غذاهایی که سفر به سریلانکا را متفاوت می کنند

غذاهای سریلانکا

سریلانکا جزیره ای به شکل اشک در اقیانوس هند است که با غذاهای متنوع و خوشمزه مقصدی عالی برای شکم گردی است.  سال های سال تجارت با کشورهای دیگر و مستعمره کشورهای اروپایی بودن باعث شده تا غذاهای این کشور از فرهنگ های زیادی تاثیر بگیرد. در اینجا غذاهایی را پیدا می کنید که ترکیبی از غذاهای پرتغالی، هلندی، مالزیایی، هندی و بومی هستند و عطر و طعم متنوعی دارند. سریلانکا پر از غذاهای دریایی، ماهی، سبزیجات و ادویه هایی ست که کاری های تند و تیز را با آن ها می پزند. نارگیل نقش مهمی در غذاهای این سرزمین دارد و از مواد جدایی ناپذیر فرهنگ غذایی آن است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با تعدادی از غذاهای سریلانکا آشنا شوید.

غذاهای سریلانکا

غذای Egg hoppers

مطالب متبط:
۶ غذای سریلانکایی که باید امتحان کنید
برای آن ها که می خواهند به سریلانکا سفر کنند

این غذا برای کسانی است که به تخم مرغ علاقه دارند و از طرفداران خوردن تخم مرغ در هنگام صبحانه اند. این غذا از قدیم تا به حال به عنوان صبحانه استفاده می شود و در واقع یک نوع پنکیک خوشمزه است که شکلی شبیه کاسه دارد. خمیر این پنکیک از آرد برنج، شیر نارگیل و شکر درست می شود و آن را در کف یک ماهی تابه پهن می کنند تا شکل آن را به خود بگیرد. در حالی که خمیر کم کم در حال پخته شدن است یک عدد تخم مرغ در وسط آن می شکنند و مدتی صبر می کنند تا تخم مرغ پخته شود. در کنار این غذا معمولا Sambol هم سرو می شود که یک نوع سس برای این غذا به حساب می آید.

غذای Egg hoppers

غذای Sambol

این غذای سنتی از غذاهای اصلی نیست و همیشه در کنار دیگر غذاها خورده می شود. این غذا در واقع سسی تازه و تند است که برای درست کردن آن از ترکیبی از نارگیل رنده شده، فلفل قرمز خرد شده، پیاز قرمز، آبلیمو و ماهی استفاده می شود و در آخر همه این مواد را در هاون کوبیده و این سس خوش طعم و خوش عطر را تهیه می کنند و آن را در کنار غذاهای اصلی دیگر می خورند.

غذای Sambol

خورشت سبزیجات

غذاهای اولیه سریلانکا از خورشت های معطر و فصلی تشکیل شده که هر کدام عطر و طعمی مخصوص به خود دارند و با توجه به سبزیجات همان فصل درست می شوند. در خورشت هایی که در آن ها سیب زمینی، هویج و کدوتنبل ریخته می شود رد پای تاثیر بریتانیا کاملا حس می شود اما در خوراک های بومی تر سبزیجات مخصوص همین ناحیه ریخته می شود. این خورشت ها را همیشه با برنج سفید، قهوه ای و یا قرمز می خورند و از غذاهای همیشگی این کشور است.

خورشت سبزیجات

غذای Gotu Kola Kanda

مطمئنا با دیدن رنگ سبز این غذا اشتهایتان دو برابر می شود و با خوردن قاشق اول آنقدر از مزه این غذا خوشتان می آید که شاید یک بشقاب دیگر هم بخواهید. غذای مقوی و سبز رنگ که بخشی از آن سوپ و بخشی حلیم حبوبات است پاسخ طبیعی به نوشیدنی شیرین و انرژی بخش است. این غذا از سبزیجات جنگلی و برنج درست می شود و خاصیت های زیادی برای سلامتی دارد که از جمله آن ها این است که به هضم غذا کمک، کلسترول خون را کم و قدرت سیستم ایمنی بدن را زیاد می کند.

غذای Gotu Kola Kanda

خرچنگ

غذاهای دریایی نقش مهمی را در رژیم غذایی این کشور بازی می کنند و خرچنگ هایی که در تالاب سریلانکا هستند به خاطر داشتن گوشتی شیرین و خوشمزه در دنیا معروف هستند. گوشت این خرچنگ نارنجی و وزن آن بین نیم تا دو کیلو است و طرفداران زیادی در بین غذاهای دریایی این کشور دارد. این غذا که از غذاهای گران قیمت منو به حساب می آید را می توانید به همراه سبزیجات و سالاد میل کنید.

خرچنگ

غذای Dhal

ابن غذا که در واقع خورشت عدس است از غذاهای اصلی سریلانکاست که در کنار غذاهای دیگر و معمولا برنج خورده می شود. برای درست شدن این غذا عدس قرمز شیر، نارگیل، پیاز، فلفل سبز تند ترکیب و به همره ادویه هایی مثل دارچین، زیره سبز و برگ های پاندان می پزند. این خورشت در سریلانکا نسبت به هند رقیق تر است و وقتی در قابلمه های سفالی سنتی پخته شود مزه بهتری پیدا می کند. پس برای خوردن این خورشت به دنبال رستوران های سنتی تر باشید تا از عطر و طعم آن شگفت زده شوید.

غذای Dhal

غذای Lamprais

این غذا که فقط مخصوص سریلانکا است از برگرهای هلندی اختراع شده و معمولا در روزهای تعطیل و یکشنبه برای ناهار درست می شود. برای درست کردن این غذا کوفته های گوشت و خوراک گوشت که با ادویه هایی مثل هل و دارچین مزه دار شدند با برنج ترکیب و در داخل یک برگ موز پیچیده و به آرامی پخته می شوند. مطمئنا از شکل ظاهری این غذا خیلی خوشتان می آید و همین باعث می شود که چند پرس از آن را بخورید.

غذای Lamprais

خورشت ترش ماهی

در سریلانکا خورشت های ماهی زیادی درست می شود اما یکی از بهترین آن ها خورشتی است که در آن ماهی ها را به شکل مربعی شکل خرد و در ترکیبی از ادویه هایی مثل زرچوبه، فلفل سیاه، دارچین، سیر و … می پزند. آن چیزی که به این غذا این مزه منحصربفرد و ترش را می دهد میوه ای شبیه تمبر هندی به اسم goraka است که خشک شده آن در این خوراک ریخته می شود.

خورشت ترش ماهی

واتاپالان (Watalappan)

واتاپالان یکی از محبوب ترین شیرینی های این کشور است و همه مردم در مراسم های ویژه باید حتما این شیرینی را داشته باشند. این دسر که در پخت آن از مالزی تاثیر گرفته شده با ترکیب شیر نارگیل، دارچین، جوز هندی و قند خرما درست می شود و بر روی آن انواع مغرها ریخته می شود تا حالت تردی به خود بگیرد.

واتاپالان

منبع: roughguides.com

تجربه یک سفر فراموش نشدنی به سریلانکا
تجربه یک سفر فراموش نشدنی به سریلانکا
داستان چای در سریلانکا!
داستان چای در سریلانکا!
پیدا کردن تکه ای از بهشت در اقیانوس هند + ویدئو
پیدا کردن تکه ای از بهشت در اقیانوس هند + ویدئو
حقایقی از مروارید اقیانوس هند
حقایقی از مروارید اقیانوس هند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code