع سوشی نیگری سوشی  است که در آن برنج با دست فشرده و تکه ی کوچکی از ماهی یا حلزون بر روی آن گذاشته می شود.

  • تماکی سوشی | Temaki-zush

شیوه ی رول شدن این سوشی به شکل مخروط است و در آن ورقه ی جلبک پر از برنج، سبزیجات و ماهی می شود.

  • چیراشی سوشی | chirashi-zushi

این نوع از سوشی حتما باید در یک کاسه یا جعبه سرو شود و مواد تشکیل دهنده ی آن انواع ماهی، میگو و گاهی هم تخم مرغ است که در روی برنج سوشی گذاشته می شوند.

چیراشی سوشی
  • ایناری سوشی | inari-zushi

این سوشی کمی با سوشی های دیگر فرق دارد و با توفو و برنج درست می شود. توفو اول به فرم کیسه در می آید و درون آن پر از برنج سوشی می شود. حالا وقت سرخ کردن و میل کردن است!

انواع ساشیمی

همانطور که گفتیم ساشیمی با انواع غذاهای دریایی تهیه می شود و انواع مختلفی دارد که فقط تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم:

  • ماگورو | Maguro

برای درست کردن این نوه ساشیمی یا از ورقه های نازک ماهی تن و یا از قطعات بزرگ و گوشتی این ماهی استفاده می شود.

  • ساشیمی ابی | Ebi

اگر برای درست کردن این غذا فقط از میگو استفاده شود به آن ساشیمی ابی می گویند.

ساشیمی ابی
  • ساشیمی تاکو | tako

این غذا با اختاپوس تهیه می شود و اختاپوس باید حتما پخته می شود.

سوشی چگونه پخته می شود؟

ماده ی اصلی سوشی، برنج است پس اول باید برنج آماده می شود. یک ورقه از جلبک دریایی خشک بر روی ورقه های حصیری گذاشته می شود. یک لایه برنج بر روی آن پهن می شود و درون آن پر از ماهی و یا دیگر غذاهای دریایی می شود. حالا وقت رول کردن و تقسیم به قطعات کوچک تر است.

ساشیمی چگونه پخته می شود؟

اول ماهی مخصوص آن یعنی سالمون یا تن را بخرید. پیاز خرد شده و سس را آماده کنید حالا ماهی به تکه  های کوچک تقسیم و با پیاز و سس خورده می شود.

سوشی و ساشیمی؟ کدام یک بهتر است؟

سوشی گاهی با ادویه، سس مایونز و مواد سرخ شده درست می شود اما ساشیمی فقط ماهی خام و تازه است پس ساشیمی غذای سالم تری است.

ژاپن غذاهای خوشمزه و در عین حال خوش آب و رنگی دارد که با ظاهر جذاب اشتهایتان را کاملا باز می کنند. بدون شک شوسی محبوب ترین غذای ژاپنی است، غذایی که کمتر کسی تا به حال اسم آن را نشنیده است. در ژاپن رستوران های زیادی می بینید که فقط روی سوشی تاکید دارند و این غذا را در خوشمزه ترین حالت ممکن درست می کنند. اگر دوست دارید یک سوشی بی عیب و نقص میل کنید در اولین فرصت خودتان را به یک رستوران مخصوص این غذا برسانید تا با یک پرس سوشی خوشمزه از شما پذیرایی شود.

معروف ترین غذاهای برنجی در کشورهای مختلف دنیا
معروف ترین غذاهای برنجی در کشورهای مختلف دنیا
معرفی بهترین رستوران های پکن + آدرس
معرفی بهترین رستوران های پکن + آدرس
۱۰ غذای وسوسه کننده ی خیابانی در اروپا
۱۰ غذای وسوسه کننده ی خیابانی در اروپا
معرفی بهترین رستوران های شانگهای
معرفی بهترین رستوران های شانگهای

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code