بلیط هواپیما

تجربه ی ۳ ماه زندگی در چین (قسمت دوم)

۳ ماه زندگی در چین

با الی گشت همراه باشید تا زندگی ۳ ماهه یک مسافر را در چین بشنویم. حرف های او می تواند راهنمای خوبی برای کسی باشد که قصد سفر به چین را دارد.

مطالب مرتبط:
تجربه ی ۳ ماه زندگی در چین! (قسمت اول)
چه کارهایی را نباید در چین انجام داد
چینی نوشتن

زبان چینی به طرز شگفت آوری جذاب و بسیار دشوار است

من قصد دروغ گوئی یا اغراق ندارم ، اما یادگیری زبان چینی مانند یک مبارزه دشوار است. هزاران کاراکتر که بسیاری از آن ها کاملا شبیه یکدیگر هستند در این زبان وجود دارد.
زبان چینی یک زبان مصوت و آهنگین است که در آن نحوه تلفظ تنها تاکید شما را نشان نمی دهد بلکه می تواند به طور کلی معنی واژه را تغییر دهد. برای مثال دوست من به رستوران رفته و تلاش کرد دامپلینگ (نوعی غذای چینی که شامل سبزیجات و گوشت پیچیده شده در خمیر ویژه‌ای که به صورت بخارپز یا سرخ شده ارائه می شود و با نام مومو نیز شهرت دارد) را که به زبان چینی “shu? ji?o” گفته می شود سفارش دهد.  تلفظ وی اشتباه بوده و معنی جمله ای که دوستم می گفت «برای خوابیدن آماده شو» می شد! در نهایت وی توانست با کمک از برخی واژه های انگلیسی منظور خود را فهمانده و از بروز سوتفاهم جلوگیری کند. نحوه تلفظ حروف زبان چینی کاملا با آن چه در زبان انگلیسی وجود دارد متفاوت بوده و برای مثال رستوران مشهور مک دونالد به گویش چینی می شود مایدانجلائو  Màidàngláo !

زبان چینی

البته زبان چینی نیز مانند خود چین در ابتدا کمی دلهره آور است اما پس از آشنائی با آن می توان دریافت که یکی از جذاب ترین سیستم های زبان شناسی در سراسر جهان در این زبان وجود دارد. ساخت کلمات چینی از پائین به بالا بوده و مثل ساخت مکعب های بازی یا لگو است.

  • پاندا: گربه خرس xióngm?o
  • سوسمار کوچک: اژدهای ملون biànsèlóng
  • کدو تنبل: خربزه جنوبی nángu
  • سیب زمینی: لوبیای زمینی t?dòu
  • دانشگاه: یادگیری بزرگ dàxué
  • فیلم: سایه مغناطیسی diàny?ng

اگرچه زبان چینی و یادگیری آن بسیار دشوار بود اما ما پاداش عظیمی در برابر این سختی دریافت کرده و توانستیم با افراد زیادی از گوشه و کنار این کشور ارتباط برقرار کنیم در حالی که با تکیه بر زبان انگلیسی این موضوع امکان نداشت.
در اواخر دوران اقامتم در چین من توانستم در طول مدت زمان صرف چای با یک چینی درباره مسائل مختلفی مانند تبت، مذهب و تفاوت های فرهنگی صحبت کنم. این موضوع در حالی است که اگر من به زبان چینی مسلط نبودم انجام این گفتگو غیرممکن بود.

با یک دست می توان تا ده شمرد

تفاوت های ساختاری روش های ارتباطی در چین به زبان منحصر نشده و حتی شامل اشارات و حرکات دست در هنگام سخن گفتن می شود. برای مثال چینی ها می توانند با اشارات ویژه دستان خود با کمک یک دست تا ده بشمارند.
در حقیقت آن ها دارای نشانه هایی هستند که با کمک انگشتان یک دست می‌توانند اعداد ۶، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ را نیز نشان دهند. من تا مدت زمانی طولانی پس از ترک چین از این روش استفاده می کردم و زمانی که با یک دست شی دیگری مانند کتاب را حمل می کردم، با دست دیگر به راحتی تا ده می شمردم. در چین به شمردن یک تا پنج به کمک انگشتان شبیه سایر نقاط دنیا است اما برای دیدن نحوه شمردن ۶ تا ده توسط همان دست بهتر است که ویدئوهای مربوط به این نحوه شمارش را ببینید. من برای نخستین بار در یک فروشگاه با این روش شمارش روبرو شدم که فروشنده برای نشان دادن رقم ده یوان، با قرار دادن انگشت اشاره روی انگشت میانی به من رقم را نشان داد. من پیش از این بارها این علامت را دیده بودم اما از معنی آن سر در نیاورده و فکر می کردم فروشندگان به من قیمت را نشان می دهند اما امیدی به فهمیدن موضوع توسط من و بازگشت دوباره‌ام ندارند.

اعدداد چینی با دست

چین دارای بهترین مکان هایی است که می توان تصور کرد

از مردم بپرسید که از چین چه دانسته و کدام شهرهای آن را می شناسند، بیشترین میزان پاسخ، اشاره به شهرهای پکن و شانگهای خواهد بود. افرادی که کمی اطلاعات جغرافیائی بهتری دارند احتمالا به سیچوان Sichuan؛ گوانگ دونگ Guangdong یا ژی آن Xi’an اشاره خواهند کرد. اما آیا کسی از جزایر استوائی های نان Hainan یا فستیوال شگفت انگیز زمستانی در هاربین اطلاعاتی دارد؟ در مورد جنگل بامبو در چنگ دو Chengdu چطور؟
این موضوع قابل تامل است که تنوع زبانی و فرهنگی در چین کمتر از اروپا نبوده و تنها تفاوت در این رابطه، تعداد کمتر گردشگرانی است که برای سفر به چین مراجعه می کنند. البته باید توجه داشت که تنها تا چند دهه پیش، چین مرزهای خود را به روی جهانیان بسته بود و حتی سفرهای داخلی در این کشور امری دلهره آور محسوب می شد. باید اذعان داشت که سرزمین چین مملو از دیدنی های است که شما حتی در تخیلات خود نمی توانید آن را تجسم کنید.
خود من شخصا هیچگاه پیش از شروع تحقیقاتم درباره این کشور در مورد شهرکونمینگ Kunming که یک شهر با جمعیت ۷ میلیون نفر در جنوب غربی استان یونان Yunnan قرار دارد، چیزی نشنیده بودم. شهری که در نهایت به محل ایده آل من برای زندگی تبدیل شد. آب و هوای آن همیشه بهاری بوده و به قدری همه چیز در آن ارزان است که با کمتر از یک دلار می توان ناهار خورد.
توصیه شخصی: در سفر به چین تنها به شانگهای یا پکن به عنوان محل اقامت خود اکتفا نکنید. کمی پژوهش و مطالعه می تواند به شما تعداد زیادی محل زیبا و مناسب معرفی کند که هزینه های کمتری برای اقامت در آن خواهید پرداخت و تجربیات بهتری کسب می کنید. امکانی که کمتر برای گردشگران شناخته شده‌اند.

جاذبه های چین

همه چیزهائی که درباره چین گفته می شوند در آن واحد هم درست هستند هم غلط

طبیعتا اگر به دوستانم در واشنگتن بگویم که آنها مشابه ساکنین تگزاس هستند، مرا مسخره خواهند کرد. سیاتل به هیچ وجه مشابه هوستون نیست. ما در ایالات متحده آمریکا تنوع عظیمی از تفاوت ها در فرهنگ، غذا و حتی زبان داریم. حالا تصور کنید آن ها در برابر تاریخ چند صد ساله ما دارای تاریخی چند هزار ساله هستند و در برابر دو لهجه متفاوت زبانی آمریکا، آن ها دارای ده‌ها و شاید صدها تفاوت زبانی داخلی بوده و جمعیت آن ها نیز چهار برابر ما است. به این ترتیب می توان تصور بهتری از چین مدرن داشت.
بزرگترین درسی که من از چین گرفتم این است که دریافتم چین تا چه حد بزرگ و وسیع است. تفسیر و شرح دادن چین کار دشواری محسوب می شود زیرا در این کشور یکسان سازی فرهنگی کمی دیده می شود. براساس جایی که شما در چین به آن سفر می کنید، این کشور می تواند کم جمعیت یا شلوغ باشد، محیط زیست آلوده داشته باشد یا دارای طبیعتی بکر، دورافتاده و متروک باشد یا مدرن و امروزی.
به این ترتیب من دریافتم همه مواردی که خوب یا بد درباره چین گفته می شود یا نقل قول های مسافران معدودی که به این کشور سفر کرده اند می تواند در مورد برخی مناطق صدق کرده و در مورد برخی مناطق مطابقت نداشته باشد. مراحل صدور ویزای چین تا حدی دارای پیچیدگی بوده و من منتظر زمانی هستم که دوباره به این سرزمین بازگردم. من نمی توانم سفر خود به چین را به عنوان یک تجربه بی نقص، و خالی از دغدغه معرفی کنم. تعداد افرادی که با زبان انگلیسی صحبت می کنند کم است، شما باید در این کشور حواستان به جیب برها باشد و میزان خطر آن ها در شهرهای بزرگ بیشتر است. آلودگی های زیست محیطی در این کشور وجود داشته و ناخوشایند است، اینترنت بسیار محدود و فیلتر شده است اما اگر شما در پی ماجراجویی و داشتن شانسی برای تغییر ذهنیت خود درباره دنیایی بزرگ، قدیمی، تاریخی و سرزمینی که عنقریب به عنوان قوی ترین کشور جهان تبدیل می شود، هستید، من به شما توصیه اکید می کنم که شخصا به چین سفر کنید.

بازارهای چین
آیا می توانید معمای روی این سنگ قبر کانادایی را حل کنید؟
آیا می توانید معمای روی این سنگ قبر کانادایی را حل کنید؟
به تماشای خیره کننده ترین کاشی کاری های جهان بنشینید!
به تماشای خیره کننده ترین کاشی کاری های جهان بنشینید!
سرو ابرکوه ۴,۵۰۰ سال است که زندگی می کند!
سرو ابرکوه ۴,۵۰۰ سال است که زندگی می کند!
قدیمی ترین بیابان دنیا را در این سرزمین ببینید!
قدیمی ترین بیابان دنیا را در این سرزمین ببینید!