بلیط هواپیما

شمالی ترین سکونتگاه جهان را دیده اید؟

شمالی ترین سکونتگاه جهان

در این مطلب الی گشت می خواهیم شما را به شمالی ترین سکونتگاه جهان ببریم، این سکونتگاه در ۸۰۰ کیلومتری قطب شمال قرار دارد و در دماغه ی شمال شرقی جزیره ی Ellesmere، کشور کانادا قرار گرفته است و شمالی ترین منطقه ای در جهان است که بصورت دائمی در آن سکونت می شود، نام آن الرت Alert است.

شمالی ترین سکونتگاه جهان
مطالب مرتبط:
هفت مورد از بهترین جاذبه های کوه های راکی کانادا
حقایقی باورنکردنی از شهر تورنتوی کانادا

یکی دیگر از منطقه هایی که در آن جمعیت وجود دارد، در ۵۴۰ کیلومتری جنوب این منطقه و در گرین لند است در حالیکه نزدیک ترین شهر کانادایی، بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. این منطقه، به اندازه ای به قطب شمال نزدیک است که نمی تواند به ماهواره ها متصل شود، چرا که مدار آنها در پس افق قرار دارد.

۴ ماه از سال، الرت در تاریکی مطلق به سر می برد و ۴ ماه دیگر، خورشید هیچ گاه آسمان را ترک نمی کند اما از ۳۰ درجه ی افق در آسمان، بالاتر هم نمی رود. به همین دلیل حتی در این زمان هم، سرتاسر منطقه پوشیده از برف و یخ است و این حالت تا ۱۰ ماه از سال باقی می ماند. زمستان های الرت، این شمالی ترین سکونتگاه جهان بی نهایت سرد و سهمگین است و به طور معمول دمای هوا تا ۳۰ درجه ی سانتیگراد زیر صفر هم می رسد. حتی دمای هوا در اوج روزهای تابستانی، فقط چند درجه بیشتر از یخ زدگی است و مقدار کمی با ان فاصله دارد.

شمالی ترین سکونتگاه جهان در کانادا

البته انتظار نداشته باشید که حتی با این شرایط، این منطقه خالی از سکنه باشد، چرا که در هر زمانی که به آن بروید، می توانید ده ها نفر را ببینید که در حال گذراندن زندگی عادی شان در این منطقه هستند، البته الرت خانه ی واقعی آنها نیست آنها در واقع در آنجا فقط کار می کنند، به این مردم لقب «انسان های یخی» را داده اند. نام الرت از نام کشتی ای به نام HMS Alert که در سال ۱۸۷۵-۷۶ در زمستان به کمپی در نزدیک الرت آمد، گرفته شده است. در واقع کاپیتان این کشتی به نام جورج نارس و همکارانش، اولین افرادی بودند که خودشان را به شمال جزیره Ellesmere رساندند.

عکس شمالی ترین سکونتگاه جهان

ایستگاه آب و هوای الرت هم در سال ۱۹۵۰ در این منطقه گذاشته شد و ارتش هم ۸ سال بعد به آنجا رفت. در زمانی که جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، الرت از نظر استراتژیکی بسیار مهم بود و تنها منطقه ای در شمال آمریکا بود که به شمال غربی ترین نقطه ی اتحادیه ی جماهیر شوروی نزدیک بود. در واقع الرت به مسکو نزدیک تر است تا اتاوای آمریکا چرا که فصله ی آن به مسکو ۴۰۰۰ کیلومتر است در حالی که تا اتاوا، ۴۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. نزدیکی الرت به اتحادیه ی جماهیر شوری، این امکان را بوجود آورد تا آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند با آن متحد شوند.

مزار انسانهای یخی

یکی از روزنامه ها به نام «روزنامه خورشید» در نوشت های خود، در مورد الرت اینگونه نوشته است:

بسیاری از آنها مانند یک سرباز در شمالی ترین سکونتگاه جهان کار می کنند و خیلی از آنها هم داوطلبانه این کار را انجام می دهند. آنها ۶ ماه کار می کنند و به ازای ۶ ماه، ۳ هفته استراحت دارند. امروز، به لطف تلاش شبانه روزی این افراد، غذا به خوبی مناطق دیگر در آن وجود دارد و حتی می توان برنامه های تلویزیونی دید. یکه بودن الرت باعث شده تا مردم آن بیشتر به هم نزدیک شوند و از مردم مناطق دیگر دنیا جدا بمانند، پس انتخاب لقب «انسان های یخی» بهترین بود…

راهنمای سفر به کوبا
راهنمای سفر به کوبا
دره ای که پر از درختان مربعی شکل است!
دره ای که پر از درختان مربعی شکل است!
راز آبشاری که غیب می شود!
راز آبشاری که غیب می شود!
پنساکولا، شهری با پنج پرچم در فلوریدای امریکا
پنساکولا، شهری با پنج پرچم در فلوریدای امریکا