معمای محل دفن هرکول در ایران حل شد!

غار کرفتو در کردستان | Karaftu, Kurdistan

از کودکی تا به حال داستان های مختلف و زیادی درباره ی هرکول، پهلوان و اسطوره ی یونانی شنیده ایم. از کارتون و کتاب هایی با نگارش کودک و نوجوان گرفته تا فیلم های سینمایی بزرگسالان اما، تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که آیا هرکول اصلا وجود داشته و یا زاییده تخیلات و افسانه های تطبیقی یونانیان است؟ اصلا اگر هم وجود داشته، امروزه جای مزار او مشخص و معلوم است؟ خیلی ها در طول دوره های مختلف به دنبال جواب این سوال بوده اند و ما امروز می خواهیم تا این معما را برای شما حل کنیم. محل دفن پیکر قهرمان یونانی هرکول در غار کرفتو در کردستان است! پیشنهاد می کنم که در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، غار کرفتو در کردستان را بشناسیم و صحت و عدم صحت این ادعا را نیز بسنجیم.

غار کرفتو در کردستان
مطالب مرتبط:
با هتل های عجیب ایران آشنا شوید
قبل از مرگ این نقاط عجیب ایران را ببینید
۱۵ ویژگی عجیب و منحصر‌به فرد ۱۵ شهر ایرانی!

غار کرفتو در کردستان یکی از غارهای طبیعی و همانند دیگر غارها با پدیده های عجیب و فوق العاده نیست بلکه این غار از جمله ی غارهای ساخته ی دست بشر است که در دل خود رازهای فراوانی دارد که هنوز هم بسیاری از آنان برای بشر برملا نشده است.

حال این سوال پیش می آید که چرا این غار را به عنوان محل دفن هرکول یونانی معرفی کرده ایم؟ رونوشتی ساده از بیان این علت به این صورت است که در این غار، کتیبه ‌ای به زبان یونانی پیدا شده است که محل دفن هرکول را به این مکان نسبت داده است! با ما همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، پرده از اسرار این معما برداریم اما قبل از هر چیزی بیایید تا به اتفاق یکدیگر، غار کرفتو در کردستان را در وهله ی اول مورد بررسی قرار دهیم.

غار کرفتو یکی از آثار معماری صخره ‌ای مربوط به قرن ۳ میلادی در استان کردستان است که در ۷۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز و تقریبا با همین فاصله با دیواندره قرار گرفته است.

نزدیک ‌ترین روستا در قسمت شمال ‌غربی غار به فاصله ی ۳ کیلومتری به نام میرسید یا میرسعید است که اصلی ‌ترین راه دسترسی به آن از طریق جاده ی تکاب است. دهانه ی این غار در ارتفاع ۱۵ متری یک دیواره ی سنگی عمودی قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲ هزار متر است.

غار کرفتو در کردستان | Karaftu, Kurdistan

اگر برای دیدن این غار بروید خواهید دید که در زیر دیواره ی غار کرفتوی کردستان، یک چشمه ی آب دائمی نیز وجود دارد. به خاطر وجود تمام این خصوصیات در این غار و البته موقعیت ویژه ی آن، همگی موجب شده است تا از این غار به ‌عنوان دژی دفاعی و سکونتگاه افراد در دوران و روزگار باستان نیز استفاده شود.

کسانی که در این غار سکونت می کردند توانسته اند تا در آن امکاناتی مانند تعدادی اتاق، راهرو، پنجره، در و انبار نیز ایجاد کنند. جالب است تا بدانید که این امکانات همگی مشرف به دره و در اطراف دهانه ی طبیعی غار و همچنین در سه طبقه ی مرتبط به هم ساخته شده ‌اند.

غار کرفتو در کردستان در امتداد یک رشته کوه آهکی در شمال دره ای عمیق در این استان قرار گرفته است و شامل آثار متعددی از پناگاه‌ ها و دخمه‌ ها و حفره‌ هایی است که همگی در کنار غار اصلی قرار گرفته اند. توجه داشته باشید که موقعیت ویژه ی جغرافیایی این غار موجب شده است که از این غار به ‌عنوان یک دژ دفاعی و سکونتگاه در روزگار باستان استفاده شود و اگر این خصوصیات نبود، هرگز این غار ایجاد نمی شد.

معمای محل دفن

تغییرات به وجود آمده در غار کرفتو در کردستان احتمالا مرتبط به دوره ی فرمانروایی مادها است، زیرا آن ها در منطقه ی استقرار خود با دولت ‌های قدرتمند و مهاجم در بین ‌النهرین که هر از گاهی به ساکنان زاگرس حمله می کرده اند و آن ها را غارت می کرده و به اسارت می گرفته اند، روبرو بوده اند و به همین خاطر ساختن مکانی همچون کرفتو برایشان واجب بوده است.

البته بعد از تأسیس امپراتوری قدرتمند و متمرکز هخامنشی و قطع جنگ‌ های داخلی، دیگر هیچ ضرورتی برای ساختن همچین پناهگاه‌ هایی وجود نداشته و چنین آثاری هم از دوره ی آنها باقی نمانده است. در زمستان‌ ها و هنگام سرما درون غار گرم و در تابستان به لحاظ کوران باد غار خنک است، دو چشمه ی آب در پایین غار وجود دارد که سالیان طولانی مردم از آن بهره‌ مند شده ‌اند. غار کرفتو در دوران مزوزوئیک زیر آب بوده و در اواخر همین دوره ارتفاعات کرفتو از آب بیرون آمده است.

این غار آهکی است و در دوره‌ های مختلف انسان در آن سکونت کرده و به همین دلیل تغییر حالت داده است. در داخل غار هنوز هم آب وجود دارد و برای دیدن بعضی از جاهای مختلف آن باید از قایق ‌های کوچک استفاده کرد وجود تصاویر و اشکال نقاشی شده داخل غار از جمله دیدنی‌ های موجود در این اثر باستانی است که چشمان هر بیننده ‌ای را به خود جلب می ‌کند. غار کرفتو در کردستان از دو بخش مجزا تشکیل شده است که عبارتند از: بخش دست کنده و بخش طبیعت ساخته شده.

آرامگاه هرکول

دهانه ی این غار با عبور از دو نردبان فلزی ۷ متری و ۲ متر سنگ نوردی ساده به نخستین اتاق دست کنده باز می ‌شود. تمامی اتاق‌ ها دارای پنجره ‌های مشرف به دره‌ هستند و به هم راه دارند. در اتاق آخر که دو نبش است، یک حوض ساروجی کم عمق و یک آتشدان قرار دارد که محل انجام مراسم آیینی بوده است. از انتهای اتاق اول یک دالان دست ساز به عرض ۴ متر و ارتفاع ۲ متر و طول ۱۲ متر، طبقه ی اول را به تالار غار و به طبقه ی دوم متصل می‌ نماید.

طبقه ی دوم این غار بر روی شکافی ساخته شده است که دهانه ی طبیعی غار نیز هست که برای ساختن آن دیوارهای دو طرف را افقی و به طور منظم سوراخ کرده اند و سرتیرهای کف را داخل آنها قرار داده و اتاقی به مساحت ۱۲۰ متر مربع نیز ساخته‌ اند.

از طبقه ی دوم از طریق یک راهرو ۱۰ پله ‌ای یکپارچه از بیرون و یک تنوره به طول ۳ متر از داخل نیز می ‌توان به طبقه ی سوم غار کرفتو در کردستان راه پیدا کنیم. طبقه ی سوم غار شامل ۴ اتاق تو در تو و تقریبا به همان اندازه ی اتاق ‌های طبقه اول است.

معمای محل دفن هرکول حل شد!

در ساختن طبقه ی سوم این غار دقت و ظرافت بسیار زیادی به کار رفته است و تمامی اتاق‌ ها دارای درهای سنگی یا چوبی هستند. ساکنان غار با کندن تنوره ‌ای به شیب ۶۰ درجه و ساختن پله ‌هایی که فاصله ی آنها یکسان نیست، توانسته ‌اند به جریان آب چشمه در زیر غار دست پیدا کنند و محلی برای ذخیره ی دائمی و تأمین آن فراهم کنند تا بتوانند مدت ‌های طولانی را بدون تحمل تشنگی هر محاصره ای را تحمل کنند.

در این غار دالان هایی وجود دارد که عمق آب آن ها در اواخر پاییز حدود ۵۰ سانتی ‌متر است و به دلیل آلودگی آن به فضولات خفاش ‌ها، حالت اسیدی دارد و در تماس با پوست بدن سوزش ایجاد می ‌کند. برای این که به غار کرفتو در کردستان راه پیدا نمایید باید از یک بخش به نام گور بابا علی و سپس روستای یوز باش کندی عبور کنید تا در نهایت و در حدود ۳ کیلومتر بعد از این مسافت به غار کرفتو در کردستان برسید.

آرامگاه هرکول

شاید باورتان نشود اما بر سر در یکی از اتاق ‌های طبقه ی سوم این غار، کتیبه ‌ای یونانی وجود دارد که آن آمده است: در ایـن جا هـراکـلـس سکـونـت دارد، باشـد که پـلـیـدی در آن راه نـیابـد! به همین علت غار کرفتو در کردستان را تالار هراکلس یا همان هرکول نیز می‌ نامند.

وجود همین کتیبه باعث شده است تا این غار را که دارای تاریخی عجیب است را آرامگاه گمشده ی هرکول، پهلوان ایرانی بنامند. آثار زیـسـتی در غار کرفتو، دارای ۴ دوره ی مختلف سکونتی است: دوره ی پیش از تاریخ، دوره ی اشکانی، دوره ی ساسانی و دوره ی اسلامی که البته دوره ی سلوکی آن چندان مورد اطمینان هم نیست. همین امر باعث به وجود آمدن شک و شبهه هایی درباره ی کتیبه ی هرکول نیز شده است که ادعای صحت و یا عدم صحت آن را به آینده موکول می نماید.

محل دفن هرکول

سر رابرت کرپوتر (Robert Ker Porter) در سال ۱۸۱۸ میلادی، از غار کرفتو در کردستان دیدن کرد و کتیبه ی آن را خواند. بعد از آن، در سال ۱۸۳۸ میلادی هنری اولینسون (Sir Henry Rawlinson) از غار بازدید کرد و آنچه را کرپورتر از کتیبه خوانده بود، اصلاح نمود.

در سال ۱۹۶۳ میلادی نیز سر اورل اشتین (Sir Marc Aurel Stein) همراه با دستیارش نقشه ی سالن های حجاری شده، راهروها و دهلیزهای طبیعی را تهیه کردند که البته اکنون با توجه به این که خاکبرداری و پاکسازی راهروها و دهلیزها به صورت کامل انجام گرفته، نقشه اشتین هم کامل نیست.

غار

در پایان کار با توجه به مطالعات مقدماتی روی سفالینه ‌های یافت شده از غار و محوطه‌ های اطراف آن، معلوم شد در دوره‌ های پارت و ساسانی و قرن های ۷ و ۸ هجری غار کرفتو در کردستان هنوز هم پذیرای افرد بوده است اما، هنوز هم اثبات نشده است که این کتیبه اشاره به هرکول، پهلوان افسانه ای یونیان دارد و یا یک هرکول دیگر را مد نظر دارد!

سوغات چابهار چه چیزهایی هستند
غذاهای سنتی ایلام
معروفترین آبشارهای ایران کدام هستند؟
آشنایی با بهترین مناطق برای خوردن غذاهای خیابانی تهران
  1. Avatar
    saeed

    الی گشت عزیز ازاینکه اینهمه اطلاعات ازجای جای ایران وجهان دراختیارمان میگذاری ازصمیم قلب ممنونم.من بااینکه اهل مطالعه هستم وبخصوص هراستان یا شهرستانی برای گشت وگذار میروم قبلا درموردآثارش میخوانم ولی بازهم اطلاعاتی که شما میدهید بسیاربکر ودست اول است .بازهم ممنونم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code