این ایستگاه های مترو در عمق زمین ساخته شده اند!

عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان

اگر تا به حال سوار متروی تهران یا متروی هر شهر دیگری شده باشید متوجه شده اید که یک ایستگاه قطار معمولی از چند طبقه پایین تر نمی رود اما این در مورد همه ی کشورهای جهان صدق نمی کند و گاهی پوزیشن و موقعیت یک نقطه از نظر زمین شناسی و وجود پدیده هایی مثل رودخانه، باتلاق، مرداب و…  مهندسان را وادار می کند تا ایستگاه های مترو را در فاصله ی عمیق تری از سطح زمین حفر کنند مثلا Arsenalna که یکی ازایستگاه های متروی اکراین است یکی از همین استثناها است. می خواهیم شما را با عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان آشنا کنیم، ایستگاه هایی که با رفتن به آن ها احساس می کنید که به عمق زمین رفته اید! با الی گشت باشید.

اولین مورد از عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان اختصاص دارد به همان ایستگاه آرسنالنا که در کشور اوکراین قرار دارد، این ایستگاه در فاصله ی ۱۰۵٫۵ متری از سطح زمین قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا عمیق ترین ایستگاه متروی جهان باشد. اگر دوست دارید تا یک تخمین از عمق آن دستتان بیاید، اگر به طور عمودی در زمین آن حفاری کنید می توانید کل مجسمه ی آزادی آمریکا را قرار دهید و هنوز هم ۱۲ متر دیگر جا دارید تا اگر دوست دارید چیز دیگری را هم به آن اضافه کنید! مهندسانی که این ایستگاه مترو را ساخته اند مجبور بودند تا ۲ پله برقی بسیار بزرگ را که انگار انتهایی برای آن ها نیست، بسازند و جا به جا شدن با این پله برقی ها ۵ دقیقه زمان می برد!

ایستگاه متروی آرسنالنا

اما به نظر شما چه چیزی باعث شده تا چنین ایستگاه عطیمی در دل زمین در این عمق ساخته شود؟ در واقع جواب این سوال را باید در علت های جغرافیایی کیف بررسی کرد. ورودی این ایستگاه مترو در بالای یک دره ی شیبدار و در نزدیکی رودخانه ی Dnieper است جایی که انشعابات آن بالاتر از سطح شهر است اما ایستگاهی که در مجاورت ایستگاه متروی آرسنالنا قرار دارد و Dnipro نام دارد کمی بالاتر از سطح زمین است و در نزدیکی کناره ی این رودخانه است در نتیجه برای جلوگیری از به وجود آمدن شیب زیاد لازم بود تا ایستگاه متروی آرسنالنا هم در همان سطح ساخته شود و به همین دلیل است که ورودی این ایستگاه بیشتر از ۱۰۰ متر تا پایین آن است.

متروی آرسنالنا

دومین مورد از عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان هم Admiralteyskaya نام دارد که در سن پترزبورگ قرار گرفته است و ۸۶ متر پایین تر از سطح زمین ساخته شده است. موقع ورود به این ایستگاه مترو هم مثل ایستگاه آرسنالنا تصور می کنید که دارید به عمق زمین می روید و طبیعی است که یکی از بلندترین پله برقی های دنیا را داشته باشد. پله برقی ای که در این ایستگاه مترو قرار دارد چیزی حدود ۱۳۰ متر ارتفاع دارد!

متروی Admiralteyskaya

کشور روسیه، مقر سابق اتحادیه ی جماهیر شوری تعدادی از عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان را دارد و ایستگاهی که در بالا معرفی شد تنها ایستگاه آن در این زمینه نیست. یکی دیگر از ایستگاه های متروی عمیق دنیا در شهر مسکو قرار گرفته است و پارک پوبدی نام دارد (Park Pobedy)  این ایستگاه هم در ۸۴ متری از سطح زمین حفر شده است و همین موضوع جایگاه آن را به عنوان سومین ایستگاه عمیق دنیا تضمین می کند! اما این تنها دلیل نیست که باعث شده نام و آوازه ی متروی شهر مسکو و روسیه تا این اندازه در دنیا بپیچده شده است این ایستگاه ها به اندازه ای زیبا هستند که اصلا نمی توانید باور کنیدکه آن ها ایستگاه مترو هستند، یک نمونه ی ساده ی آن لوسترهای بسیار لوکس و شیکی هستند که در آن ها استفاده شده است یا دیوارهایی که به ماهرانه ترین شکل ممکن و با رنگ های طلایی و نقره ای کنده کاری شده و تزیین شده اند، بیشتر شبیه یک گالری هنری و یک شاهکار هنری است تا ایستگاه مترو! اما این همه زیبایی تحسین برانگیز آن هم برای یک ایستگاه مترو که محل رفت و آمد است و روزانه هزاران هزار نفر در آن بی توجه به محیط اطراف فقط سوار قطار شده و یا پیاده می شوند، به همین جا ختم نمی شود. در کف متروهای مسکو هم از سنگ های گرانیت و سنگ های مرمر گراقیمت استفاده شده است.

ایستگاه Park Pobedy

این ایستگاه ها به اندازه ای دیدنی هستند که به جای مترو به آن ها لقب کاخ های زیر زمینی مسکو را داده اند! باورتان نمی شود که با قطارهای این متروها فقط  قرار است تا جا به جا شوید اما همزمان انگار دارید از یک موزه ی تاریخی هم دیدن می کنید.

ایستگاه های متروی مسکو به جاذبه های گردشگری این شهر  تبدیل شده اند و یکی از  اصلی ترین دیدن ها برای افرادی است که سفر به مسکو می کنند.

فهرست عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان به همین جا ختم نمی شود یکی دیگر از آن ها در شهر اسرارآمیز پیونگ یانگ قرار دارد که بعضی از قسمت های آن حتی ۱۱۰ متر پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است! از بین ایستگاه ای متروی این شهر گردشگران اجازه دارند تا فقط در ۲ ایستگاه از آن آمد و رفت کنند که یکی از آن ها Puhŭng نام دارد  سفر به عمق آن تقریبا ۴ دقیقه ی کامل زمان می گیرد. ورودی این مترو با درهای عظیم و بسیار زیبایی تزیین شده است و همیشه هم دمای هوا در آن روی ۱۸ درجه ی  سانتیگراد باقی می ماند.

متروی پیونگ یانگ

در این نوشتار سعی کردیم تا تعدادی از عمیق ترین ایستگاه های متروی جهان را به شما معرفی کنیم، به جز مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد ایستگاه های دیگری هم هستند که شاید به اندازه ی موارد گفته شده در بالا عمیق نباشند اما از ایستگاه های معمولی عمیق ترند که نام آن ها را در پایین می توانید ببینید. اگر روزی به هر کدام از این شهرها سفر کردید حتما از ایستگاه مترویشان هم دیدن کنید چون ارزشش را دارد:

ایستگاه Náměstí Míru در شهر پراگ، ایستگاه Hampstead در لندن و ایستگاه Washington Park در ایالت پرتلند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد