قدیمی ترین سازه های روی زمین را ببینید!+ تصویر

قدیمی ترین سازه های روی زمین

خیلی جالب است که در زمان های گذشته علیرغم امید به زندگی کم، نرخ مرگ و میر بالا، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف و جنگ و…. باز هم آن ها این زمان را داشته اند تا بتوانند سازه هایی شگفت انگیز بسازند آن هم با اولیه ترین ابزار و وسایلی که حتی نمی توانید فکرش را بکنید این هم یکی دیگر از شگفتی های دوران باستان است در این نوشتار الی گشت می خواهیم شما را با قدیمی ترین سازه های روی زمین را که بشر ساخته است آشنا کنیم با ما همراه شوید:

کارین بارننز در فرانسه (Cairn de Barnenez)

این مقبره ی باستانی در نزدیکی خلیج Morlaix در کشور فرانسه واقع شده است و قدیمی ترین سازه ی جهان محسوب می شود که حتی از اهرام مصر هم قدیمی تر است و تاریخچه ای دورتر از آن دارد. طول این سازه ۲۴۶ فوت است و ۱۶ فوت هم ارتفاع دارد و از ۲ بخش تشکیل شده است که این دو بخش ۱۱ قبر را شامل می شوند. اولین بخش این مقبره در ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است اما بخش دوم آن صدها سال بعد به آن اضافه شده است. هر ساله گردشگرهای  زیادی به این منطقه از فرانسه سفر می کنند تا بتوانند این سازه ی عجیب و جالب را از نزدیک ببینند با این حال، بیشتر بخش های داخلی این مقبره از دید عموم خارج است و اجازه ی ورود به آن را ندارند.

کارین بارننز درفرانسه

تپه ی هوار در اسکاتلند (Howar)

این جاذبه در سواحل شمالی اسکاتلند واقع شده است و به عنوان قدیمی ترین خانه ی شمال اروپا که هنوز هم سرپاست شناخته می شود. تاریخچه ی  ساخت این خانه به سال ۳۷۰۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد و از دو خانه ی سنگی درست شده است که حتی اجزای داخلی این خانه مثل گنجه ها هم از جنس سنگ هستند… این بنا یکی از قدیمی ترین سازه های روی زمین است که در جریان حفاری هایی که در این منطقه انجام شد، ابزار آلات و اشیای مختلفی پیدا شد  البته اسکلت حیواناتی هم در نزدیک این خانه کشف شده است جایی که مردم بیشتر از ۵۰۰۰ سال پیش به آن خانه می گفته اند.

تپه ی هوار در اسکاتلند

مایکوپ کورگان در روسیه (Maikop Kurgan)

این مقبره ی بزرگ در منطقه ی کوبان در جنوب روسیه واقع شده است که اولین بار در سال ۱۸۹۷ کشف شده است. در داخل این مقبره ی بزرگ اسکلت یک انسان با تمام طلاها و اشیای بسیار گرانبها پیدا شده است و ظاهرا این تنها سرنخی است که از فرهنگ مایکوپ ها در حال حاضر موجود است. این قبیله که در عصر برنز زندگی می کرده اند مقبره را چیزی حدود ۳۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته اند و در این مقبره اشیا و لوازم مختلفی پیدا شده است که از بین آن ها می توان به نیم تاج های طلا، گلدان هایی از جنس نقره و مهره هایی از جنس یک نوع سنگ بسیار خاص اشاره کرد و البته شواهدی کشف شده است که نشان می دهد این قبیله یکی از پیشرفته ترین قبایل آن زمان بوده است که روابط قوی ای با بقیه ی قبیله های همسایه و اطراف خود داشته است.

مایکوپ کورگان

جی گانتیجا در مالتا (Ġgantija)

جدا از اینکه مالتا چندین سال است که به یکی از مقاصد گردشگری محبوب و مورد علاقه ی توریست ها تبدیل شده است و چشم انداز های زیبایی دارد، در این کشور خرابه های تاریخی هم کم نیستند و منظور آثار تاریخی است که از دوران گذشته بر جای مانده است و حتی تعدادی از قدیمی ترین سازه های روی زمین را در خود جای داده است که تاریخ و قدمت تعدادی از آن ها به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.  جی گانتیجا یکی ازهمین بناهاست که در جزیره ی گوزو در کشور مالتا قرار گرفته است و یک بنای ۲ بخشی است که طبق گفته ی باستان شناسان و محققانی که روی آن ها کار کرده اند در آن دوران برای انجام مراسم قربانی ساخته شده بودند. نام عجیب این سازه از روی کلمه ی Ġgantija به معنای بزرگ گرفته شده است و طبق افسانه ها این بناها توسط تعدادی از قوی ترین و غول آسا ترین افرادی این منطقه در آن دوران ساخته شده است و به همین دلیل هم به ان ها بزرگ می گویند.

جی گانتیجا در مالتا

نیوگرانگ در ایرلند (Newgrange)

هر سال در زمان شروع فصل زمستان مقبره ی سنگی ای که قدمت آن به عصر سنگ برمی گردد و در یکی از شهرهای ایرلند به نام میث قرار دارد هزاران هزار بازدید کننده را به خود جذب می کند و جالب این که بین این همه بازدید کننده ها قرعه کشی ای برگزار ی شود و افرادی که برده شوند می توانند از این بنا دیدن کنند اما دلیل آ ن چیست؟ اصلا تا حالا شنیده بودید که بین توریست ها و گردشگرانی که می خواهند از یک جاذبه ی گردشگری دیدن کنند، قرعه کشی برگزار شود؟! شاید در هیچ جای دیگر دنیا نه اما در این جا، بله! و دلیل خوبی هم پشت این قضیه هست. ۱۷ دقیقه از کوتاه ترین روز سال، خورشید با سوراخی که روی سقف این مقبره قرار دارد  در یک راستا قرار می گیرد و در نتیجه این مقبره کاملا نورانی می شود، پدیده ی جالبی که فقط سالی یکبار آن هم برای  چند دقیقه اتفاق می افتد… باستان شناسان بر این عقیده اند که قدمت این سازه به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و بنابراین یکی از قدیمی ترین سازه های روی زمین محسوب می شود. البته دانشمندانی که روی این مقبره کار کرده اند نتوانسته ند تا حالا دلیل اصلی ساخت آن را کشف کنند و درباره ی اینکه چه هدفی پشت ساخت آن بوده است با هم اختلاف دارند اما همه  ی آن ها با هم اتفاق نظر دارند که این سازه خیلی بیشتر از یک مقبره ی معمولی است و می تواند اهداف مذهبی در پس ساخت آن بوده باشد. در هر صورت این جاذبه از شگفت انگیزترین بناهایی که بشر تا به امروزه ساخته است محسوب می شود.

منبع: travelversed.co

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد