بلیط هواپیما

شهری به این هوشمندی تا بحال دیده‌اید؟

شهری هوشمند در چین

در این مطلب در نظر داریم شما را با تکنولوژی محورترین شهر چین آشنا کنیم و از این همه هوشمندی شما را حتی شوکه کنیم. البته طرح اولیه‌ «شهرهای هوشمند» است که چین در نظر دارد در تمام مناطق شهری خود پیاده سازی کند، نگرانی‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی به دنبال دارد. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانید.

مطالب مرتبط:
تجربه ی ۳ ماه زندگی در چین
چه کارهایی را نباید در چین انجام داد
چین

چین هوشمند

یینچوان یکی از ۲۰۰ شهر آزمایشی در پروژه «شهر هوشمند» در چین است. دولت چین که تلاش دارد تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به ۲۵۰ میلیون شهروند از مناطق روستایی را به شهرها انتقال دهد، مصمم است مناطق شهری را تا حد امکان کارآمد و مجهز به فناوری کند تا از پس چنین هجوم جمعیت گسترده‌ای برآید. یینچوان برای تثبیت موقعیتش به‌ عنوان «شهری هوشمند» دو سال است که میزبانی کنفرانس‌های متمرکز شهر هوشمند را برعهده دارد که امسال هزار نماینده از ۶۶ کشور مختلف به خود جذب کرد.

پرداخت صورت حساب با چهره

در شهر یینچوان صورتتان به عنوان کارت اعتباری شما به حساب می‌آید در اتوبوس‌ های محلی نرم ‌افزار تشخیص چهره جای جعبه پرداخت کرایه را گرفته است. شبیه اثر انگشت که گوشی هوشمند را باز می‌کند، صورت مسافران نیز به ‌حساب‌های بانکی ‌شان ارتباط دارد و مردم در هنگام سوار شدن به اتوبوس معطل پرداخت کرایه نمی‌شوند. سطل زباله‌های عمومی با انرژی خورشیدی کار انجام داده و قابلیت فشرده کردن زباله تا پنج برابر ظرفیت خود را دارند. این منطقه که در درون شهر دیگری قرار دارد، به «آزمایشگاهی زنده» تبدیل‌ شده است. زمانی که سطل زباله‌ها پر شوند، سیگنالی از خود انتشار داده و معلوم می‌شود چه زمان باید آنها را تخلیه کرد. خرید مواد غذایی نیز کاری قدیمی به حساب می‌آید. ساکنان شهر از طریق برنامه‌ای در گوشی‌های خود خرید می‌کنند. همچنین به جای این که در خانه منتظر رسیدنِ کالاهای فاسدشدنی شوند، می‌توانند از یخچال‌های هوشمند که در نقاط مرکزی ایجاد شده‌اند، خرید کنند.

سلامِ هولوگرامی

در مرکز شهر هولوگرام‌ ها به جای انسان‌ها مردم را راهنمایی می‌کنند. تعدادی کد QR به‌ صورت نقطه‌ای در دیوارهای شهر قرار گرفته که پایخگوی سؤال‌های متداول مردم باشد و دیگر لازم نیست کسی در صف بایستد. برای مثال جویندگان کار کدها را اسکن کرده تا درباره فرصت‌های شغلی اطلاعات سریعی دریافت کنند. هر تعاملی که ممکن است شهروندان با دولت داشته باشند، مانند کسب مجوز یا تجدید گذرنامه در اینجا صورت می‌گیرد. بسیاری از فرآیندهایی که در گذشته نیاز به تعامل رودررو داشت، کاملاً به‌ صورت آنلاین انجام می‌شوند. این روند شامل مراقبت‌های سلامت نیز می‌شود. سایت Haodaifu یک پورتال اینترنتی محسوب می‌شود که ارتباط پزشکان را با بیماران فراهم ساخته و از راه دور به بیماران نسخه می‌دهد. این خدمات ازدحام بیش‌ از حد در بیمارستان‌ها را کم می‌کند.

چرا یینچوان؟

در نگاه اول ممکن است یینچوان بهترین انتخاب برای نمایندگی شهرهای هوشمند به نظر نیاید. جمعیت ۱.۵ میلیونی این شهر در مقایسه با پکن (۱۳ میلیون) و شانگهای (۲۴ میلیون) ناچیز است. آیا بهتر نیست که هوشمندسازی را در شهرهای توسعه‌یافته اجرا کنیم که افراد بیشتری از آن سود می‌برند؟ «پیوا» این‌ تفکر را ندارد. او می‌گوید: «مشکلات در این شهرها همین‌ الان هم بسیار زیاد است. یک بوم خالی مانند یینچوان انعطاف‌پذیری بیشتری در پذیرش فنآوری‌های جدید و سپس جذب افرادی دارد که در صورت نبود این شهر، به پکن و شانگهای می‌رفتند.» برج‌های زیبا اما خالی زیادی در شهر هستند. دکتر ایگور کالزادا، استاد و مشاور ارشد برنامه‌های آینده شهری در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «این ساختمان‌های خالی برای شهروندان جدید ساخته‌ شده‌اند. اول فناوری را نصب و سپس شهروندان را وارد شهر می‌کنند.» اما او از این رویکرد رضایت ندارد: «آنها با این فرض عمل کرده که تمام شهرها باید از پایه ساخته شوند و بدین ترتیب همه‌ چیز از روز اول خوب می‌شود. اما شهرها این‌گونه نیستند. آنچه در پنج سال آینده با ایجاد ارتباط میان رفتار شهروندان و فناوری روبرو هستند که به‌ نظر هم نمی‌آید، کار آسانی باشد.»

این جاذبه ها نشان دادند که سنگ روی سنگ بنا می شود!
این جاذبه ها نشان دادند که سنگ روی سنگ بنا می شود!
نونگ نوچ، بزرگترین باغ گیاه شناسی جنوب شرق آسیا
نونگ نوچ، بزرگترین باغ گیاه شناسی جنوب شرق آسیا
از تقابل تضادها در سنگاپور تعجب می کنید!
از تقابل تضادها در سنگاپور تعجب می کنید!
شهرک سنگی واردزیا در گرجستان
شهرک سنگی واردزیا در گرجستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code