بلیط هواپیما

بارسلونا و غذاهای خوشمزه اش!

غذاهای خوشمزه بارسلونا

بارسلونا یکی از جذاب ترین شهرهای دنیا برای گشت و گذار است، شهری با معماری متفاوت و منحصربفرد و البته غذاهای خوشمزه. بارسلونا یکی از بهترین فرهنگ های غذایی دنیا را دارد؛ از تاپاس های سنتی و بازارهای غذا گرفته تا رستوران های معروف جهانی و سرآشپزهای حرفه ای. چه عاشق غذاهای سنتی خانگی باشید و چه دنبال غذاهای بین المللی در هر صورت این شهر با انواع و اقسام رستوران ها و غذاها حتما انتظارتان را برآورده می کند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از خوشمزه ترین غذاهای بارسلونا را معرفی کنیم.

غذاهای بارسلونا

بومبا | Bomba

مطالب مرتبط:
در اسپانیا چه غذاهایی بخوریم؟
این غذاهای خوشمزه اسپانیا را امتحان کنید

این تاپاس خوشمزه اولین بار در یک رستوران کوچک به اسم لا بارسلونتا اختراع شد. معنی این غذا یعنی بمب! دلیل انتخاب این اسم عجیب اینه که در درست کردن این غذا از بمب هایی که در جریان جنگ داخلی اسپانیا استفاده می شد الهام گرفته شده است. شکل این غذا دقیقا مثل بمب است! توپ هایی به اندازه توپ تنیس که از پوره ی سیب زمینی و گوشت درست شده و در آرد سوخاری غلتانده شده اند. این غذای خوشمزه در آخر به همراه سس گوجه و دیگر سس های خوشمزه سرو می شود.

بومبا

پاتاتاس براواس | Patatas bravas

در گوشه و کنار دنیا با سیب زمینی غذاهای خوشمزه و در عین حال خلاقانه ای درست می شود که همیشه هم از محبوب ترین غذاها هستند. این غذای سنتی و خوشمزه در رستوران های بارسلونا به عنوان تاپاس سرو می شود و برای درست کردن آن سیب زمینی ها در اندازه های کوچک و مختلف خرد و روی آن ها با سس های تند و مخصوص پوشانده می شود. با این که این غذا در همه ی شهرهای اسپانیا به عنوان تاپاس استفاده می شود اما رستوران توماس در بارسلونا در محله ی ساریا یکی از بهترین نوع این غذاها را دارد.

پاتاتاس براواس

سالاد Esqueixada

یک سالاد کاتالان ویژه که در آن از ماهی های کاد نمکی استفاده می شود! کسانی که به دنیال غذاهای سبک هستند که در عین حال کمی هم پروتئین داشته باشد این سالاد یکی از بهترین غذاهاست که می توانید برای شام میل کنید. در کنار ماهی، مواد دیگری مثل گوجه فرنگی، پیاز و روغن زیتون هم از دیگر مواد این سالاد است. گاهی در این سالاد مواد دیگری مثل تخم مرغ آب پز، زیتون و فلفل هم استفاده می شود اما با این حال مهمترین ماده ی اولیه ی این سالاد که آن را از دیگر سالادها متمایز کرده بدون شک ماهی کاد نمکی است که آن را می توانید از بازارهای مواد غذایی بخرید و با خشک یا طعم دار کردن برای آشپزی آماده کنید.

سالاد Esqueixada

دسر Panellets

طرفداران خوراکی های شیرینی و شیرینی جات در هر شهری به دنبال شیرینی ها و کیک های اصیل می گردند. بارسلونا یک دسر خوشمزه و البته مناسبتی دارد که مخصوص عید اول نوامبر است، یک بیسکوییت توپی شکل که با مغزهای متنوع درست می شود. البته سنتی ترین مغزی که در این شیرینی به کار می رود دانه ی کاج است که بر روی خمیر بادام ریخته می شود. این شیرینی یکی از اصیل ترین دسرهای اسپانیاست و آن را می توانید به همراه یک فنجان چای یا قهوه میل کنید.

دسر Panellets

نان و روغن زیتون |  Pa amb tomàquet

یکی از مهمترین غذاهای کاتالان که در عین حال خیلی هم ساده درست می شود نان و روغن زیتون است که معمولا به همراه دیگر غذاها خورده می شود. این غذا طوری دیگری هم درست می شود ولی این بار به جای روغن زیتون از گوجه ی له شده استفاده می شود و در آخر هم بر روی نان ها روغن زیتون خوشبو و نمک ریخته می شود. بعضی از مردم قبل از اینکه گوجه را بر روی نان بمالند از سیر هم استفاده می کنند که این مورد کاملا سلیقه ای است.

نان و روغن زیتون

سس رومسکو | Romesco sauce

با اینکه گفته می شود این سس خوشمزه اولین بار در جنوب اسپانیا و در شهر تاراگونا اختراع شده اما آن را در همه ی رستوران  های سنتی کاتالان در بارسلونا پیدا می کنید. این سس با سرکه، فلفل قرمز و انواع مغزها درست می شود و طعم و مزه ی خوشایندی دارد. معمولا این سس را به همراه انواع سبزیجات، گوشت و ماهی می خورند.

سس رومسکو

کالکوت | Calçots

کالکوت یک جور پیازچه ی سبز است که شکلی شبیه پیازچه و تره دارد و با آن غذای خوشمزه ای درست می شود. فصل این سبزی از بعد از کریسمس شروع می شود و مردم بارسلونا آن را به صورت کبابی بر روی آتش درست می کنند. معمولا پوسته ی سیاه روی آن برداشته می شود و ریشه ی نازک و شیرین آن در سس رومسکو استفاده می شود.

کالکوت

اسکالیوادا | Escalivada

معنی این غذا یعنی پختن در خاکستر! این غذای گیاهی و سنتی ترکیبی از سبزیجات مدیترانه ای مثل فلفل، پیاز و بادمجان است که بر روی خاکستر داغ پخته می شود. وقتی این سبزیجات کبابی شدند پوست آن ها کنده می شود. این غذا در منوی خیلی از رستوران های بارسلونا پیدا می شود و معمولا به همراه زیتون و نوع خاصی از ماهی خورده می شود.

اسکالیوادا

زیتون کره ای | Spherified olives

یکی از معروف ترین سرآشپرهای قرن بیستم به اسم «فران آدریا» رستوران معروف البولی (elBulli restaurant) را می گرداند، رستورانی که ۵ بار بهترین رستوران دنیا شده است. او از تکنیک های خاص و مواد اولیه ی عجیب غریبی استفاده می کند تا با درست کردن غذاهای جدیدی با ظاهر متفاوت، تجربه ای منحصربفردی به مهمانان بدهد. یکی از مهمترین غذاهای این سرآشپر زیتون است البته زیتون کره ای. با اینکه زیتون ها ظاهر منظمی دارند اما در این غذا زیتون با اسانس زیتون دوباره ساخته شده است! نتیجه ی این کار یک غذای منحصربفرد است که در رستوران خاص شهر سرو می شود.

منبع: theculturetrip.com

اگر به دنبال تاریخ اسپانیا هستید بخوانید!
اگر به دنبال تاریخ اسپانیا هستید بخوانید!
قدیمی ترین رستوران جهان هنوز سرپا است! + تصویر
قدیمی ترین رستوران جهان هنوز سرپا است! + تصویر
واقعیت هایی جذاب درباره موروها
واقعیت هایی جذاب درباره موروها
چند دقیقه‌ی دوست داشتنی در شهر بارسلون اسپانیا
چند دقیقه‌ی دوست داشتنی در شهر بارسلون اسپانیا