از سقف این غار، ستاره می بارد! + تصویر

غار آسمانی وایتومو

دیدن ستاره ها در تاریکی شب بی شک یکی از زیبایی هایی است که در دنیا و هر کجا که باشیم، بی بها نصیب هرکسی می شود. آسمان تاریک شب و ستاره های چشمک زن…. کسی در دنیا نیست که این صحنه را دوست نداشته باشد و از دیدن آن لذت نبرد اما، در عین حال کسی هم این فکر را نمی کند که بتواند ستاره ها را در جایی غیر از آسمان ببیند اما سخت در اشتباه هستید! کرم های شب تاب غارهای وایتومو در نیوزیلند در سقف های خود ستاره هایی درخشان و چشمک زن دارند اما این ستاره ها متعلق به کهکشان ها و آسمان نیستند بلکه کرم های شب تابی هستند که بر روی سقف این غارها زندگی می کنند. اگر برای شما هم جالب است که ستاره های این غار عجیب در نیوزیلند را بشناسید  در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا ببینید که از سقف غارهای وایتومو ستاره می بارد!

گردشگران غار وایتیمو

ستاره های پرنور مخفی شده در دل غار!

مطالب مرتبط:
نیوزیلند، سرزمین آب های خروشان
۸ مسیر ویژه طبیعت گردی در نیوزیلند

بی شک یکی از زیبایی های عجیب و طبیعی که در سراسر جهان و از دل طبیعت به جهان معرفی شده است، همین کرم های گوشتی و خزنده ی شب تاب مجموعه غارهای وایتومو  (Waitomo) در کشور نیوزیلند و شهر اوتوروهانگا است.

شاید تا قبل از کشف این غار هیچ کس نمی توانست تصور کند که ترکیب کرم شب تاب و غار می تواند یکی از هیجان انگیزترین زیبایی های جهان باشد. تصور کنید زمانی که در حال غارنوردی و سوار بر قایق هستید، موجوداتی درخشان بر روی سقف غار قرار داشته باشند و شما را به شک بیاندازند که آیا در نقطه ای نزدیک به زمین در شب قرار گرفته اید؟

اگر دستتان را دراز کنید می توانید ستاره های گوشتی را بگیرید اما پیشنهاد می کنیم که اگر به این غار زیبا سفر کردید، تنها به غارنوردی و لذت بردن از این زیبایی های نورانی بپردازید و طبیعت این غار را در روال و برنامه ی خود بگذارید زیرا، کرم های شب تاب بسیار حساس هستند.

ستاره های پرنور مخفی شده در دل غار!

غار وایتومو را از سال های سال قبل مردم بومی قبیله ی مائوری (Maori) با نام غار کرم تاب می شناختند و این غار در بین آنان معروف بود اما این غار زمانی وسیع تر مورد بررس قرار گرفت که در سال ۱۸۸۷ میلادی رئیس قبیله ی تانه تینورا (Tane Tinorau) فردی به نام فرد میس (Fred Mace) که یک گردشگر و جهانگرد انگلیسی بود و به نیوزیلند سفر کرده بود را طی یک گردش ماجراجویانه به مجموعه غارهای وایتومو برد و این غار شگفت انگیز را به این فرد نشان داد.

از آن زمان به بعد بود که در تمامی دنیا، هر کجایی که می شد این غار به همگان معرفی شد و این غار شهرتی جهانی به دست آورد.

در سفرنامه ی این جهانگرد حضور در این غار به این گونه توصیف شده است: سوار بر قایق از میان دنیایی نورانی و شگفت انگیز گذر می کردیم و من فقط به نظاره ی نورهای آبی رنگی که غار را روشن کرده بود نشسته بودم.

این جهانگرد که همانطور که گفتیم میس نام داشت، در سفرنامه ی خود گزارشی کامل از این غار تهیه نمود و با هر زحمتی که بود از آن غار عکسبرداری کرد و زمانی که تمام شواهد و مدارکش کامل شد، آن را به صورت تمام و کمال تحویل به مقامات دولتی کشورش داد.

از آسمان این غار ستاره می بارد!

از همان زمان به بعد مردم کنجکاو از هر طیفی که فکرش را بکنید به سمت این غار عجیب و زیبا روانه شدند و از این زیبایی شگفت انگیز و طبیعی دیدار نمودند.

شاید باورتان نشود اما بعد از این که این غار در دنیا معروف شد، رئیس قبیله ی تانه تینورا به عنوان راهنمای گردشگران غار شروع به فعالیت نمود!

اما به هر حال این بار مشتریانش از بازرگان و تاجر و طبیعت گرد و ماجراجو و… خلاصه از هر طیفی بودند. رئیس قبیله ی تانه تینورا در زمانی که گردشگران این غار را برای بازدید از این غار می آورد به آن ها این مسئله را توضیح می داد که این غار مکانی جادویی نیست و این نورها هم منبعی جادویی و ماورائی ندارد بلکه این موجودات خزنده تنها کرم های قطبی هستند که بر اساس نقشه ی ژنتیکی خود قابلیت درخشندگی دارند!

این غار تنها پدیده ای جالب و زمینی است، همانند بسیاری از پدیده های دیگر. حالیا در آن زمان خیلی از این جاذبه ها ناشناخته بودند. کرم های شب تاب نیوزلندی (fungus gnat arachnocampa luminosa) یکی از عوامل مهم بروز این زیبایی در سقف غارهای وایتیمو هستند.

این کرم های شب تاب در حالت بالغ خود اندازه ی یک پشه هستند و اصلا در هنگام روز جذابیتی ندارند اما هنگامی که شب فرا می رسد، تازه نمایش این کرم های شب تاب شروع می شود.

این کرم ها که اکثرشان را بچه کرم ها تشکیل می دهند دارای پوستی شفاف هستند و به علت فعل و انفعلات و واکنش های شیمیایی که در بدن خود دارند، در انتهای بدنشان نوری که دارای طیف های آبی و سبز است از طریق پوسته ی شفاف و نازک خود به اطرافشان ساطع می نمایند.

درواقع هدف آنان از این کار تنها این است که ادامه ی بقا دهند و نمی دانند تلاش غریزی آن ها برای جذب طعمه و غذا و همچنین جفت برای خود باعث به وجود آمدن یکی از زیباترین مکان های عجیب و طبیعی جهان شده است.

همه ی ما دوست داریم تا زمانی که به مسافرت برویم از این مکان زیبا مکان عکسبرداری نماییم مخصوصا همچین مکانی اما باید این نکته را به شما بگوییم که بردن دوربین به درون این غار ممنوع است.

این که در این غار نمی توانید عکس بگیرید هم دلایل مختلفی دارد از جمله این که؛ ممکن است برای این که بخواهید زاویه ی مناسب پیدا کنید باعث به وجود آمدن مشکل برای قایقتان و همران شما در آن قایق شود.

نام کامل و دقیق این غار به لاتین Waitomo Gloworms Caves است. برای ورود به این غار باید ۶۰ یورو به عنوان ورودی بپردازید. برای این که به این غار بروید باید به این آدرس بروید: اقیانوس آرام، کشور نیوزلند، شهر اوتوروهانگا، جاده ی مجموعه غارهای وایتومو، غار کرم های شبتاب.

کوه کله قندی که در برزیل رشد کرده!
سفر به پناهگاه حیات وحش و پارک ملی بختگان شیراز
تصاویر کوهستان های ایرلند که شما را به سفر وا می دارد!
آبشارهای زیبایی که شاید نتوانید بروید + ویدیو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code