این جاذبه ها نشان دادند که سنگ روی سنگ بنا می شود!

صخره های معروف دنیا

تعداد پدیده های طبیعی ای که در این دنیا اتفاق می افتد بی نهایت زیاد است، این پدیده های طبیعی گاهی بسیار عجیب و غریب اند و مطمئنا هر چقدر عجیب تر، شگفت انگیز تر! این جذابیت های طبیعی عجیب گونه های مختلفی دارند و آن چه که ما امروز در این نوشتار الی گشت می خواهیم توضیح دهیم صخره های معروف دنیا هستند صخره هایی که به صخره های تعادل مشهور شده اند و به  خاطر شکل و شمایل غیر معمولشان حالا به جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند و البته یک مثال نقض خوب برای این ضرب المثل هستند که می گوید سنگ روی سنگ بند نمی شود، این جا  می بینید که سنگ ها چقدر خوب روی هم بند می شوند!

صخره های متعادل دقیقا نوع خاصی از شگل گیری های جغرافیایی تخته سنگ ها هستند، این تخته سنگ ها معمولا در اندازه های بزرگ و عظیمی هستند که روی صخره های دیگر به طرزی باور نکردنی قرار گرفته اند و بر خلاف اینکه ما با دیدن آن ها فکر می کنیم که هر آن روی زمین می افتند اما تعادشان را به شکل عجیبی حفظ کرده اند در ادامه صخره های معروف دنیا را ببینید:

صخره های معروف دنیا

صخره های متعادل یوتا

یکی از اصلی ترین دیدنی های پارک ملی آرکز که در یوتای آمریکا قرار گرفته است، صخره های تعادل است که در ۹ مایلی ورودی پارک قرارگرفته اند. ارتفاع این صخره ها حدود ۳۹ متر است که ۱۶٫۷۵ متر آن را صخره ی تعدادلی که بالای آن قرار گرفته است تشکیل می دهد در واقع تمام این صخره ها یک راز مشترک دارند و آن هم این است که در تمام صخره های تعادل یک صخره ی اصلی وجود دارد که صخره ی متعادل روی آن قرار گرفته است. البته این صخره تا سال های سال وجود داشت تا اینکه در سال ۱۹۷۵ از بالا به روی زمین افتاد.

صخره های تعادل یوتا

صخره ی تعادل در نوا اسکاتیا

یکی دیگر از صخره های معروف دنیا را صخره ی تعادلی که در خلیج  سنت ماری در جزیره ی لانگ نوا اسکاتیا قرار گرفته است تشکیل می دهد و با نگاه به آن تصور می کنید که این صخره نیروی جاذبه را هم مغلوب کرده است! چرا که یک صخره ی بسیار بلند در لبه ی صخره ی دیگر قرار گرفته است آن هم بدون این که هیچ تکیه گاهی داشته باشد. این صخر ۹ متر طول دارد و همان طور که در شکل هم می بینید با صخره ی اصلی فاصله ی زیادی دارد.

صخره ی تعادل در نوا اسکاتیا

صخره ی آیدل در بریمهام مور

در این دنیا صخره های تعادل زیادی وجود دارند که شاید ما هم تا حالا تعدادی از آن ها را دیده باشیم با این حال صخره های معروف دنیا که توانسته اند به خاطر شکل خیلی عجیب و اندازه شان مشهورتر شوند و یکی از آن ها هم صخره ی آیدل است که به خوبی توانسته در بالای ی صخره ی کوچک بماند. این صخره به مرور و زمان بر اثر عوامل طبیعی ای مثل باد، آب و… دچار فرسایش شده است و به این شکلی که در این عکس می بینیم درآمده است و جالب این جاست که بسیاری از این شکل گیری ها هم به شکل های مختلفی مثل فیل، کرگدن، قارچ و حیوانات و موجودیت های دیگر در آمده اند.

صخره ی آیدل در بریمهام مور

صخره های قارچی در کانزاس

این صخره ی قارچی شکل در منطقه ی تپه ای دودی در ایالت کانزاس قرار گرفته است و به خاطر شکل عجیبی که دارد مشهور شده است و بسیاری از توریست ها به این منطقه از کانزاس سفر می کنند تا بتوانند در کنار آن عکس بگیرند. به هر صورت، این صخره هم مثل صخره ای که در بالا به آن اشاره شد در اثر فرسایش به این شکل درآمده است و باعث شده تا فرمی شبیه قارچ بگیرد! به همین دلیل است که به این صخره صخره ی قارچی می گویند. در این صخره، ۲ قارچ و یک صخره ی بزرگ وجود دارد.

صخره های قارچی در کانزاس

صخره های تعادل چیرمبا در زیمباوه

سفر می کنیم به کشور زیمباوه تا یکی دیگر از صخره های معروف دنیا که به خوبی توانسته اند تعادلشان را حفظ کنند را به شما معرفی کنیم، صخره های  تعادل چیرمبا در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی هراره قرار گرفته اند و اگر چه صخره های تعادل عجیب غریب را در سراسر زیمباوه می توان دید اما این صخره ی خاص مجبوبیت منحصر بفردی در بین بقیه پیدا کرده است به اندازه ای که پشت اسکناس های زیمباوه عکس آن چاپ شده است. در واقع یک هدف خاص پشت این کار وجود داشته آن هم این بوده تا اهمیت حفظ محیط زیست را نشان دهند که محیط زیست زیمباوه هم هر آن ممکن است مثل این صخره ها که می افتند توسط افراد سودجو تخریب شود و از بین برود پس باید مراقب ان بود.

صخره های تعادل چیرمبا در زیمباوه

صخره های تعادل مرمر شیطان در استرالیا

در بین تمام صخره ها و سنگ هایی  که در استرالیا وجود دارد صخره های مرمر شیطان معروف تر هستند. این صخره های بزرگ و قرمز رنگ در واقع از جنس گرانیت هستند و از نظر سایز و اندازه هم کالا با هم متفاوت هستند از ۵۰ سانتیمتر گرفته تا ۶ متر را شامل می شوند و بسیاری از آن ها طوری قرار گرفته اند که باور این موضوع که بدون کمکی توانسته اند این گونه بایستند واقعا سخت است.

صخره های تعادل مرمر شیطان در استرالیا

صخره های تعادل Kjeragbolten در نروژ

صخره ی Kjeragbolten در واقع یک صخره ی مکعبی ۵ ضلعی است که که در لبه ی کوه Kjerag در Lysefjorden قرار دارد و تصویر این صخره به اندازه ای مشهور است که کمتر کسی وجود دارد که تا به حال آن را ندیده باشد، از صخره های معروف دنیا که بین دو صخره ی دیگر به طرز عجیبی گیر کرده است و گفته می شود که ارتفاع وحشتناک ۹۵۹ متری از سطح آب را دارد و بر خلاف ظاهر ترسناکی که دارد به راحتی و بدون هیچ لوازم و وسایل خاصی می توان روی آن رفت.

صخره های تعادل Kjeragbolten در نروژ

این صخره یکی از پر طرفدارترین مناطق نروژ برای عکاسی است.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد