alexaa

موزه قصر آیینه، نماد روشنایی یزد

قصر آیینه یزد

یکی از استان های دیدنی کشورمان که مملو از جذابیت های تاریخی و فرهنگی است و به تازگی هم مرکز آن در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است، استان یزد است. در این استان جدای از جذابیت های تاریخی، بیشتر از ۱۸ موزه وجود دارد که همگی فعال هستند و تعدادی از آنها زیر نظر بخش دولتی و بقیه ی آنها با میراث فرهنگی بصورت مشارکتی اداره می شوند. یکی از این موزه ها که در اینجا قصد معرفی یکی از بهترین های آن ها به نام موزه قصر آیینه یزد را داریم. جایی که جدای از اشیایی با ارزشش، خود ساختمان نمونه ای از زیبایی است. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر با این بنا آشنا شوید.

قصر آیینه یزد

قصر آیینه یزد کجاست؟

مطالب مرتبط:
شهر زیرزمینی نوش آباد | در عجیب ترین جاذبه کاشان چه می گذرد؟
کندلوس، روستایی ۴ هزار ساله در نوشهر

این موزه در شهر یزد و در خیابان کاشانی یزدی، در باغی به وسعت ۸۱۷۴ متر واقع شده است و درست مانند کوشکی در باغ است. در این محوطه، حیاط بسیار بزرگی با یک استخر وسیع در وسط آن وجود دارد. خود ساختمان دارای اتاق های اینه کاری شده ای که رو به استخر هستند و راهر روهایی تور در تو است. تاریخ ساخت این بنا به دوران پهلوی اول برمی گردد.

در واقع ثصر آیینه یزد در سال ۱۳۲۰ توسط فقردی به نام صراف زاده ساخته شد تا از آن به عنوان مهمانسرای خصوصی استفاده شود. صراف زاده، یک بازرگان و در آن دوران وکیل مجلس یود که در آن دوران در صرافخانه ای که متعلق به پدرش بود شروع به کار کرد و با کار آشنا شد. بعد از مدتی هم که کامل کار صرافی را یاد گرفت، مستقل شد و کار خود را شروع کرد.

قصر آیینه در یزد

او که در بازار یزد کار می کرد، با اینه هنوز مدت زیادی از شروع کارش نگذشته بود اما خیلی زود به شهرت رسدید چون هم منصف بود و هم در مواقعی که بدهکاران نمی توانستند پول خود را پرداخت کنند، همیشه انصاف را رعایت می کرد. علاوه بر این در کارهای خیر هم دستی داشت، همه ی این ها دست به دست هم داد تا شهرت و آوازه ی او در بازار یزد بپیچد.

عکس قصر آیینه یزد

خانه ی صراف زاده در سال ۱۳۷۷ به موزه نبدیل شد. در مورد معماری و نمای ساختمان آیینه باید گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است. این ساختمان دارای اتاق های متعدد؛ شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. در همه ی اتاق ها، تزیینات زیبایی از گچبری و نقاشی به چشم می خورد و همچنین در قسمت هایی هم آیینه کاری شده است. پنجره های قصر آیینه یزد بصورت مشبک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه هم چوبی اند.

چراغ پیه سوز

در موزه آیینه چه ببینیم؟

در این موزه، مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی، کتاب، سکه، تمبر، اسلحه و چندین شی برنزی از لرستان نمایش داده شده است. همچین انواع مختلفی از آینه، انواع و اقسام چراغ ها، انواع کبریت ها و اسلحه نمایش داده شده است. از جذابترین بخش های موزه بخش وسایل روشنایی آن است که در ان انواع چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزها مثل نصبی و دستی، انواع نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها به نمایش گذاشته شده اند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد