قصر سلطنتی آمستردام، از باشکوه ترین قصرهای دنیا

قصر سلطنتی آمستردام

آمستردام از آن شهرهایی است که خیلی ها آرزوی سفر به آن را دارند. این شهر قصر زیبایی به اسم قصر پادشاهی دارد که بد نیست در کنار دیدن از دیگر جاذبه ها زمانی را هم برای بازدید از آن کنار بگذارید. از آنجایی که آمستردام در قرن ۱۷ شهر قدرتمندی بود باید این قدرت و ثروت را در ساختمان های دولتی به نمایش می گذاشت. این قصر در ابتدا نه به عنوان قصر بلکه به عنوان تالار شهر ساخته شده بود و یکی از بزرگ ترین و برجسته ترین بناهای غیر مذهبی زمان خودش بود. این تالار در آن زمان نماد آمستردام آزاد بود و آنقدر چشمگیر بود که به آن هشتمین شگفتی دنیا می گفتند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از قصر سلطنتی آمستردام بیشتر بدانید.

قصر سلطنتی آمستردام
مطالب مرتبط:
گشتی در ۱۳ جاذبه دیدنی در آمستردام هلند
هزینه سفر به آمستردام هلند

نقشه ساخت قصر پادشاهی آمستردام (Amsterdam Royal Palace) در سال ۱۶۴۸ کشیده شد در آن زمان مسئولان شهر یکی از بهترین معمارهای شهر را مامور کردند تا برای آن ها تالار شهری را طراحی کند که به خوبی قدرت و ثروت دوره طلایی هلند را نشان دهد. این معمار به شدت تحت تاثیر معماری امپراتوری رومی و یونانی بود و کار ساخت این بنا را در سال ۱۶۶۵ تمام کرد. البته اینجا از همان ابتدا قصر نبود بلکه تا سال ۱۸۰۸ تالار شهر بود! تا اینکه لوئیس ناپلئون تصمیم گرفت در دوره ای که پادشاه هلند است در این بنا زندگی کند و آنجا را خانه شخصی خودش کند. حتما می گویید لوئیس ناپلئون فرانسوی در هلند چه می کرد؟ هلند در سال ۱۸۰۸ توسط نیروهای فرانسوی اشغال شد، لوئیس نائلئون بعد از آمدن به این قصر اولین کاری که کرد این بود که دکوراسیون قصر را از سبک هلندی به سبک فرانسوی تغییر دهد! در سال ۱۸۱۳، پرنس ویلیام که بعدها پادشاه شد این بنا را از لوئیس ناپلئون پس گرفت و تصمیم گرفت که زمانی که خودش به آمستردام می رود در این قصر اقامت کند. در سال ۱۸۱۵ این قصر به طور رسمی به قصر سلطنتی خانواده پادشاهی تبدیل شد. امروز خانواده سلطنتی هلند در این قصر زندگی نمی کند و فقط در مراسم خاص به این قصر می روند.

تالار آمستردام

در این قصر مبلمان و وسایلی را می بینید که به خوبی زندگی مجلل پادشاهی را نشان می دهند و بعد از گذشت قرن ها اثری از غبار کهنگی بر روی آن ها نیست. برای اینکه قصر مجلل و باشکوه شود در آن حدود ۲۰۰۰ اثر هنری تزئینی به کار رفته که شامل مبلمان و وسایل چوبی، لوسترهای برنزی  و آویزهای دیواری اصیل هستند. حدود نیمی از وسایل با ارزش این قصر از زمان پادشاه لوئیس نائلئون باقی مانده است. حتما می خواهید بدانید که در این قصر قرار است از چه چیزهایی دیدن کنید. در این قصر باشکوه به ۱۳ اتاق، تالار و سالن می روید که در تک تک آن ها دکوراسیون پادشاهی چیده شده است. فقط محو دکوراسیون مجلل قصر نشوید کمی هم سرتان را بالا بگیرید و نقاشی های سقف را ببینید. این نقاشی های جذاب را هنرمندان ماهر همان زمان کشیدند و مطمئنا آنقدر مجذوب آن ها می شوید که مدت ها تماشا هم خسته تان نمی کند. اگر بدانید برای کفپوش زمین از چه مرمری استفاده شده دوست دارید ساعت ها بر روی این مرمرها راه بروید و تا می توانید مجسمه ها و نقاشی هایی که برای قرن ۱۷ و ۱۸ هستد را تماشا کنید.

قصر زیبای آمستردام

این قصر به سبک کلاسیک هلندی ساخته شده که در واقع مثل سبک رنوسانس ایتالیایی است ولی ورژن هلندی اش! نمای قصر کاملا از سنگ ماسه های لوکس آلمانی ساخته شده که در گذشته رنگ آن ها روشن تر از الان بود. برای اینکه این قصر در هوای بارانی آمستردام دوام بیاورد روی همه تخته چوب هایی که برای ساخت قصر به کار می رفت با خاک پوشانده شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید امروز این قصر چه کاربردی دارد، امروز هر چه ملاقات های دولتی و کارهای تشریفاتی سیاسی هست در این قصر برگزار می شود. اما وقت هایی هم که پادشاه و اعضای خانواده سلطنتی با قصر کاری ندارند مردم از قصر دیدن می کنند و در نمایشگاه های مختلفی که در طول سال در آن برگزار می شود شرکت می کنند. از اکتبر ۲۰۰۵ تا ژوئن ۲۰۰۹ قصر بسته شد تا بر روی آن نوسازی های گسترده ای انجام شود. بعد از مرمت، شیوه دکوراسیون قصر به شکلی شده که بیشتر بر روی تاریخچه طولانی آن تاکید شده است.

مهمترین قسمت های قصر سلطنتی

تالار سیتیزن : قصر قسمت های زیادی دارد که قلب آن تالار سیتیزن است، این تالار مرمرین این حس را در شما تداعی می کند که انگار بین دنیا و بهشت هستید. تماشای کف این تالار را از دست ندهید! چون نقشه همه کشورهای دنیا بر روی کف مرمرین تالار به تصویر در آمده است. در همه تالارها و اتاق ها مجسمه هایی در ورودی و نقاشی هایی بر روی دیوراها می بینید.

اتاق اورفان : در اینجا بچه های یتیمی که یکی و یا هر دو والدین خود را از دست داده بودند تا سن ۲۵ سالگی نگهداری می شدند. این اتاق نقاشی دیواری جذابی دارد که یکی از داستان های اساطیری یونان را به تصویر کشیده است.

بخش داداگاه: یکی از مهمترین اتفاق هایی که قبلا در تالار شهر آمستردام می افتاد برگزاری دادگاه های مختلف بود. در آن دوران کسانی که به اعدام محکوم شده بودند طی یک مراسم رسمی به مجازات می رسیدند.

جاذبه های آمستردام

خیال دارید به بازدید از قصر بروید؟ خودتان را به قسمت قدیمی شهر برسانید و سراغ میدان دام (Dam)  را بگیرید. قصر در کنار همین میدان قرار دارد و هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز است. البته حواستان باشد که قصر گاهگاهی به روی مردم بسته می شود و آن زمان هم وقت هایی است که در آن مراسم سلطنتی برگزار می شود. پس قبل از اینکه به سمت قصر بروید حتما وبسایت آن را چک کنید تا خیالتان راحت شود که قصر باز است. هزینه ورودی قصر برای بزرگتر ها ۱۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال رایگان است.

منبع: tripsavvy.com

معرفی هتل ۳ ستاره سنترال پارک در آمستردام
معرفی هتل ۳ ستاره سنترال پارک در آمستردام
موزه میکروب در آمستردام+ تصویر
موزه میکروب در آمستردام+ تصویر
معرفی هتل ۵ ستاره ان اچ کالکشن در آمستردام
معرفی هتل ۵ ستاره ان اچ کالکشن در آمستردام
معرفی هتل د پاریس آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل د پاریس آمستردام | ۳ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code