بلیط هواپیما

شهر ارواحی که همیشه چراغ هایش روشن است! + تصویر

کیت سالت، شهر ارواحی با خانه های خالی اما چراغ های روشن

وقتی به شهر ارواح فکر می کنید احتمالا تصویر خانه های خراب و بدون سقف، پنجره های شکسته و کثیف و کفپوش های پوسیده در ذهنتان تقش می بندد اما در شهر کیت سالت (Kitsault) که در سواحل شمالی شهر بریتیش کلمبیای کانادا قرار دارد ردیفی از خانه ها، رستوران ها، مراکز خرید، بانک ها، کافه ها و تئاترهایی را می بینید که با اینکه کسی در آن ها نیست اما تمیزند و چراغ هایشان همیشه روشن است! این ساختمان ها خالی و دست نخورده در گوشه ای از شهر جا خوش کرده اند و کسی در آن زندگی نمی کند. وضعیت خیابان ها هم تعجب برانگیزاست؛ درختانی یک دست و تر و تمیز که با اینکه از سال ۱۹۸۲ کسی در شهر نیست اما همیشه هرس می شوند! اگر از وضعیت شهر کیت سالت تعجب کردید الی گشت را همراهی کنید و داستان جالبش را بخوانید.

شهر ارواح کیت سالت
مطالب مرتبط:
هفت مورد از بهترین جاذبه های کوه های راکی کانادا
طبیعتی خیره کننده در پارک های ملی کانادا

شهر کیت سالت در نزدیکی مرز آلاسکا، در ۱۱۵ کیلومتری شهر ترس قرار دارد و فقط مدت کمی زندگی را در خود دیده است. این شهر در سال ۱۹۷۹ برای زندگی کارگران معادن مولیبدنوم درست شد، مولیبدنوم کاربید سخت و پایدار را در آلیاژها شکل می دهد و معمولا برای تولید آلومینیوم مقاوم در برابر زنگ‌زدگی  استفاده می‌شود. درست زمانی که زندگی در این شهر آرمانی آغاز شد بازار فروش مولیبدنوم از رونق افتاد و ۱۲۰۰ نفری که در آن زندگی می کردند برای همیشه از آن رفتند.

شهر کیت سالت در کانادا

شکل گرفتن این شهر داستان جالبی دارد، نزدیک به یک قرن است که در این ناحیه بریتیش کلمبیا فلزات گرانبها و نیمه گرانبهای زیادی مثل نقره، سرب، روی و مس استخراج می شود که این باعث تاسیس شهرهای پررونق زیادی مثل «آلیس آرم» و «آنیوکس» در این محل شده است. اولین بار مولیبدنوم در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ استخراج می شد اما وقتی دیگر سوددهی چندانی نداشت استخراجش متوقف شد. تا اینکه وقتی که معادن مولیبدنوم شناخته‌شده‌ی آلاسکا، بریتیش کلمبیا و غرب آمریکا متروکه شدند دوباره قیمت‌ها بالا رفت و در همین زمان کارخانه‌ی معدن Phelps Dodge  سریعا از این فرصت استفاده کرد و تصمیم گرفت که برای استخراج این ماده شهر کیت سالت را درست کند. زمینی به مساحت هزاران هکتار برای ساخت شهر در نظر گرفته شد و پروژه ساخت و ساز عظیمی آغاز به کار کرد که تا آن زمان در شمال بریتیش کلمبیا سابقه نداشت. کشتی هایی که پر از مصالح ساخت و سازی بودند وارد آب های کیت سالت شدند و جاده ای خاکی از شهر ترس به سرعت در میان کوه ها درست شد. شغل های ساخت و سازی با درآمد بالا، مهندسان و کارگران ساختمانی زیادی از سراسر شمال آمریکا را به این محل کشاند.

شهر کیت سالت

حدود صد خانه‌های تک واحدی و دوبلکس و ۷ آپارتمان و بیش از دویست سوئیت ساخته و یک بیمارستان مدرن، یک مرکز خرید، چندین رستوران، بانک، اداره‌ پست، کافه، استخر، کتابخانه و دو مرکز تفریح و سرگرمی با شنا و تئاتر ایجاد شد و برق و خطوط تلفن کابل کشی شدند. در این شهر پیشرفته‌ترین دستگاه تصفیه‌ی فاضلاب وجود داشت که باعث شد تمیزترین آب آشامیدنی منطقه متعلق به این شهر باشد اما فقط ۱۸ ماه بعد از اینکه اولین خانواده به این شهر آمدند بازار مولیبدنوم به دلیل رکود اقتصادی و محصولات فرعی ورشکست شد. معادن بسته شدند و مردم شهر را تخلیه کردند و کیت سالت به شهری فراموش شده تبدیل شد.

شهر متروک کیت سالت

در سال ۲۰۰۵، یک کارآفرین هندی شهر را به قیمت ۷ میلیون دلار خرید و تصمیم گرفت که آن را دوباره زنده کند. از آن زمان، این میلیونر ۲۵ میلیون دلار صرف نگهداری از این شهر کرده است. بیش از ۱۲ نگهبان و سرایدار از خانه‌ها و ساختمان های دیگر مراقبت و چمن‌ها را کوتاه، درختان را هرس و خیابان‌ها را جارو و تمیز می کنند. این کارآفرین می خواهد که با تبدیل کردن کیت‌سالت به قطب صنعت گاز طبیعی مایع بریتیش کلمبیا، بر روی این شهر سرمایه گذاری کند به طوری که آینده شهر به موفقیت این پروژه بستگی دارد.

منبع: amusingplanet.com

۱۰ مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا
۱۰ مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا
جاذبه های چشم نواز فرانسه، که باید دیده شوند
جاذبه های چشم نواز فرانسه، که باید دیده شوند
ارتش سفالین امپراتور چینی
ارتش سفالین امپراتور چینی
کارهایی که می توانید در بارسلونا انجام دهید
کارهایی که می توانید در بارسلونا انجام دهید