داستان مردی که برج ایفل را دوبار فروخت!

اسرار پنهان فروش برج ایفل

در پاریس هیچ سازه ای مشهورتر از برج ایفل نیست. برجی که بیش از یک قرن است مورد توجه جامعه جهانی بوده اما جالب است بدانید که علی رغم توجهات بسیار این بانوی آهنین پاریس توانسته است چندین راز بزرگ خود را پنهان کند. بزرگ ترین آن ها فروش برج ایفل توسط یکی از بزرگترین کلاهبرداران تاریخ است. کسی که حتی سر آلکاپون (گانگستر بزرگ) را نیز کلاه گذاشت. اگر می خواهید درباره ماجرای فروش برج ایفل و اسرار آن بدانید با الی گشت همراه شوید.

ساخت

ایفل طراح برج ایفل نبود!

مطالب مرتبط:
برج ایفل رنگ می شود!
پاریس از منظره بالای برج ایفل چگونه است؟ + ویدیو

اغلب مردم می دانند که برج ایفل به عنوان محور اصلی نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ راه اندازی شد، مساله ای که اغلب از آن بی اطلاع هستند این است که گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) کسی که نامش برای همیشه بر برج ماند طراح اولیه آن نبود، بلکه موریس کوچلین (Maurice Koechlin) و امیل نویر (Emile Nouguier) مهندسان ارشد شرکت او بودند که طراحی برج ایفل را آنجام دادند.

کار بر روی فوندانسیون برج از ۲۸ ژانویه سال ۱۸۸۷ میلادی آغاز شد و از آن زمان تنها دو سال  و دو ماه و پنج روز طول کشید تا در تاریخ سی و یکم ماه مارس سال ۱۸۸۹ ساخت برج به اتمام رسید.

پاریس

برج ایفل به چه سبک معماری ساخته شده است؟

کار سختی است که بخواهیم یک سبک را برای برج ایفل انتخاب کنیم، این برج یک سازه مهندسی است که از هنر معماری برای برخی از قسمت های فوقانی آن استفاده شده است. کوچلین و نویر از ژوئن سال ۱۸۸۴ بر روی ایده ساخت یک برج خیلی بلند کار می کردند و مسابقه نمایشگاه بین المللی فرصتی به آن ها داد تا بتوانند ایده خود را عملی کنند.

پس از تفکرات بیشتر بر روی طرح هایی که کشیده بودند، متوجه شدند که اگرچه این طرح بسیار تاثیرگذار است اما به اندازه کافی توجه مردم را جلب نخواهد کرد. بنابر این از معماری به نام استفان ساوستر (Stephen Sauvestre) تقاضا کردند تا بر روی ظاهر برج کار کند. او پیشنهاد کرد تا از کاشی های سنگی برای پوشاندن پایه های برج، طاق های کار شده برای اتصال چهار ستون ادغام شده، سالن های بزرگ با دیوارهای شیشه ای در هر طبقه و یک شکل حبابی به طرح اولیه افزوده شوند.

ظاهر نهایی برج ساده شده طرح های ساوستر است اما بسیاری از ویژگی های متمایز کننده برج ایفل مدیون نوع آوری او در هنر معماری است.

طراحی

آیا می دانستید زمانی قصد داشتند برج ایفل را به خریداران ضایعات آهن بفروشند؟

در سال ۱۹۲۵ ویکتور لوستیگ ۶ تاجر آهن بزرگ فرانسوی را به قراری خصوصی در هتل د کلریون (Hôtel de Crillon) دعوت کرد که محلی شناخته شده برای قرارهای دیپلماتیک و مهم بود. در واقع هدف او یک کلاهبرداری بزرگ بود. ایده اولیه این کلاهبرادی زمانی به سرش زد که در روزنامه خواند برج ایفل در جنگ دچار آسیب شده و نیازمند تعمیرات اساسی با هزینه بالا است. او در جلسه به تاجران گفت فردی دولتی است و دولت به خاطر هزینه بالای نگهداری برج قصد فروش برج ایفل را دارد همچنین از آن ها تقاضا کرد تا مساله را مخفی نگه دارند.

آندره پوسیون، کم سابقه ترین در میان تاجران بود. بنابر این لوستیگ سعی کرد تا هدف اصلی خود را او قرار دهد. پوسیون علارغم نارضایتی همسرش که مدام درباره محرمانه بودن پروژه و شتاب بیش از حد آن سوالاتی مطرح می کرد بی توجه ماند و به قرارهایش با لوستیگ ادامه داد.

لوستیگ به کلاهبرداری از فروش برج ایفل اکتفا نمی کند و با گفتن این موضوع که درآمد زندگی یک کارمند دولت برای زندگی کافی نیست از پویسون تقاضای رشوه می کند. در تمام این مدت پویسون گویی چشم بر روی تمام مسائل بسته و فکر کسب شهرت و ثروت او را کور کرده بود.  لوستیگ پس از دریافت رشوه او را برنده مناقصه اعلام می کند و پس از دریافت پول برج و رشوه به سرعت همراه با منشی مخصوصش به وسیله قطار متواری می شوند.

پویسون بعد از گذشت مدتی متوجه کلاهبرداری می شود و این بار به اصرار همسرش به پلیس مراجعه می کند و نام لوستیگ تا ابد به عنوان فروشنده کلاهبردار برج ایفل ثبت می شود. اما پلیس از دستگیری او بازمی ماند و لوستیگ به نقطه ای دور می گریزد.

لوستینگ

بازگشت لوستیگ به پاریس

پس از این موفقیت بزرگ لوستیگ به خود مغرور می شود و حرص و آز او تمامی نداشت، بنابر این تصمیم می گیرد تا مجددا برج ایفل را بفروشد. برای تحقق این امر با خیال راحت به شهر پاریس باز می گردد و ۶ تاجر دیگر را پیدا کرده و جلسه ای با آن ها می گذارد. این بار اما تاجران که خبر قبلی را شنیده بودند به او اعتماد نمی کنند و به پلیس اطلاع می دهند در نتیجه لوستیگ بار دیگر از دست پلیس می گریزد.

کلاهبرداری بی پایان

لوستیگ کلاهبردار باهوشی بود که غرورش بی پایان بود و ترس برای او معنی نداشت. جان ولینجر در سال ۲۰۱۳ مقاله ای درباره او نوشت و ادعا کرد او سر آلکاپون بزرگترین گانگستر آن زمان در آمریکا را نیز کلاه گذاشته است. او پنجاه هزار دلار از آلکاپون قرض می گیرد و دوماه بعد آن را به او باز می گرداند در نتیجه آلکاپون به خاطر خوش حسابی ۱۰۰۰ دلار به او هدیه می دهد. بعد ها پس از دستگیری او در یکی از صندوق های اماناتش پنجاه و یک هزار دلار جعلی کشف شد!

فروش برج ایفل

دستگیری و سرانجام فروشنده برج ایفل

سرانجام در سال ۱۹۳۵ میلادی ماموران فدرال به زحمت فراوان و کشیدن نقشه و همکاری ممتد توانستند لوستیگ را دستگیر کنند. اما فرارهای او تمامی نداشت و توانست بار دیگر از دست پلیس بگریزد این بار اما آزادی فروشنده برج ایفل تنها ۲۷ روز طول کشید. در دادگاه او تمامی جرایم را قبول کرد. حکم دادگاه او سپری کردن بیست سال در زندان آلکاتراز بود. البته عمر لوستیگ کفاف دوران محکومیتش را نداد و در زندان بر اثر بیماری ذات الریه در گذشت.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code