بلیط هواپیما

آیا می دانستید شفق های قطبی صدا دارند!؟

شفق های قطبی صدادار

پدیده ی شفق های قطبی یکی از آن دسته پدیده های طبیعی است که در هر جای زمین رخ نمی دهد. این پدیده ی زیبا که در مناطق سرد کره ی زمین رخ می دهد یکی از دیدنی ترین پدیده های طبیعی است که تا مدت ها مورد بررسی دانشمندان بود و حتی الان هم در زمانه ی فعلی دانشمندان آن را بررسی می نمایند. اما آیا می دانستید که شفق های قطبی صدا دارند؟ علاوه بر صدا داشتنشان منبع صدای آن ها هم پیدا شده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم منشا صدای شفق های قطبی را پیدا کنیم.

پدیده
مطالب مرتبط:
چرا تاج محل از عجایب جهان است
شهر گمشده اینکاها، عجایب هفتگانه جهان

ابتدا بگذارید تا کمی درباره ی شفق های قطبی برایتان توضیح دهیم. این پدیده ی نورانی و زیبا که همانطور که در مقدمه گفتیم در مناطق قطبی و برخی دیگر از مناطق اروپایی رخ می دهد، یکی از مهم ترین عامل های جذب گردشگران به این مناطق است و هنوز افراد زیادی را در سراسر جهان مشتاق خود دارد.

این پدیده ی زیبا که هم در منطقه هایی خاص از کره زمین و هم در اوقاتی خاص رخ می دهد باعث به وجود آمدن افسانه هایی زیاد هم در زمانی که برای آن توجیهی نبود، بوده است.

سرخ پوستان که بومیان اصیل قاره ی امریکا هستند، افسانه ها و داستان های زیادی را از وقوع این پدیده نقل می کنند که شنیدن آن ها بسیار جالب و حتی گاهی لذت بخش و سرگرم کننده است. کسانی که این پدیده را از نزدیک مشاهده کرده اند تجربه ی خود را این گونه توصیف می کنند که شما حداقل برای بار اول هیچ چیز دیگری جز زیبایی این نورها را نمی توانید ببینید و تنها به زیبایی آن ها فکر می کنید.

در واقع آن قدر ترکیب رنگ های بنفش، سبز و آبی در کنار هم هیجان انگیز است که وقتی ستاره ها را در کنارشان می گذارید، فکر می کنید که در منظره ای نزدیک به دیدن کهکشان راه شیری نشسته اید.

شفق های قطبی

با گذشت سالیان سال از وقوع این پدیده و پیشرفت علم، دانشمندان زیادی نظرشان به ای پدیده و منشا بروزش جلب شد و با تحقیقات فراوان توانستند که رمز و رازهای فراوانی را از این پدیده کشف کنند.

اما گویا زیبایی های این پدیده تنها در انحصار بصری نیست و گویا این شفق های قطبی صدادار نیز هستند!

به گفته ی کسانی که به دیدن این شفق های قطبی رفته اند این پدیده صداهایی دارد که در زمان روشنایی کامل و در اوج وقوع خود صدا از خود تولید می کنند.

در واقع دانشمندان یکی از موضوعات که با جدیت بر روی آن تحقیق می کنند این است که منشا این پدیده را کشف نمایند.

شفق

و اما ماجرای این صداها از کجا است؟ چیزی که در تمامی افسانه ها و داستان هایی که در مورد این پدیده به صورت مشترک بازگو می شود این است که با آغاز نور افشانی شفق ها صدای عجیبی از آن ها به گوش می رسد.

در دوران های گذشته برای این پدیده هیچ دلیل علمی مردم نمی توانستند بیاورند ولی امروزه منشا این صداها مشخص شده است و همه می دانند که دیگر چرا این صداها در آغاز نور افشانی از کجا می آید. اگر شما هم نمی دانید با ما همراه باشید.

در واقع این صداها همانند صدای امواج رادیویی است و حتی در کمال تعجب قطع و وصل هم می شود. البته این صداها در اوج به گوش می رسند.

در ابتدا داشمندان به هیچ عنوان به این صداها توجه نمی کردند و در پاری از اوقات آن را کاملا انکار میکردند اما با پیشرفت علم و امکان بررسی های بیشتر ثابت شد که این صداها وجود دارند.

دانشمندان می گویند که دلیل به وجود آمدن این صداها را می توان باردار شدن ذراتی در این شفق ها دانست که در لایه ای از اتمسفر هوایی خود محصور شده اند و اغلب نیز در شب های سرد شکل می گیرند. این ذرات با برخورد تابش اشعه های خورشیدی به سرعت تخلیه می شوند و این باعث می شود این صداها به وجود می آیند.

صداها شفق های قطبی

اگر بخواهیم به سادگی این موضوع را توضیح دهیم باید بگوییم که این چرخه تا بروز صدا این گونه اتفاق می افتد.

ذرات باردار درون جریان بادهای خورشیدی قرار می گیرند و زمانی به طور کامل وارد شفق های قطبی می شوند که توسط میدان مغناطیسی کره ی زمین کشیده می شوند.

هنگامی که ذرات وارد اتمسفر می شوند ماجرای صداهای شفق های قطبی آغاز می گردد. میدان مغناطیس کره ی زمین نیز در به وجود آمدن شفق های قطبی نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای را ایفا می کند .

البته درباره ی به وجود امدن این صداها فرضیه ها و دلایل دیگر نیز گفته اند.

به طور مثال یکی از این فرضیه ها این است که یکی از این فرضیه ها به نوک برگ درختان اشاره می کرد و به وضوح می کرد که نوک درختان محلی بسیار مناسب برای تخلیه ی بار الکتریکی ذرات صورت بگیرد.

این فرضیه فقط درباره ی نوک درختان درابن محل ها نیست و به تمامی نقاطی بر روی زمین اشاره می کند که ممکن است این اتفاق رخ دهد .

جالب است این را بدانید که هر شئ نوک تیزی برای تخلیه ی بار الکتریکی در این محل مناسب می باشد.

پدیده ی شفق

داشمندان می گویند که پدیده ی شفق های قطبی در واقع به تنهایی مملو از عجایب است و این موضوع که صداهایی به هنگام به وجود آمدن این پدیده به گوش می رسند دنیای از دلایل را در خود دارد.

ممکن است در آینده کشفیات تازه ای در این زمینه انجام بگیرد .

برای این که هم بتوانید به منطقه ی وقوع شفق های قطبی هم برای دیدن و هم برای شنیدن سفر کنید باید به مدار قطب شمال و یا کشوهای اروپایی همچون نروژ سفر کنید.

در این مناطق طوفان های خورشیدی و تابش آن ها در حالت مناسبی قرار دارد .

به این خاطر که این پدیده در هنگام نیمه شب اتفاق می افتد به بیرون خیره شوید و روی خود را به سمت افق شمالی برگردانید و تا جایی که می توانید در مکانی تاریک باشید.

هرچه محیط اطراف تاریک تر باشد شفق های قطبی را بهتر می توانید تماشا کنید. در این زمان می توانید صداها را بشنوید.

غار کونا شم شم، سکونتگاه باستانی خفاش ها
غار کونا شم شم، سکونتگاه باستانی خفاش ها
دره راگه کجاست؟
دره راگه کجاست؟
طبیعت مالزی را در این مسیرها کشف کنید
طبیعت مالزی را در این مسیرها کشف کنید
معرفی ۱۰ رودخانه چین، از طولانی‌ترین تا زلال‌ترین!
معرفی ۱۰ رودخانه چین، از طولانی‌ترین تا زلال‌ترین!